GÖBEKLİTEPE’YE YAKIN YERLERDE 11 YENİ ZİRVE KEŞFEDİLDİ

 GÖBEKLİTEPE’YE YAKIN YERLERDE 11 YENİ ZİRVE KEŞFEDİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, Şanlıurfa’dan heyecanlandıran bir haberi, Türkiye ile paylaştı. Ersoy, Göbeklitepe’nin yakınında 11 yeni zirve daha bulunduğunu açıkladı.

“ARTIK 12 ZİRVE DİYECEĞİZ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Göbeklitepe’nin civarında birtakım değerli merkezleri daha keşfettiklerini aktaran Ersoy, şöyle konuştu:

“Aslında artık Göbeklitepe, Göbeklitepe ile hudutlu değil. Göbeklitepe etrafındaki 100 kilometrelik bir çizgi üzerinde 11 tane daha nokta zirvemiz var. Buradan ayrıntısını birinci defa vermiş olacağız ve artık 12 zirve diyeceğiz. 12 zirve ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, eylül ayında tanıtımını yapacağız.”

“DÜNYADA ÇOK TANINAN BİR YER HALİNE GELECEK”

“Dünyanın bir çok üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış hafriyat liderleriyle da iş birliği yaparak 12 zirveyi dünya lansmanı formunda sunacağız. Dünyada çok tanınan bir yer haline gelecek, hatta Güneydoğu’nun piramitleri diyebiliriz buna.”

“Lansman yapıldıktan sonra çok fazla ses getirecek, Türkiye’nin eşi gibisi olmayan bir hazinesi olarak düşünüyoruz. Bu bölgenin kendine has bir kültürü var. Kendine has tescilli gastronomisi var. Birçok eseri var. Bunu da eşsiz olan arkeolojik bedeliyle birleştirdiğiniz vakit ortaya mükemmel bir şey çıkıyor.” (İHA)

 

Yorum Yap