ÇİN METAL FİYATLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

 ÇİN METAL FİYATLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Çin, endüstriyel emtia fiyatlarındaki artışı frenlemek için ulusal rezervlerindeki kimi endüstriyel metalleri satışa çıkarmayı planlıyor.

Birtakım analistler dünyanın en büyük maden cevheri ve metal tüketicisi olan Çin’in on yıldır birinci kere bu türlü bir atak yaptığını belirttiler.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ülkenin besin ve stratejik rezervlerden sorumlu kurumu, internet sitesinde yaptığı açıklamada demir dışı sürece ve imalat şirketlerine “yakın gelecekte” açık artırmayla partiler halinde bakır, alüminyum ve çinko satışı yapacağını açıkladı.

Rezerv satışı kararı, bu yıl corona virüs salgını sonrası ekonomik toparlanmanın hızlanması, bol global likidite ve imalatçıların kâr marjlarını azaltan spekülatif satın almaların tesiriyle artan metal fiyatlarını Beijing’in dizginlemekte zorlandığı bir devirde geldi.

Çin’in Mayıs üretici fiyat endeksi (ÜFE), artan emtia fiyatlarından ötürü 12 yılın en süratli yıllık artışını göstermişti. Çin’in ÜFE’sindeki bu süratli artış şirketlerin kâr marjlarını düşürmüş ve global fiyat baskılarına dikkat çekmişti.

Çin devleti doğrulamadan evvel, bu planla ilgili söylentilerin oluşması üzerine Citi dün yatırımcılara gönderdiği araştırma notunda, Çin’in bu atılımının “herhangi bir fiziki kıtlığı çözmekten çok, piyasalardaki beklentileri yönetme spekülatörleri caydırarak emtia fiyatlarındaki artışı durdurma çabalarının” bir kesimi olduğunu tabir etti.

Citi ayrıyeten Çin’in bakır haricindeki stratejik stoklarını satışa çıkardığı en son tarihin 2010 Kasım’ı olduğunu belirtti.

Bugün Asya’daki öğlenden sonra seansında baz metallerin birçok keskin bir düşüşle süreç gördü.

Endüstriyel emtia fiyatları Mayıs ayında rekor düzeylere yükselmişti. Gösterge Londra bakırı, corona virüs salgınının talebi ortadan kaldırdığı geçen yılın Mart ayından beri %60’tan fazla yükselerek Mayıs’ta rekor düzey olan ton başına 10,747.50 dolara çıkmış, Shanghai alüminyumu 2010 Mayıs’ından beri olan tepesine ulaşırken, çinkoysa 2007’den beri en yüksek seviyeyi görmüştü.

Marex Spectron’un emtia alım-satım aracılarından Anna Stablum, “Çinli yetkililer, bu maliyetleri sonuncu kullanıcılara yansıtmayı sıkıntı buldukları için, imalat endüstrilerindeki marjlara takviye vermeye çalışıyorlar” dedi.

Yetkililerin yaptığı açıklamada satılacak metalin ölçüsü, açık artırma süreci ve hangi imalatçıların teklife bulunabilecekleri konusunda rastgele bir ayrıntı verilmedi.

Citi, geçmişteki alım ve satış kayıtlarını baz alarak Çin’in mevcut devlet metal rezervlerinde 2 milyon ton bakır, 800,000 ton alüminyum ve 350,000 ton çinko olduğunu hesapladı.

Citi yatırımcı notunda, “Ana duruma nazaran, alüminyum ve çinko satışlarının toplam hacmi Çin’in yıllık talebinin yaklaşık %2’si olacak. Öbür bir deyişle, yaklaşık 770,000 tonluk alüminyum ve 140,000 tonluk çinko; bakır hacimleri ise minimum seviyede olacak” dedi.

Analistlere ve işlemcilere nazaran, metal piyasaları Çin’in metal rezervlerinden yapacağı satışları büyük ölçüde fiyatladı.

Stablum, açıklamasının devamında, “Bununla bir arada, hâlâ bu satışların büyüklüğü hakkında bir bilgimiz yok ve bu satışlar katiyen bu piyasalara baskı yapmaya devam edecektir” dedi. ($1 = 6.4035 yuan)

Yorum Yap