İKİNCİ JACK MA VAKASI MI?

 İKİNCİ JACK MA VAKASI MI?

İnternet üzerinden tüketici ürünleri, eğlence, yemek teslimatı ve seyahat hizmeti veren Meituan-Dianping platformunun kurucusu olan Wang Xing’in birçok kişi tarafından hükümeti üstü kapalı eleştirdiği şiiri ülke genelinde büyük yankı buldu.

Bloomberg’in haberine göre, Wang Xing’ın Tang Hanedanlığı dönemine ait olan şiiri yayımlanmasının ardından, Pekin yetkilileri Wang’a ilgi odağı olmaktan kaçınması konusunda uyarıda bulundu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Düzen karşıtı ifadelerin bulunduğu şiir, Meituan’ın hisselerinde iki gün içinde 26 milyar dolarlık bir satışı tetikledi. Wang yaptığı açıklamada, şiirinin içinde bulunduğu endüstrisinin dar görüşlülüğünü hedef aldığını vurguladı.

Bazı yatırımcılar, Wang’ın çıkışını Alibaba Group Holding Ltd.’nin kurucusu Jack Ma’nın geçen yıl Çinli yetkililere yönelik yaptığı eleştirilerle benzerlik gösterdiğini belirtti.

Meituan’ın kurucusu Wang konu hakkında yazılı bir açıklama yapma talebine cevap vermezken, konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler, Pekin’den Wang’ın paylaşımı hakkında olası başka bir uyarının gelmeyeceği aktarıldı.

Yorum Yap