Geçersiz altın şebekesi, kurul hesabıyla çalışmış

 Geçersiz altın şebekesi, kurul hesabıyla çalışmış

Kentte 4 kuyumcu, satın aldıkları kimi altınların uydurma çıkması üzerine polise şikayette bulundu. Düzmece altınların yanı sıra düşük ayarlı altın takıların da yüksek ayarlı üzere gösterildiği ortaya çıktı. Şüphelilerin bulunması için Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde özel grup kuruldu. Özel takım, 4 aylık takibin sonunda 22 kişilik bir şebekeyi ortaya çıkardı. Kahramanmaraş, İstanbul ve Sivas’ta şüphelilerin adreslerine yönelik 210 polisin iştirakiyle düzenlenen eş vakitli operasyonlarda gözaltına alınan 19 şüpheliden 8’i tutuklandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İmgelerden birinde gözcülük yapan kişi, amaçtaki kuyumcuyu eliyle işaret edip yoluna devam ederken, gerisinden gelen arkadaşı işe iş yerine giriyor. Bir diğer imgede de dolandırıcının girdiği kuyumcunun altının düzmece olduğunu anlamasıyla süratle kaçışı yer alıyor.

DOLANDIRILANLAR MESLEĞE YENİ BAŞLAYANLAR

Kahramanmaraş Kuyumcular Odası Lideri Hacı Mustafa Öz, polisin yaptığı operasyonun çok değerli olduğunu söyledi. Altın fiyatlarının son vakitlerde yükselmesinin berbat niyetli şahıslar için cazibe eser haline geldiğini belirten Öz, dolandırıcıların altın kaplama eserlerle esnafı dolandırdığını vurgulayarak, “Son vakitlerde teknolojinin yardımıyla neredeyse anlaşılamayacak kalitede altına benzeri ve altın kaplama eserler üretilmeye başlandı. Düzmece altın satan bir şebeke var. Bu şebeke Türkiye’nin her yerini geziyor ve nerede yeni iş yeri açmış, daha mesleği kavrayamamış şahısları seçerek düzmece altınları satarak dolandırıcılık yapıyor.

Şebekenin dolandırdığı şahıslar ya yeni dükkan açmış şahıslar ya da kuyumcu çalışanları. Deneyimli kuyumcular bunların gerçekte geçersiz olduğunu bilirler. Hatta bu türlü düzmece eserler geldiğinde de en yakın polise haber vererek dolandırıcıların yakalanmasını sağlarlar” diye konuştu. Hacı Mustafa Öz, öte yandan operasyonda yakalanan şüphelilerin kentteki kuyumcularla rastgele bir bağı olmadığını da kelamlarına ekledi.  (DHA)

Yorum Yap