Delta ile Delta plus varyantlarının farkı nedir?

 Delta ile Delta plus varyantlarının farkı nedir?

Pandeminin sürat kesmeden devam ettiği bugünlerde yeni varyantlarla karşı karşıyayız. Son datalara nazaran en fazla telaş uyandıran varyant Delta yani Hindistan varyantı…

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ülkemizde bugüne kadar 16 vilayette 134 hastada delta varyantı tespit edildiğini lakin delta plus varyantının şimdilik görülmediğini belirten  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Vefa Öztürk, bu hususta merak edilenleri şöyle anlattı…

GRİP-NEZLE ÜZERE BAŞLIYOR

Delta varyantının en sinsi özelliği, enfekte olanların boğazlarında çok süratli bir formda, çok yüksek bir viral tesire yol açmasıdır. Bu yüzden beşerler enfekte olduklarını fark etmeden virüsü diğerlerine bulaştırabilir. Hastaların klinik şikayetleri daha çok grip-nezle üzere burun akıntısı, ateş, yorgunluk, kas ağrısı üzere başlayıp, akciğeri etkilediğinde de kuru öksürüğe ve nefes darlığına neden olur.

‘ENDİŞE VERİCİ‘KATEGORİSİNDE

Delta plus, Delta varyantının yeni mutasyonudur. Tıbbi literatürde bu mutasyonun ismi K417N‘dir. Delta Plus varyantı daha süratli bulaşıcı özelliğe sahiptir. Delta plus, virüsün daha kolay yayılacağını ve antikor tedavisine karşı daha dirençli olabileceğini gösteren araştırmalara dayanarak Hindistan’da “endişe verici varyant” kategorisinde bedellendirilmektedir.

AŞILARIN TESİRİ AZALIR MI?

Aşılar ortasında mRNA aşılarının koruyuculuk oranı ve varyant virüslere karşı aktifliği inaktif aşılara nazaran biraz daha düzgün olduğu eldeki çalışmalarda görülmektedir. Üçüncü bir aşılamanın vakitle azalan bağışıklığımız için Delta virüsüne karşı daha kollayıcı olacağı kesin. Lakin altını çizmek isterim ki bu çalışmaların delil seviyeleri yüksek değildir.

İngiltere ve İsrail’de olaylar neden yine arttı?

Başta İngiltere ve İsrail üzere aşılamalarda nüfusunun yüzde ellisinden fazlasını aşılamış ülkelerde hadiseler tekrar arttı. Bu durum virüsün daha bulaştırıcı olmasıyla açıklanmaya çalışılsa da tıbbi olarak bu artışın, yasakların ve kısıtlamaların ortadan kalkmasına yahut gevşemesine, hala aşılanmamış 18 yaş altı kümelerin olmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Zira bilhassa İsrail’deki yeni hadiseler, yüz yüze eğitimin başlamasıyla okullarda artmaya başlamıştır. Delta plus varyantı ise şimdiye kadar çok az şahısta görüldüğü için hadise sayılarındaki artışın sebebi olarak görülmemektedir.

Nasıl korunabiliriz?

Ülkemizde de kısıtlamaların artık gevşetildiği bu periyotta maske-mesafe ve hijyen üzere ferdî önlemlere kesinlikle devam etmek, bilhassa yeni varyantların olduğu ülkelere seyahat etmemek ve süratlice aşılarımızı yaptırmak bizim için Covid-19 ve onun ağır tesirlerinden korunmak için en hakikat ve inançlı yol olarak görülmektedir. Özetle bu varyantlar bize şunu göstermektedir; şayet tüm dünyadaki insanları aşılamazsak maalesef ki delta ve gibisi birçok yeni ve tahminen daha tehlikeli mutasyonlarla karşı karşıya kalacağız.

Yorum Yap