Esenyurt’ta siyah akan dere zehir saçıyor

 Esenyurt’ta siyah akan dere zehir saçıyor

Esenyurt Gaziler Parkı yanında bulunan derede fabrikaların atık suları suyun rengini değiştirdi. Daha evvel de atık sular sebebiyle mavi ve yeşil renkte akan dere, etrafında yaşayanların kaygılı düşü oldu. Vatandaşların savına nazaran hastalık yaydığı da söylenen dere, yaz aylarının gelmesiyle etrafına pis kokular yaymaya başladı. Pencerelerini kokudan ötürü açamadığını belirten mahalle halkı ise bir an evvel yetkililerin duruma el atmasını ve derenin evvelden olduğu üzere pak günlerine döndürülmesini istedi.

“ESENYURT BÜYÜDÜ HARAMİDERE KİRLENDİ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Dereden yıllar evvel tertemiz suların aktığını şuanda ise yalnızca zehirli suyun bulunduğunu belirten ve mahallede onlarca kişinin dere suyundan hasta olduğunu sav eden Derviş Altun, “Biz Esenyurt’a 1986 yılında taşındık ve o yıllarda bu dereden balık tutardık. O vakitler bu derede tertemiz bir su vardı lakin Esenyurt büyüdükçe bu dere de kirlendi. Yalnızca dere değil Esenyurt’ta kirlendi. Benim eşim KOAH hastası ve eşim üzere hasta olan mahallede onlarca insan var. Ben onların hastalıklarının bu dere yüzünden olduğunu düşünüyorum. Buradan öteki bir yere de gidemiyorum zira yıllardır buradayız, artık meskenimiz burası olmuş. Vaktinde tedbir alınmalıydı burası için.

Esenyurt büyüdükçe dere kirlendi lakin dere için kimse bir şey yapmadı. Artık yanında duramıyoruz leş üzere kokuyor. Evvelce balıkların, kurbağaların, yılanların gezdiği derede şuanda ne ararsanız o var. Şuanda dereyi ıslah için çalışmalar sürüyor ama dere düzelir mi bilmiyorum. Düzelmezse şayet bu pisliğin içinde yaşamaya devam edeceğiz zira gidecek öbür bir yerimiz yok” diyerek dereden ötürü yaşadığı mağduriyeti anlattı. (İHA)

Yorum Yap