Haftanın Kitapları

 Haftanın Kitapları

Baş melek Lucifer’in savaşı

John Milton’dan Yitirilen Cennet. Söyle Serafların en ışıklısı, bu parlak kürelerin. Hangisinde yerleşiktir insan; yoksa bulunmaz mı. Aşikâr bir yeri, gönlü hangisini çekerse. Orada mı kalır? Kitap, Tanrı’ya isyan ederek onunla savaşa tutuşan, sonradan Şeytan ismini alacak baş melek Lucifer ve onun isyanına katılmış olan meleklerin atıldığı Cehennem çukurunda başlar… Müellifin sırf teolojinin problemleriyle değil, klasik Yunan ve Roma, Ortaçağ ve kendi periyodunun edebiyat lisanıyla de boğuştuğu büyük çabanın akabinde, yapıtın sonundaki unutulmaz dizelerde Âdem ile Havva’nın el ele, kararsız ve yavaş adımlarla, Cennet’i terk etmek üzere tenha bir yolda yürüdüklerine şahit oluruz: Önlerindeydi tekmil âlem. (İthaki Yayınları)

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Doğu ideolojisine dair her şey

Ünal Ersözlü’den 50 Unsurda Doğu İdeolojisi. Muharrir kitapta ideolojinin bir niyet sistemi olarak Doğu’dan yükselişine ışık tutuyor, Doğu ideolojisinin satır başlarını değerli alıntılarla ve derin bir araştırma merceğinden geçirerek okuyucuya sunuyor. Hint ideolojisinden Buda’ya, Konfüçyüs’ten Tao ideolojisine, antik Mısır ideolojisinden Zerdüşt ideolojiye; tasavvuf ve Doğu ideolojisi ortasındaki benzerliklere, sufi ile keşişin kesişen yollarına, ezeli hikmetten kadim ideolojiye kadar Doğu ideolojisine dair her şey 50 unsurda bu kitapta. (Karakarga Yayınları)

İsteklerimiz, heveslerimiz, zaaflarımız, endişelerimiz

Yavuz Selvi’den Kör Noktalarımız. “Neden kimse kusurlarını itiraf etmez? Zira kendisi daha onların içindedir. Lakin uyanmış olan bir kişi hayalini anlatabilir.” Montaigne. Kör noktalarımız var. Kendimize itiraf edemediğimiz, fark edemediğimiz, kabullenemediğimiz hatta inkâr ettiğimiz bir yanımız… İsteklerimiz, heveslerimiz, zaaflarımız, korkularımız… Seyahat kendimizi tanıma seyahatidir. Daha özgün ve dengeli bir kimlik oluşturabilmek için kör noktalarımızı tanımaya gereksinimimiz var. Öğrendiklerimiz bir sensör tesiriyle daha sonra oluşabilecek yanlışların önüne geçmemize yardımcı olabilir. Bu kitap gerçekte ne istediğimiz, nelerden korktuğumuz ve gerçekte kim olduğumuzla ilgilidir. Kör noktalarımızı tanımak kendimizi tanımaktır. (Kapı Yayınları)

Konuşulmayanların gölgesinde

Chantal Akerman’dan Annem Gülüyor. Natalia Akerman Polonyalı bir Yahudi, holokostta tüm yakınlarını kaybettiği Auschwitz kampından sağ kurtulduktan sonra Brüksel’de, başından geçen o fecî felaketi anmaktan bilhassa kaçınarak iki kız yetiştirmiş bir anne. O kızlardan biri de, 2015’te kendi isteğiyle ortamızdan ayrılan tanınmış direktör, görüntü ve enstalasyon sanatkarı müellif. Ortalarındaki derin bağ, konuşulamayanın gölgesinde giderek budaklanırken bunun tesirleri müellifin kendi iç dünyasından işlerine de yansır. 2014 yılında kaybettiği ve akabinde ağır bir buhran geçirdiği annesiyle ölmeden evvel yaptığı görüntü sineması No Home Movie’nin birebir vakitte direktörün son çalışması olması, anlaşılan o ki tesadüf değil. (Kırmızı Kedi Yayınları)

