CHP’li Yalım: Ambargo nedeniyle nakliyeciler iki haftadır hudut kapısında bekliyor

 CHP’li Yalım: Ambargo nedeniyle nakliyeciler iki haftadır hudut kapısında bekliyor

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, nakliyecilerin iki haftadır Kazakistan’a girebilmek için Hopa’daki Sarp Hudut Kapısında beklediğini belirtti.

TIR şoförlerinin isyan ettiğini söyleyen Yalım; “Kazakistan sonu Türk ihracatçısına adeta duvar oldu. Kazakistan’ın Orta Asya’ya yapılan ihracat taşımalarına geçiş dokümanı vermemesi nedeniyle yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracatımız yapılamıyor. Türk ihracatına darbe vuran, Kazakistan geçiş evrakları dozvolanın verilmemesi yüzünden beklemektedirler” tabirlerini kullandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“BİZ BU KADAR ACİZ MİYİZ?”

SÖZCÜ’ye konuşan Yalım, şu sözleri kullandı:

* TIR sürücülerimiz isyan edecek vaziyete geldi. Kazakistan’ın ülkemize uyguladığı ambargo nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 2 haftadan fazla müddettir sırtında 250 bin dolarlık yükle Sarp Hudut Kapısında geçiş evrakı bekliyor. Biz bu kadar aciz miyiz?

* Türkiye Cumhuriyeti devletine vergi veren, haraçla iş yapan Kazakistan’da nakliyecilerimiz nasıl oluyor da geçiş evrakı alamayacak kadar aciz duruma düşüyor. Yabancı ülkelere ilişkin plakalı araçlar Türkiye sonları içerinde hiç bir kısıtlamaya maruz kalmadan rahatça geçerken, Türkiye Cumhuriyeti devletinin plakasını taşıyan TIR’larımız nasıl oluyor da birebir rahatlıkta geçiş yapamıyor?

* TR plakasına sahip, aracında Türk bayrağı taşıyan bir yurttaşımız Orta Asya devletler birliğinde bayrağını dalgalandıramıyorsa, o yurttaşımız bu ülkenin vatandaşı olmaktan utanır duruma gelmiştir.

“İŞ DÜZGÜNCE ÇIKMAZA GİRİYOR”

TIR sürücülerinin işin içinden çıkamaz hale geldiklerini söyleyen Yalım, şöyle konuştu:

* O denli durumdayız ki işin içinden çıkılmaz hale geldi. Bir çıkmazdayız. Beşerler artık kendilerine ziyan verecek duruma geldi. Geçiş dokümanlarındaki yaşatılan eşitsizlikler nedeniyle, herkes bir umut bir yerden tahlil bekliyor. Lakin iş uygunca çıkmaza giriyor.

* Devletin bütün kurumları bu sorunu biliyor ve haberdarlar. Ulaştırma, Ticaret ve Gümrük Bakanı başta olmak üzere tüm yetkilileri bir an evvel bu sorunu çözmeye çağırıyoruz.

Yorum Yap