Değerli meyve fiyatları vatandaşları manavlardan uzaklaştırdı

 Değerli meyve fiyatları vatandaşları manavlardan uzaklaştırdı

Dünyayı etkileyen corona virüsü nedeniyle uzun müddettir satışlarda sakinlik yaşayan manavlar, yaz meyvesiyle birlikte durumun çözüleceğini bekliyordu. Fakat yeni periyotta meyvelerin fiyatının pahalılığı, vatandaşları tezgâhlardan uzaklaştırdı. Eskişehir’de tezgah başında duran manavlar da “kirazın kilosu 15-20 lira olur mu?, yeşil eriği 15-20 liraya satıyoruz. Olur, mu bu türlü bir fiyat? Vatandaş meyve almamakta haklı” diyerek reaksiyon gösterdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Eskişehir Kurtuluş Kapalı Pazarı’nda yıllardır manavlık yapan Hakan Araz, husus ile ilgili konuştu. Tezgâhtaki meyvelerin fiyatlarının olağan olmadığını söyleyen Araz, “Bu sene meyve fiyatı çok kıymetli. Bir manav olarak söylüyorum; meyve fiyatları alacak üzere değil. Yoksa kirazın kilosu 15-20 lira olur mu? Çileğin kilosu 20 lira olur mu? Yeşil eriği 15-20 liraya satıyoruz. Olur mu bu türlü bir fiyat? Kayısılar 20 lira görünce kim alsın ki? Şeftaliler oldu 10 lira. Vatandaş yüksek fiyattan meyve almamakta haklı. Pekala, meyve alınmıyor mu? Alınıyor tabi, ancak evvel 5 kilo alan kişi artık 500 gram alıyor. Fiyatlar bu türlü devam ederse ki edecek üzere görünüyor; vatandaşların meyve yemesi sıkıntı olacak” diye anlattı.

Birebir pazarda bulunan manav Emin Özkaya, evvelden günde 1 ton meyve sattığını, lakin bu sene 150 kilo bile meyve satmakta zorlandığını lisana getirdi. Özkaya, şunları söyledi:

Yaz mevsimi meyveleri başladı. Şeftali, kayısı, erik, dut, kiraz, karpuz üzere yaz periyodunda olması gereken meyveler şu an piyasada. Lakin istediğimiz sonuç yok. Beklentimiz yüksekti, lakin şu anda sıfırdayız. Meyve bol. Bol olmasına karşın talep yok. Pandeminin ortasında heyecanla yeni periyodu bekliyorduk. Lakin beklediğimiz hareketlilik şu anda yok. Gördüğünüz üzere pazardaki meyve tezgâhları boş. Artık vatandaşta alım gücü kalmadı mı diyeceğim, vatandaşta pazara gelmeleri ile ilgili endişe mu var, bilemiyorum. Şu anda rastgele bir talep yok. Boşuna bekliyoruz. İlerleyen günlerde biraz âlâ olur mu olmaz mı onu da vakitle göreceğiz. Bundan 2 sene evvelki yazı düşünüyorsak şu anda sıfırız. Ben mesela burada günde 1 ton meyve satabilirken, artık 150 kilo meyve satamıyoruz. O kadar düştü yani. Vatandaş gelirse bizim işimiz olacak, gelmezse boş bekleyeceğiz. (İHA)

Yorum Yap