‘Benim neslim kadar değişime uğramış bir öbür jenerasyon yok’

Yorgo L. Zarifi’den Hatıralarım-Kaybolan Bir Dünya İstanbul 1800-1920. “Gözlerim o kadar çok şey gördü, kulaklarım o denli çok kıssa duydu ki, bütün bunları kağıda dökme zahmetine katlanmama değeceğine inanıyorum. İnsanlık tarihinde, benim neslimin görmüş ve yaşamış olduğu kadar değişime uğramış bir öteki jenerasyon olduğunu zannetmiyorum. Düşünüyorum da, altmış yıl içinde, bir insanın, günlük hayat şartlarında benim yaşamış olduğum kadar esaslı değişimler görmüş olmasının ne kadar da sıkıntı bir şey olduğuna ait inancım güçleniyor. Bu yazdıklarımın yayımlanmaya paha olacaklarından hiç de emin değilim. Lakin içimden bir ses bana ‘evet’ diyor.” (Literatür Yayıncılık)

Virüsle çaba mercek altında

Meskende kal: Covid-19 Günlerinde Sıhhat ve Bağlantı Stratejileri. Dünyayı tehdit eden pandemi COVID-19, 2020 yılının birinci günlerinden başlayarak insanlığı büyük bir imtihandan geçiriyor! Süratle tüm dünyaya yayılan ve binlerce insanın hayatını yitirmesine neden olan virüsle çabayı mercek altına alan bu kitap; “Bu da geçer!” dediğimiz günlere ayna tutuyor. Okuyucuya, Tıp gözlüğünden salgına dair bilgi veren ve bir öbür cephede de salgın günlerinin irtibat çalışmalarından kesitler sunan eser; COVID-19 ve bağışıklık sistemi bağlantısını, sıhhat hizmetlerinde yeni bağlantı yollarını, pandemi psikolojisini ve bu şiddetli günlerin hepimize öğrettiklerini masaya yatırıyor. Salgın devrini sektörel bağlamda da ele alan çalışma, yöneticilerin ve markaların bağlantı stratejilerini kıymetlendiriyor. (Maltepe Üniversitesi Kitapları)

Yeni hususları naif bir lisanla irdeliyor

Yavuz Dizdar’dan Tarifsiz Sevinç Kıymetli Hüzün. Muharrir, kitapta aktüel mevzuları ömürden örnekler vererek naif bir lisanla irdeliyor. Geçmişte göz arkası ederek büyümesine yol açtığımız meseleleri geniş bir çerçevede ele alıyor. Tecrübelerini de içine katarak biçimlendirdiği anlatımı, hayatı yine manaya ve anlamlandırmaya yönelik samimi bir kılavuz özelliği taşıyor.” Gerçek hüzünler sevincin bilakis doğurgandır, sevinç etrafa memnunluk tohumları saçar, lakin kıymetli hüzün o tohumları yapıta dönüştür. (Nemesis Kitap)

Merakla okunacak sürükleyici bir macera

İrem Almaç Aziz’den Karaburun’un Gizemi. “Şşşt! Susun biraz.” “Niye, ne oldu ki?” “Çalıların ortasında bir şey kıpırdıyor, arı kovanlarına hakikat ilerliyor gibi… Evet, evet. Nitekim de bir şey var. Hem de büyük bir şey!” Yazları Karaburun’da buluşan dört kafadar Ela, Rüzgâr, Yağmur ve Eren gizemli bir olaya tanıklık ederler. Çalılıkta gezinen bir karaltı görmeleri, yaşayacakları büyük maceranın başlangıcı olur. Nedir bu karaltı, neden Karaburun’dadır? Çocuklar bu gizemin peşine düşerler ve kendilerini yıllar öncesine uzanan değişik bir olayın ortasında bulurlar. Kitap, merakla okunacak sürükleyici bir macera. (Redhouse Kidz Yayınları)

