Ekrem İmamoğlu’ndan turizm için seferberlik daveti

 Ekrem İmamoğlu’ndan turizm için seferberlik daveti

Gastronomi dünyasının 3 değerli aktifliği; “Ace of Mice Exhibition 2021 ve Gastronomi Turizmi Fuarı & Konferansı (Gastroshow)”, “Ace of Mice Exhibition 2021” ve Avrupa’nın en büyük gastronomi turizmi fuarı “Gastro Show” bu yıl birinci kere birlikte düzenleniyor.

Üçlü fuar, 28-30 Haziran 2021 tarihleri ortasında, İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi önündeki açık alanda gezilebilecek.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kesimin öncüsü pozisyonundaki fuarlara; Turizm Müdürlüğü, İstanbul Turizm Platformu, Kültür A.Ş. ve BELTUR A.Ş. ile iştirak sağladı.

3 LİDER BULUŞTU

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Türkiye Belediyeler Birliği Lideri ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin üçlü fuarın açılışında bir ortaya geldi.

Aktiflikte dal temsilcileri ile İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hasret Bozkurt Gevrek birer konuşma yaptı.

“KURUMLARI BİRBİRİNDEN HABERSİZ KILAN ÖGELERİ BERTARAF ETMELİYİZ”

İBB Lideri İmamoğlu, yaptığı konuşmada Türkiye’nin ve tüm dünyanın sıkıntı bir periyottan geçtiğini vurgulayarak “Bu süreci süratlice atlamak üzere bir sorumluluğumuz var. Bu hususta iş birliği ve her noktada, her ortamda; ortak akıl, ortak masa, ortak platform biçiminde iş üretmek gerektirir. Kurumları birbirinden habersiz kılan hangi öge varsa bertaraf edip ülkemizin ve kentlerimizin kazanmasına dönük çok hoş projeler, hoş adımlar atmayı gerektirir. Sahiden bu güç periyodun diğer türlü atlatılması, çok mümkün gözükmemektedir” diye konuştu.

“İBB, KOŞA KOŞA GELİR”

Kelam konusu sürecin, olağan vaktin birtakım reflekslerini kenara itip, seferberlik ruhuyla hareket etmeyi gerektirdiğinin altını çizen İmamoğlu, “Bu hususta, her masanın bir ferdi olmaya, ön koşulsuz koşa koşa geleceğimizi İBB ismine duyurmak istiyorum. İBB, ne kadar bir vatandaşa aitse; Turizm Bakanlığı ya da rastgele bir bakanlık de o kadar bir vatandaşa aittir. Hiçbir siyasi partiye ilişkin değildir. Hiç kimse sahip olmaya kalkmasın. Hangi makamı işgal ediyorsak edelim, her birimiz bu ülkenin 84 milyon insanıyla eşit haklara ve hukuka sahibiz. O bakımdan; vazifeye seçilmiş ya da atanmış olan beşerler, vazifesini en düzgün halde yapmakla sorumlu bireyler ya da vatandaşlardır. Biz de misyonumuza bu titizlikle bakıyoruz” dedi.

“TURİZM, TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİFİ”

Milyonlarca insanın ekmek beklediği turizm bölümünün Türkiye’nin lokomotifi olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Gerçekten bu kentin ana lokomotifi turizm. İstanbul, bu mevzuda dünyanın en kıymetli kentlerinden bir tanesi. Şayet bir turist, 2 günü biraz aşan mühletle İstanbul’da kalıyorsa, hepimiz hicap duymalıyız. Bu kente, çok daha uzun müddet kalacak bir tabanı hazırlamak zorundayız. Turist çeşidini, ülkemizin her köşesinde ziyaret edebilir hale getirmeliyiz. Benim en değerli arzum ve isteğim; İstanbul’un, dünyanın en fazla ziyaret edilen, en uzun mühlet kalınan birinci üç kentinden bir tanesi olması” diye konuştu.

“ESAS GAYESİ 2022’YE KOYMALIYIZ”

Geçmiş yıllardaki başarılı periyodun neden altına düşüldüğünün sorgulanması gerektiğine dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

* Sorgulama, önyargısız yapılmalı. Önümüze bakıp, bu kentleri ve ülkeyi hak ettiği yere getirmeye daima bir arada yükümlüyüz. Milletlerarası konuklarımız var.

* Hepsine teşekkür ediyoruz, ancak sayımız çok az. Memleketler arası alanda, başta yanı başımızdaki Avrupa olmak üzere, Ortadoğu, Uzakdoğu ve hatta Amerika kıtalarının bütünüyle bu ülkeye ilgi duyması lazım.

* İBB, bu mevzuda yiğit olup, işin hakkını vermeye hazırdır. Tanıtım, iş birliği ve kaynak kullanım noktasında üzerine düşen vazifeyi yapma konusunda kararlıdır.

* İnşallah, 2021 yılı çok düzgün bir hazırlayıcı bir yılı olsun. Lakin temel amacı, mantıklı düşündüğümüzde 2022’ye koymalıyız. Ondan sonra daima ileriye giden, akılcı, bilimsel bir süreci bu ülkeye yaşatmalıyız.

Yorum Yap