CHP’li vekil: Soylu vergi kaçırdı

 CHP’li vekil: Soylu vergi kaçırdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 2017 Anayasa Referandumu öncesi özel bir şirketten kiraladığı uçağın, Avusturya’da tutuklanan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin olduğu savları gündeme damga vurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ise “Bedeli şahsen İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından karşılanmak suretiyle, en uygun fiyatı veren Söğüt Havacılık A.Ş. isimli ticari işletmeden uçak kiralama yoluna gidilmiştir. Uçak yahut araç kiralama şirketlerinin o an müsait uçağı olmaması durumunda, diğer bir şirketten ikincil kiralama yaparak müşterilerinin talebini karşıladığı, sivil havacılıkta sıklıkla rastlanılan ve bilinen bir durumdur. Anlaşıldığı kadarıyla Söğüt Havacılık firması, o an müsait uçağı olmadığı için, Borajet isimli firmadan da uçak temin ederek müşteri talebini karşılama yoluna gitmiştir” denildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

YÖNTEMSİZ KAYIT

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Sezgin Baran Korkmaz’ın şirketine ilişkin uçağı kiralarken ‘giderleri’ yöntemsiz bir formda sigorta şirketine kaydettirdiğini ve matrahı azaltarak vergi kaçırdığını ileri sürdü. Toplumsal medya hesabından açıklama yapan CHP’li Bakan şu sözleri kullandı:

HUKUKEN MÜMKÜN MÜ?

– İçişleri Bakanı Soylu SBK’ya ilişkin Söğüt Havacılık’tan kiralama yoluyla temin edilen uçağın kendisine ilişkin sigorta şirketine fatura edildiğini beyan etmiş ve faturayı yayınlamış. Soylu’ya soruyorum: Hukuken mümkün mü bu pekala?

KANUNEN KABUL EDİLMEYEN SARFİYAT

– Kurumlar vergisi kanunun 11. hususuna nazaran kiralama yoluyla edinilen uçak, helikopter üzere hava taşıtlarından işletmenin temel faaliyet konusu ile ilgili olmayanların sarfiyatları kanunen kabul edilmeyen giderdir. Soylu’nun şirketinin faaliyetinin konusu ise sigortacılık…

KENDİ BEYANIYLA İTİRAF ETMİŞ

– Kaldı ki uçak siyasi çalışmaları için kullanılmış! Bu durumda Süleyman Soylu kiraladığı uçağın masraflarını yöntemsiz formda sigorta şirketine kaydettirmiş. Matrahı azaltarak vergi kaçırmış. Kendi beyanıyla itiraf etmiş. ‘Şecaat arz ederken merd-i kıbtî sirkatin söyler.’

Yorum Yap