Bilimin bilgi üretme aktifliği

Bertrand Russell’den İnsan Bilgisi – Kapsamı ve Sonları. Müellif, bu kitabında insanın ne bildiğini ve bildiklerini nasıl bildiğini sorgular. Bilgiyi, hayvanların beklentilerinden, insanların beklentilerine; insanın kendi tecrübesine dayanarak bilgi üretmesinden, bilimin soyut ve objektif bilgilerine giden kesintisiz bir süreç bağlamında kıymetlendirir. Dış dünyaya dair bilgimizin kaynağını tekrar dış dünyada bulur ve bu manada deneycidir lakin bunun yanında bilginin tecrübeden öğrenmediğimiz birtakım prensipleri varsaydığını ileri sürer. Kitabın emeli, bilimin bilgi üretme aktifliğine temel sağlamaktır. Muharrir, bu temeli ararken, “inandığımız şeylere neden inanırız?”, “bilgi nasıl ‘bilgi’ olur?” üzere değişik sorulara karşılıklar verir. Muharrir insan bilgisi üzerine olan bu araştırmayı, her zamanki sevinçli, kinayeli ve sivri lisanlı üslubuyla kaleme almıştır. (Say Yayınları)

Çok tanınmış bir halk öyküsü

Ali Duymaz’dan Kerem İle Aslı Kıssası – Raif Yelkenci Yazması. Kerem ile Aslı Anadolu’da, Balkanlar’da, Azerbaycan’da ve Türk Cumhuriyetlerinin kimilerinde çok tanınmış bir halk öyküsüdür. Yazma, 19. yüzyılın tam ortasında istinsah edilmiş, öbür Kerem ile Aslı nüshalarına nazaran güçlü içerik ve motifleri, lisanı ve yazım özellikleri bakımından dikkate kıymet bir yapıttır. Yazmanın özlü bir inceleme, çevriyazı metin, açıklayıcı notlar, dizin ve harita ile yayına hazırlanması bu halk klasiğinin araştırılma tarihine ülkemizden yapılmış kıymetli bir katkıdır. Sevgili uğruna kentler, dağlar, ırmaklar, fırtınalar aşan, büyüleri sihirleri bozan, kıssa bittiğinde muradına eremeyip ah çekerek yanan bahtsız Kerem, akabinde külleriyle sevdiğinin de yanmasına sebep olur. (Yapı Kredi Yayınları)

Eksiksiz bir ideoloji tarihi

Peter Adamson’dan Kesintisiz İdeoloji Tarihi 1. Klasik İdeoloji, Adamson’ın eksiksiz bir ideoloji tarihini her zamankinden daha kapsamlı lakin birebir vakitte daha eğlenceli sunmayı amaçladığı bir dizinin birinci kitabıdır. Tanınan İdeoloji Tarihi podcastine dayanan Klasik İdeoloji, Sokrates-öncesi filozoflardan başlayarak, Sokrates’in sorgulayıcı usulünü ve Platon’un diyalogları ve Aristoteles’in incelemeleriyle ideolojinin birinci tam çiçek açışını mizahi ve detaylı bir bakışla sunuyor. Kıssa yalnızca büyük figürlerle değil, birebir vakitte Hipokratik Külliyat, Platoncu Akademi ve antik ideolojide bayanların rolü üzere daha az tartışılan hususlarla kesintisiz anlatılıyor. Adamson ayrıyeten Platon’un Devlet’ine ve Aristoteles’in Nikomakhos’a Ethik’ine derinlemesine girişler yapıyor. Bu tam kapsam ona ideolojinin tüm alanlarındaki eski tartışmaları ele almasını sağlıyor. (Alfa Yayınları)

Dört uzun hikayeden oluşuyor

Stephen King’ten Kan Varsa. Habercilerin kullandığı bir deyişti bu ve o gün bir bombanın patlatıldığı Albert Macready Ortaokulu’nda mutlaka kan vardı. Finders Keepers Dedektiflik Ajansı’nda günlük işleriyle ilgilenen Holly Gibney’nin dikkatini çeken ise değişik bir detaydı. O, kanın kokusunu alıp birinci haberi yapan muhabire takılmıştı. Holly’nin adama odaklanmasının geçerli bir nedeni vardı, zira o bir Yabancı’ydı. Kitap her biri okuru kendi endişe dolu dünyasına çeken dört uzun hikayeden oluşuyor. Holly’nin birinci yalnız macerasının dışında Bay Harrigan’ın Telefonu, Chuck’ın Hayatı ve Sıçan hikayeleri uykularınızı kaçıracak. (Altın Kitaplar)

