Elvan: İkinci çeyrekte yüzde 20 büyüme bekliyoruz

 Elvan: İkinci çeyrekte yüzde 20 büyüme bekliyoruz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile birlikte geldiği Gaziantep’te, Güneydoğu İhracatçı Birlikleri’nde (GAİB) iş dünyasıyla bir ortaya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomik önlemler konusunda ek adımlar atmaya devam edeceklerini vurgularken, “Aşılamada son haftalarda değerli bir ivmelenme kelam konusu, bu durumun çok kısa müddette turizm başta olmak üzere hizmetler kesimine canlanma getireceğini düşünüyorum” dedi. Büyüme, ödemeler istikrarı ve kamu maliyesi tarafının olumlu sinyaller verdiğini kaydeden Elvan, “Şubat’ta yaptığımız düzenlemelerin de tesiriyle altın ithalatında kıymetli yavaşlama görmeye başladık, iç talebin denetimli devam etmesi ve turizm gelirlerinin artması koşuluyla cari açık tarafında bu sene sorun görmüyoruz” halinde konuştu.

DÜŞÜK ENFLASYON VE KUR PROBLEMLİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bakan Elvan, iktisatta sorunun enflasyon ve döviz kurunun oynaklığında olduğunu söz ettiği konuşmasının devamında, “Yüksek enflasyondan kurtulmamız kural. Disiplinli ve öngörülebilir siyasetler enflasyonla uğraşta muvaffakiyet getirecektir. Bu ülkenin gereksinimi düşük enflasyon ve kur istikrarı. Fiyat istikrarı olmaksızın, sürdürülebilir bir büyüme ve refah artışından bahsedemeyiz” dedi. Yatırım için fiyat istikrarına vurgu yapan Elvan, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarına odaklı kararlı duruş sergilemesi gerektiğini söyledi. Elvan “Disiplinli ve öngörülebilir siyasetler enflasyonla uğraşta muvaffakiyet getirecek” diye konuştu.

SERMAYE PİYASALARI DEĞERLİ

“Karşımızda yalnızca bankalar yok, bir de sermaye piyasaları var, yatırımcıların ve şirketlerimizin sermaye piyasalarına ilgisi değerli seviyede arttı. Nakit sermaye artırımında yüzde 50 olarak uyguladığımız kurumlar vergisi indirimini, artırılan sermayenin yurt dışından getirilmesi durumunda yüzde 75 olarak uygulanmasına ait düzenleme yapacağız. Matrah artırımı düzenlemesi yaptık, 2016-2020 yıllarına ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, gelir, kurumlar, stopaj ve kdv vergileri için matrah artırımı yapılabilecek.”

Yorum Yap