Delta varyantı kabusu sürüyor: Çocuklarınıza aşı yaptırın uyarısı

 Delta varyantı kabusu sürüyor: Çocuklarınıza aşı yaptırın uyarısı

Başta Hindistan olmak üzere onlarca 90’a yakın ülkede tespit edilen Delta varyantı ile ilgili tasa devam ediyor… ABD’deki neredeyse her eyalette tespit edilen Delta varyantı ile ilgili bir açıklama yapan ABD Ulusal Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC) yetkilileri, mutasyona uğramış bu virüs çeşidinin ülke genelindeki baskın virüs olacağını söyledi.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN’e konuşan yetkililer, sonbaharın yaklaşmasıyla birlikte olayların artmasından kaygı ettiklerini ve okulların açılmasıyla birlikte salgının önlenemez bir hale gelebileceğini söyledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Los Angeles’ta Delta varyantının yayılmasıyla birlikte aşı olanlarda bile kapalı alanlarda maske takma zaruriliği getirileceği belirtildi. ABD’nin birçok eyaletinde maske takma kuralları dağınık bir formda uygulanırken Brown Üniversitesi’nde vazifeli bilim insanı Dr. Ashish Jha, “12 yaşın üzerindeki çocukların ebeveynleri okullar açılmadan evvel aşı yaptırmalı. Mesajım çok net: Çocuklarınıza aşı yaptırın. Benim de iki ergen çocuğum var ve ikisi de aşı oldu. Aşının yan tesirleri çok fakat çok ender görülüyor münasebetiyle aşı olmak Covid olmaktan çok daha güvenli” dedi.

CDC, aşının yan tesirinin çok az görüldüğünü belirterek, “Covid-19 aşılarının avantajları potansiyel risklerden daha üstün. CDC, 12 yaşın üzerindeki herkese aşı yapılmasını tavsiye ediyor” açıklamasını yaptı. ABD’de birtakım okulların Ağustos ayının başında açılacağına dikkat çeken yetkililer, çocukların bağışıklığının sağlanması için aşı olunması gerektiğini duyurarak, “Şu an gençler için onaylanmış aşı Pfizer/BioNTech. Bu aşının ikinci dozundan iki hafta sonra büsbütün aşı tesirini gösteriyor. Münasebetiyle birinci dozu olduktan lakin 5 hafta sonra salgından korunabilirsiniz. O yüzden artık aşı olunmalı” dedi.

Yorum Yap