Bir adamın peşinden sevginin manasını

Serdar Özkan’dan Memnunluk Tekrar. Muharrir kitabında kayıp vaktin müsaadeden giden bir adamın peşinden sevginin manasını arıyor. “Fark etmiştim ki, hayal gerçek yapan, uçup giden geçmişi şimdiye taşıyan, karanlığı aydınlığa, ölümlüyü ölümsüze dönüştüren sevgiydi. Her birimizin içine geçmişte –ana rahmindeyken, bebekken, çocukken- yavaşça bırakılmış, vakitle unuttuğumuz, belleğimizin, kalbimizin, ruhumuzun derinliklerinde gizlenen sevgi. Hatırlamamız lazımdı, bir hatırlama serüvenine çıkmamız. Ve hatırladığımızla yaşadığımız…” (Artemis Yayınları)

İhtimamla seçilmiş şiirler

Hidayet Karakuş’tan Kül Kahvesi. Bu kitapta müellifin 55 yıllık şiir serüveninden süzülerek itinayla seçilmiş şiirlerinden oluşan özel bir seçki sunuyoruz. (Bilgi Yayınevi)

Apartmanı mesken tutan hayaletler

Cesar Aira’dan Hayaletler. Hayaletlerin saati şimdi gelmemişti. Artık günün yirmi dört saati belirecekler miydi? Yoksa bugün yılın son günü olduğundan özel bir durum mu kelam konusuydu? Tahminen de yuvarlak gözlerini fal taşı üzere açmış, bön bön kendisini izliyor olmalarının sebebi buydu. Ona bir şey söylemek, bir teklifte bulunmak istiyorlardı güya. Yılın son günü, kavurucu bir sıcak, Buenos AIres’in Flores semtinde inşaatı bir türlü tamamlanamayan lüks bir apartman. Süreksiz olarak binanın doruğunda yaşayan Şilili bir aile ve apartmanı mesken tutan gizemli hayaletler… Ailenin Patri isimli kızı yeni yılı ailesiyle bir arada mi kutlamak isteyecek yoksa hayaletlerle mi? (Can Yayınları)

Gerçekler her vakit dehşetlerden büyüktür

Akan Abdula’dan Öngörülemeyenler. Gerçekler endişelerden daha büyük olmalıdır. Oyunu bozun. Öngörülemez olun. Bu kitapta artık ismi olmayan yitik bir ülkenin çarpıtılmış gerçeklerle yönetilen topraklarında büyüyen bir çocuğun öyküsünü okuyacaksınız. Muharrir, 80’lerin totaliter Yugoslavya’sında soğuk ve zorba bir apartman blokunda başlayan çocukluğunun, Noel Baba’nın kucağından atılmasıyla sonsuza dek dönüşen hayatının şiddetli ve lirik hikayesini anlatıyor. Elinizde tuttuğunuz kitap, bir otobiyografi ya da yakın tarih metni değil, düpedüz bir teknoloji kitabıdır. Teknolojinin sert yüzüne karşı atılmış bahadır bir çığlıktır. Zira gerçekler ve özgürlükler her vakit dehşetlerden büyüktür. (Destek Yayınları)

Bellek, yaşanan anları derleyip toparlar

Hilmi Yavuz’dan Defterler. Defterler şairlerin lirik bellekleridir. Bu Defterler müellifin yaşadıklarını bir tinsel tecrübeye dönüştürürken kayda geçirdiği notlar. Bellek, hazla ya da hüzünle yaşanan anları derleyip toparlar; bazen Akdeniz’i Yunan’a bağlayan bir ideolojiye, bazen bir yaz musikisine, bazen bir düzyazının bulanıklığına, bazen de bir şiirin dizelerinin berraklığına gönderir. Defterler sıradan, gündelik ve değeri yokmuş duygusu veren ömür ritüellerinin nasıl görünmez ve derin bir duyarlığa dönüştüğünü görmek için okunur. (Everest Yayınları)

