Genç kıza cinsel istismar suçlamasında ağabey birinci duruşmada hür kaldı

 Genç kıza cinsel istismar suçlamasında ağabey birinci duruşmada hür kaldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve 5 yaşından bu yana ağabeyi ile babasının cinsel istismarına maruz kaldığını argüman eden 18 yaşındaki genç kız geçtiğimiz Mart ayında yaşadıklarına dayanamayarak olayı güvendiği bir yakınına anlattı.

Olayın isimli makamlara bildirilmesi üzerine Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturmada; baba ve ağabey tutuklanarak cezaevine gönderildi. Davanın birinci duruşması Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya 2 sanık SEGBİS (Ses ve Manzara Bilişim Sistemi) ile katıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AĞABEY ÖZGÜR, BABA TUTUKLU

Duruşmada; iki sanık da suçlamaları reddetti. Mağdur genç kız, şu anda 24 yaşında olan ağabeyi ile ilgili şikayetinden vazgeçince ağabey mahkeme heyeti tarafından özgür bırakıldı. Babanın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

“YILLAR SÜREN CİNSEL TAARRUZ VE ŞİDDET SARMALI”

Duruşma sonrası bir açıklama yapan Bodrum Bayan Dayanışma Derneği Avukatı Evrim İnan, “Dernek olarak dayanak davetinde bulunduğumuz ensest davasının birinci duruşması BKD’nin avukatlarından Av. Meltem Anayaroğlu ve Av. Evrim İnan, Muğla Barosunu temsilen Av. Cavidan Karaöz Özyiğit ve Av. Meltem Salman’ın iştiraki ile gerçekleşti. Erkek hâkim sistem ve onun siyasi iktidarları tarafından kutsal ve inançlı alan olarak tanımladığı meskenin içerisinde yıllar süren cinsel taarruz ve şiddet sarmalının bir örneğine daha tanıklık ettik” dedi. İnan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“ŞİKAYET YOKSA KABAHAT YOK”

*Oysa genç bayanın soruşturma sürecinde ve dün mahkemedeki anlatımlarının satır ortalarında ve vücut lisanı ile söz formunda, abinin de cinsel şiddet hareketlerine maruz kaldığı ve baskı altında kaldığı açıkça anlaşılmaktaydı. Kaldı ki, sanık olan abi, genç bayan ile ortalarında geçenleri şahsen mahkeme huzurunda masumlaştırarak anlatmıştır.

*Dolayısıyla sözler birbirinden kıymetli derecede çelişmiştir. Mahkeme heyeti ise bir erkeği daha aklamak ve/veya kollamak kıymetine ve sanığın cürmünü kabul etmiş olmasına odaklanmak yerine, genç bayanın şikayetini geri çektiği kısma odaklanarak, gerçeğin ortaya çıkmasına değil “şikayet yok” sözcüklerine dayanarak, abinin tahliyesine karar verdi.

*Bu da bize çocuklara dahi olsa “şikayet yoksa” (ki hata tarihlerinde o bir çocuktu) “suç’ta ceza da yoktur” ‘un en hoş örneği dün ki duruşmada tekrar sergilendi.

*Bir genç, çocuk ya da bayan için adalete erişimin zorluklarının yanı sıra, şikayet yükü ile de suça ve şiddete maruz kalanlara yüklenmesi ile nasıl cezasızlık sistemi ile karşı karşıya kaldığımızı da bu davada  görmüş olduk. Soruşturma etabında tabir edilenleri tekrar anlatmak zorunda kalması, genç bayanın maruz kaldığı şiddeti tekrar ve yine anlattırarak tekrar travmatize etmesini sağlamıştır.

*Bugün gördüğümüz şu ki, iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini söz etmekle birlikte, şiddete maruz kalanların adalete erişimini kolaylaştırmayacakları ve bu tarafta samimi ve aktif çalışmalarının olmadığını açıkça göstermektedir.”

BİZ BAYANLAR BU DAVADA TARAF OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

*Mağdur genç kızın ailesinin baskısıyla ağabeyine karşı olan şikayetinden vazgeçti. Bir genç, çocuk ya da bayan için adalete erişimin zorluklarının yanı sıra, şikayet yükü ile de suça ve şiddete maruz kalanlara yüklenmesi ile nasıl cezasızlık sistemi ile karşı karşıya kaldığımızı da bu davada görmüş olduk.

*Bir öteki husus ise, Bodrum Ağır Ceza Mahkemesinde 1 yıldan fazladır “kurulamayan” İsimli Görüşme Odası (AGO) nedeniyle genç bayan ve avukatı Meltem Anayaroğlu, Bodrum Bayan Dayanışma Derneğinden şiddet alanında dayanak veren bayan ile sabah 06:00’da yola çıkmak zorunda bırakılarak, öteki bir vilayette bulunan AGO’ya gitmek zorunda kalmıştır.

*Biz bayanlar bu davayı takip etmeye, genç bayana failler tarafından yaşatılan tüm sistematik şiddet hareketlerine dair aktif cezalandırılmaları için, hukuk gayretinin takipçisi ve taraf olmaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Duruşma 8 Eylül 2021 tarihine ertelendi.

Yorum Yap