Çin’den yerel çip hamlesi ve üretim rekoru

 Çin’den yerel çip hamlesi ve üretim rekoru

Çin Mayıs ayında 30 milyar adede yakın çip üreterek geçen yılın aynı dönemine göre üretimini yüzde 38 artırdı. Çin yıl başından bu yana toplamda 140 milyar adet çip üretirken ülke yerel yarı iletken endüstrisini destekleyerek ABD teknolojilerine bağımlılığını azaltmayı planlıyor.

Çin Başkanı Şi Jinping, teknolojide kendi kendine yeterliliği sağlamak ve yerel sektörün ABD yaptırımlarının üstesinden gelmesi için Başkan Yardımcısı Liu He’yi görevlendirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Liu, üçüncü nesil çiplerin üretilmesi için geliştirme ve kapasite çalışmalarını yapmak için görevlendirilirken bu teknolojiye ulaşmak için gereken siyasi ve finansal desteğin formüle edilmesi için de çalışacak.

Çin çip savaşlarına hazırlıyor

Başkan Donald Trump döneminde uygulamaya konan yaptırımlar Huawei Technologies’in akıllı telefon faaliyetlerini etkilerken çip üreticilerinin şirketin HiSilicon iştirakinden uzaklaşmasına neden olmuştu.

“Çin dünyanın en büyük çip kullanıcısı ve tedarik zincirinin koruması yüksek öneme sahip” diyen ICwise Başanalisti Gu Wenjun, hiç bir tekil ülke için tedarik zincirini kontrol etmenin mümkün olmadığını ama bir devletin çabalarının şirketinkinden daha kuvvetli olabileceğini söyledi.

Şi’nin en güvendiği kurmaylarından Liu He’nin bu projenin başına getirilmesiyse yerel çip üretiminin ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu gösteriyor.

Yorum Yap