Üç uzun hikayenin kahramanları

Mahmut Yesari’den Taş Bebek. Müellifin yapıtları nadiren keyifli sonlarla biter. O karakterlerine karşı hayli acımasızdır. Hikaye ve romanlarına, kendi sonunu çağırırcasına, karanlık, acılı, yürek burkucu sonlar seçer. Kahramanları da ekseriyetle kaybeder. İnançlarını, aşklarını, umut ya da hayatlarını kaybederler birer birer. Bu seçkide yer alan üç uzun hikayenin kahramanları da bu kaybedenlerdendir. Bizim Kıssa, Osmanlı’dan günümüze edebiyatımızda hikayenin izini süren, öykücülüğümüzü var etmiş, geliştirmiş müelliflerin yapıtları ortasından en hoşlarını, en başarılılarını, en kıymetlilerini makul bir tematik bütünlük gözeterek ortaya koyan, 1850’lerden 1950’lere kadar bir asırlık öykücülüğümüzün randımanlarını bir ortaya getiren bir kitap dizisi. (İthaki Yayınları)

Ölmek kadar zordur öldürmek

Fatoş Beykal’dan Cinai Absürtler ve Yakın Katillerim. Burada önemli bir cinai kıssa yazıyoruz. Cinayet önemli bir aksiyondur. Ölmek kadar zordur öldürmek ve tahminen daha da sıkıntı. O denli kazara olmuş cinayetlerden kelam etmiyorum, onda “pardon” dersin geçer, bir kazadır sonuçta. Bir pardonla biter iş, biraz mahcubiyettir bedeli. Kaza sonucu işlenen cinayet osuruktan tayyaredir. Lakin taammüden o denli mi? Taammüden. Sözün kendisi ağır aslında, cezası da o denli; evvelden idamdı, artık kaldırıldı adam asmaca. Müebbet mahpus, hayatın kodeste geçecek düşünsene. Göze almışın bu bir, gözü karalık gerek. İkincisi zekâ gerek bunun için, uygun bir tasarım, düzgün bir strateji, plan program, zamanlama gerek. Güç iş anlayacağınız. (Karakarga Yayınları)

Abdülhamid sonrası Meşrutiyet’in birinci yılları

Halid Ziya Uşaklıgil’den Saray ve Ötesi. Çocukluk, gençlik ve birinci yetişkinliğini uzun sürmüş II. Abdülhamid periyodunda geçirmiş bir entelektüel. Evresinin pek çok aydını üzere Abdülhamid’e muhalif. İttihat ve Terakki başa geçip Abdülhamid sürgüne gidince yerine V. Mehmet Reşad geçecektir… Bu vesileyle Halit Nur’un hayatı da temelli değişikliğe uğrar. İttihat ve Terakki ismine, Dolmabahçe Sarayı’na ‘Mâbeyn Başkâtibi’ olarak atanır. Kitap, büyük bir edebiyatçının kaleminden, II. Abdülhamid, V. Mehmet Reşad, İttihat ve Terakki idaresi yanında zamanın toplumsal, politik ve kültürel ortamına dair yazılmış en kıymetli hatıratlardan birisidir. Evvel tefrika edilmiş sonra da kitap olarak basılmıştır. (Kapı Yayınları)

Eğitimcilere yol gösteren eser

Jules Payot’tan İrade Terbiyesi. Kısa müddette pek çok lisana çeviri edilerek bütün dünyada eğitimcilere yol gösteren bu eser hem teorik hem pratik taraflarıyla yeniliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Uzun müddet Vatikan’ın yasaklılar listesinde yer alan, hatta çocuklarına bu kitabı okutan ebeveynlerin kiliselere alınmaması bile salık verilen İrade Terbiyesi, en temelde bir ferdî gelişim kitabı. İradenin felsefi ve ruhsal altyapısını herkesin anlayacağı bir lisanda işlerken şu ve gibisi sorulara karşılık arıyor: -İradenin tabiatı nedir? -Duygularımız üzerinde irade sahibi miyiz? -Düşüncelerimizle irademizi yönlendirebilmek mümkün mü? -Özdenetim yolunda irademizi eğitmek ismine kullanabileceğimiz iç ve dış araçlar nelerdir? (Kırmızı Kedi Yayınları)

