EZGİ ÇAĞLAR: “MODEL OLABİLİRDİM”

 EZGİ ÇAĞLAR: “MODEL OLABİLİRDİM”

Futbolda Bayanlar 1. Ligi’nin şampiyonu Beşiktaş olurken siyah-beyazlıların finaldeki rakibi Fatih Vatanspor’du. Bu ekibin kalecisi, A Ulusal Grup’ta da misyon alıyor: Ezgi Çağlar… İzmir doğumlu olan, futbola Şirinyerspor’da başlayan, bir ablası bir de erkek ikiz kardeşi olan 29 yaşındaki ulusal file bekçisi ile sohbetimiz ‘futbol ve kadın’ üzerineydi…

Bayandan futbolcu olur mu?

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

OLABİLECEĞİNE dair en hoş örnekler bizleriz. Her işte ne kadar usta olduğumuzu, ne kadar başarılı olduğumuzu, ispatlıyoruz. Bayandan futbolcu da olur. Bayan her yerde, her işte başarılı olabilir. Alanda her uğraşa biz varız.

‘Kızlar futbol oynar mı’ sorusu hiç soruldu mu?

SORULDU. Futbol ataerkil bir branş olarak görüldüğü için bu sorunun yöneltildiğini düşünüyorum. Aslında cinsiyet ayrımı hiçbir alanda yapılmamalı. Ayrım yapılırsa benim ve öteki kızların emeklerine haksızlık edilmiş olur. Biz bu algıyı kırdık ve kırmaya devam ediyoruz.

“ELEŞTİRMEK HAKKIMIZ”

En değişik anın?

2007’DE Şili’ye gitmiştik. Üçüncülük-dördüncülük maçı penaltılara kaldı. 3 penaltı çıkardım. Kadro dünya üçüncüsü oldu.

Harika Lig’de örnek aldığın kaleciler?

MUSLERA, Altay, Uğurcan… Kulüplerini sırtlayan büyük kaleciler.

Bayan futbolcular da hakemlerden şikayet eder mi?

SPORTMEN olarak yanlış kararları eleştirmek en doğal hakkımız! Ortada bir emek var sonuçta.

“İLGİ ARTIYOR”

Bayan futbolunu Türkiye’de nereye getirmeyi hedefliyorsunuz?

MESLEK haline gelmesini istiyoruz. Erkek futbolcular üzere yalnızca bu işe ağırlaşmak istiyoruz. Bunun için de maddi-manevi çok büyük takviye görmemiz gerekiyor. Büyük kulüpler bayan ekibi kurup ligde yer alırsa hayallerimiz gerçekleşecektir.

Türkiye’de yeteri kadar ilgi gördüğünüzü düşünüyor musun?

1-2 yıl öncesine bakarsak ilginin arttığını görüyorum. Ulusal Grup’ya da sponsorlar geldi. Bu, ilginin arttığını gösteriyor. Bayanların gerisinde durmak isteyen büyük isimler var.

ERKEK ÜZERE BAKTILAR

Bir bayan, nasıl futbolcu olur? Genç kızlara tavsiyelerin?

BEN futbola sokaklarda oynayarak başladım. Saatlerce kramponlarla yürüyüp meskene döndüğümü bilirim. Kolay olmadı. Etrafımdakilerin bana erkek üzere baktığı çok oldu. En kıymetlisi bir bayan olarak futbol oynadıklarının şuurunda olsunlar. Sporda cinsiyet ayrımı yapan herkesin karşısında dursunlar.

Erkek ve bayan futbolcular ortasındaki fiyat farkı malum.

ÇOK az kazanıyoruz. Üzülüyorum. Tıpkı işi yapıp bu biçimde eşitsizliği görmek bizleri kırıyor ve üzüyor. Keşke bayan futbolu profesyonel olsa da biz de haklarımızı rahatlıkla sorgulayabilsek.

İKİ SEFER BURNUM KIRILDI

Makyaj, toka… Uğurun var mı?

MUTLAKA parmaklarımda oje olmalı, saçlarımda kusur olmamalı. Taktığım eldivenden giydiğim krampona kadar akşamdan düşünüp karar veririm! Her şey benim uğurum.

Hiç sakatlandın mı?

2 DEFA burnum kırıldı. Maçtan çıktığımı hatırlamam. Üzerine ameliyat olduktan çabucak sonra da maçlara çıkmışımdır.

“MODEL OLABİLİRDİM”

Ezgi en çok neyi sever, neden nefret eder?

EN çok yüzmeyi sever. Yükseklik endişem olduğu için yüksek olan her şeyden nefret ederim!

Futbolla ilgilenmeseydin?

Modellik yapmak, kıyafet üzerine bir şeyler yapmak da isterdim.

Türkiye’de bayan olmak?

ÇOK güç. Kadınlığın giydiğimiz kıyafetlerle eleştirilip, ön yargıyla karşılandığı bir toplumuz. Erkek futbolcularla kıyaslanmak beni ayrıyeten üzüyor. Spor yapmak, koşmak, topa vurmak; erkeğe değil beşere mahsus bir şey.

“UĞURCAN’LA TANIŞMAK”

En çok kiminle tanışmak isterdin?

UĞURCAN. Kalecilik hayatı ve yükselişi daima dikkatimi çekmiştir. Makus diye eleştirilirken nasıl bu türlü bir çıkış yakaladığını merak ediyorum.

En çok sevindiren ve üzen anlar?

EN çok üzen şey, en çok sakatlık yaşayan kulüp olmamız. Bir arkadaşımın ayağı kırıldı. İki arkadaşımın da çapraz bağları koptu. En çok sevindiren ise finale kadar yükseldik ve kulübümüz hakkında çok düzgün izlenimler bıraktık.

Yorum Yap