FRANSA’DA MACRON, SANDIKTA İSTEDİĞİ SONUCU ALAMADI

 FRANSA’DA MACRON, SANDIKTA İSTEDİĞİ SONUCU ALAMADI

Fransa’da lokal seçimlerde sürpriz sonuçlar çıktı… Sandığa büyük umutlarla giren çok sağcı Marine Le Pen ve partisi Ulusal Cephe’nin bölgesel olarak merkezi olabilecek PACA bölgesini kazanamaması büyük yankı uyandırdı.

Marine Le Pen ve partisi bahtlarının büyük olduğu bölgeden eli boş ayrılırken bunun en büyük sebeplerinden biri ise hem sağcı hem de solcu partilerin birleşerek bir “Cumhuriyetçi Cephe” oluşturması olarak gösterildi. Parti idaresini babası Jean-Marie Le Pen’den devralan Le Pen, “Bu gece hiçbir bölgede zafer elde edemedik zira doğal olmayan ittifaklar kuruldu ve bizi dışarıda tuttular. Bizim bölgesel idarelerde ne yapabileceğimizi göstermekten alıkoydular” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Seçimlere iştirak çok düşük olurken Le Pen, “Hükümet seçimleri organize ederken çok başarısız oldu ve neredeyse her 3 seçmenden 2’si sandığa gelmedi” dedi.

Öte yandan dün gece Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için de bir hezimet oldu. Macron’un 2016’da kurulan partisi İlerleyen Cumhuriyet! ise hiçbir bölgede zafer ilan edemedi. En son seçimlerin yapıldığı 2015’te şimdi kurulmamış olan Macron’un partisi tek bir bölgeye bile hakim olamadı.

Macron’un gelecek yıl yapılacak seçimlerde merkez sağ ile kıyasıya bir rekabete girmesi beklenirken, muhafazakar Xavier Bertrand’ın Macron ve Le Pen’in karşısında uzunluk göstermesi bekleniyor. Kuzey bölgelerinde büyük muvaffakiyet elde eden ve çok sağın 25 puan önünde yer alan Bertrand, çok sağa karşı oluşturulan ittifakın da mimarı olarak biliniyor.

Yorum Yap