Elvan: Enflasyon amacımızdan kopmayacağız

 Elvan: Enflasyon amacımızdan kopmayacağız

TL’deki kıymet kaybı enflasyon kaygılarını artırırken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan “Kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon amacımızdan kopmayacağız” açıklaması geldi.

Bursa iş dünyası ile buluşma programında yaptığı konuşmada Elvan, “Makro siyasetlerde 3 önceliğimiz var; birincisi dengesizlik kırılganlık oluşturmayacak kaliteli istikrarlı büyümeyi temin etmek. Bizim için kıymetli olan istihdam oluşturan kalıcı büyümedir” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘ENFLASYON NİTELİKLİ BÜYÜMENİN ÖNÜNDE ENGEL’

“İkinci önceliğimiz cari açığın denetim altına alınması ve orta vadede cari fazla veren iktisadın hakim kılınmasıdır” diyen Elvan, “Üçüncü ve en değerli siyaset önceliğimiz fiyat istikrarının sağlanmasıdır” tabirini kullandı.

Enflasyonun nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en temel mahzur olduğunu vurgulayan Elvan, “Enflasyonla çaba tüm siyasetlerimizin merkezinde yer alıyor. Kısa vadeli kazanımlar uğruna asla enflasyon maksadımızdan kopmayacağız” dedi.

Beklenti kanalının ne derece kritik rol oynadığını bildiklerini belirten Elvan, kararlı duruş ve uygulamaların enflasyonda üst taraflı beklentilerin kırılmasında kıymetli rol oynayacağını vurguladı.

“Geçmişte de yüksek enflasyon meselesini yaşadık ve attığımız adımlarla enflasyonu tek hanelere indirdik; tekrar misal bir başarıyı yakalayacağız” diyen Elvan, şöyle devam etti:

“Önümüzdeki günlerde dış finansmana erişim kaynaklarından biri de yeşil dönüşüm olacak, firmalar bunu ıskalamamalı.” (REUTERS)

Yorum Yap