Dört kişilik ailenin açlık hududu 2 bin 865 TL, yoksulluk hududu 9 bin 332 TL

 Dört kişilik ailenin açlık hududu 2 bin 865 TL, yoksulluk hududu 9 bin 332 TL

Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak maksadıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sonu Araştırması”nın haziran ayı sonuçlarını yayımladı.

Bilgilere nazaran Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin besin için yapması gereken taban harcama fiyatı bir evvelki yıla nazaran yüzde 17,84 arttı. Mayıs’ta bu artış yüzde 16,07 olarak kaydedilmişti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AÇLIK SONU 2,864 TL

Konfederasyonun araştırmasının Haziran sonuçlarına nazaran Açlık sonu Haziran’da 2 bin 864 TL oldu. Bu sayı Mayıs ayında 2 bin 830 TL olarak kaydedilmiş ve minimum fiyatı geride bırakmıştı.

Yoksulluk hududu ise Haziran’da 9 bin 331 TL oldu.

BEKAR ÇALIŞANIN YAŞAMA MALİYETİ 3 Bİ473 TL

Türk-İş Araştırmasının Haziran 2021 ayı sonucuna nazaran; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması fiyatı (açlık sınırı) 2 bin 864,82 TL, besin harcaması ile birlikte giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi gereksinimler için yapılması zarurî başka aylık harcamalarının toplam meblağı ise (yoksulluk sınırı) 9 bin 331,67 TL, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 473,37 TL oldu.

MUTFAK ENFLASYONU ARTTI

Mutfak enflasyonunda aylık datada de artış izlendi. Buna nazaran Haziran’da mutfak enflasyonu bir evvelki aya nazaran yüzde 1,22 artış gösterdi.

Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat eserlerinin bulunduğu kümede et tekrar zamlandı, Kurban Bayramı öncesi kuşbaşı kilogram fiyatı 3 ve kıyma kilogram fiyatı 2 lira artış gösterdi. Tavuk fiyatı genelde birebir kaldı.

Bakliyat eserleri (kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya vb.) birtakım marketlerde farklı eser markalarıyla raflarda yerini aldı ve ortalamada fiyat artışı görüldü.

Mevsim koşullarının beklenen tesiri görülmedi ve yaş sebze-meyve fiyatlarında artış devam etti.

Geçen ay kilogramı ortalama 7,74 TL olan taze sebze-meyve fiyatı bu ay 7,90 TL olarak hesaplandı. Ortalama zerzevat kilogram fiyatı bu ay yeniden 7,21 TL’de kaldı. Ortalama kilogram meyve fiyatı ise bu ay 8,54 TL olarak hesaplandı.

Yorum Yap