CHP’li Budak: Minimum ücretlinin yılbaşından beri kaybı 50 Euro

 CHP’li Budak: Minimum ücretlinin yılbaşından beri kaybı 50 Euro

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) tarafından yayımlanan minimum fiyat datalarını kıymetlendiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yazılı basın açıklaması yaptı.

Budak açıklamasında;  “Avrupa İstatistik Ofisi datalarına nazaran, 2011 yılı Ocak ayında 383 euro olan brüt minimum fiyat 2021 yılı “sadece 393 euroya başında yükselebildi. Brüt taban fiyat son 10 yılda sadece binde 2 arttı. Bugünkü kurla hesapladığımızda brüt taban fiyat 343 euroya geriledi. Keyfine nazaran iktisat yöneten, canı sıkılınca Merkez Bankası Lideri değiştiren tek adam rejimi yılbaşından beri minimum ücretlinin 50 eurosunu eritti” diye konuştu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“ASGARİ FİYATTAN GELİR VERGİSİ ALMAYIN”

Türkiye’de yaşanan gelişmelerin başka ülkelerle mukayeseli olarak ele alınmasının iktisadın durumunun daha gerçekçi halde anlaşılmasına yarar sağladığını lisana getiren  Budak şunları söyledi:

“İktidar her fırsatta ülke iktisadının ne kadar başarılı olduğunu lisana getirmekten geri kalmıyor lakin yapılan karşılaştırmalar lafla peynir gemisinin yürümediğini gösteriyor. Son on yılda AB’ye üye olan ülkelerden Romanya’da brüt taban fiyat yüzde 11, Bulgaristan’da ise yüzde 10 artmış. Türkiye’de yaşanan artış sırf binde 2. Tek adam rejiminin iş bilmez iktisat siyasetleri nedeniyle döviz kurundaki her artış ülkenin yoksullaşmasına yol açıyor. Türkiye’de taban fiyatla çalışanların toplam çalışanlara oranı yüzde 50 civarında. Son açıklanan TÜİK sayıları Türkiye’de yoksulluğun ne boyutlara geldiğini gösteriyor.

Önemli maddi mahrumluk çeken mutlak fakirlerin oranı yüzde 27,4. İş o denli bir boyuta gelmiş durumdaki beşerler çalışarak dahi yoksulluktan kurtulamıyor. Çalışan yoksulluğu bugün karşı karşıya kaldığımız en büyük toplumsal meselelerden biri. Türk-İş’in son açıkladığı açlık hududu 2 bin 830 lira. Minimum ücretliler açlık hududunda ömürlerini devam ettirmeye çabalarken, hala maaşlarının yüzde 15’ini devlete vergi olarak ödemek zorunda kalıyorlar. Devlet minimum fiyattan gelir vergisi almayarak biraz olsun açlık sonundaki taban ücretlilere nefes aldırabilir. İktidar devletin kasasını 3-5 yandaş müteahhitin çiftliğine dönüştürmek yerine, taban ücretliye dayanak olmalı”

Yorum Yap