Tüm ekolojik kıymetlerinin savunucusu

Hüseyin Kaptan’dan Kentleşme Serüveni. Mimar ve plancı olan muharrir, Türkiye şehircilik tarihi ile yaşıt 60 yıllık mesleksel tecrübesi ile planlama tarihinde iz bırakan unutulmayacak bir isimdir. Hayatı boyunca bitmek tükenmek bilmeyen bir güç ve heyecanla planlama mesleğini icra eden müellif Anadolu’nun çabucak her coğrafyasında ve İstanbul’da yürüttüğü çalışmalarda planlamanın en kıymetli ögesinin “insan” olduğunu savunmuş, iştirakçi planlama çalışmalarının öncülerinden olmuştur. Akademik topluluk ile politikler, sivil toplum ile yöneticiler, lokal ile kozmik, kent ile tabiat ortasında köprü kurmuş, tüm kentlerin kuşlarının, ağaçlarının, ormanlarının, sularının, özetle tüm ekolojik bedellerinin savunucusu olmuştur. (Literatür Yayıncılık)

Diğerlerinin göremediğini görmek

Dave Trott’tan Yaratıcı Körlük ve Tedavi Yolları. Etrafımızda gördüğümüz her şey “esin perisi”nden izler taşıyor. İlham ve yaratıcılık, yalnızca sanat galerilerinin beğenilen koridorlarında bulunmuyor. Dikkatle bakarsanız yaratıcılığı her yerde; toplu taşıma araçlarında, işyerinde, sokaklarda, okullarda, hastanelerde ve lokantalarda, yani insanların ayak bastığı her yerde görebilirsiniz. Gerçek ömür hikayelerinden oluşan elinizdeki kitapta, usta kreatif yönetici müelliften, berrak bakışını yaratıcılık kavramına çeviriyor ve şu sonuçlara varıyor: Yaratıcılık sorun çözmektir, kanıda açıklıktır, oburlarının göremediğini görmek ve işleri olabildiğince sadeleştirmektir. (Maltepe Üniversitesi Kitapları)

16 farklı müelliften yaşanmış olaylar

Mitzi Szereto’dan Seri Katiller – Çarpıcı Gerçek Hata. “Seri katil” denilince çoğumuzun aklına çoklukla Amerikan üretimi televizyon dizilerinden bildiğimiz Ted Bundy, John Wayne Gacy ve Jeffrey Dahmer üzere yirminci yüzyılın en yırtıcı Amerikalı seri katilleri gelir. Bunlar kurbanlarına tanım edilemez acılar çektirmiş, hiçbir insani yönü bulunmayan hareketler gerçekleştirmiş canavarlardır. Fakat dünya yalnızca Amerikalı seri katillere mesken sahipliği yapmaz. Örneğin Japonya’da, Avustralya’da, Brezilya’da, İtalya’da yahut Makedonya’da Amerikalı benzerilerini aratmayacak caniler bulmak mümkündür. Üstelik kimileri ‒toplumdaki genel algıyı yıkacak şekilde‒ bayandır. Kitapta, on altı farklı müellifin farklı vakit dilimlerinde kaleme aldığı yaşanmış olayları bulacaksınız. Bu gerçek öykülerde dünyanın dört bir yanındaki farklı cinsiyetlerden, farklı yaş ve meslek kümelerinden insanların en karanlık hareketlerini, hayat öykülerini ve nasıl yakalandıklarını okuyacaksınız. (Say Yayınları)

Şairin hayatıyla şiirinin iç içe oluşu

Edip Cansever’den İki Satır İki Satırdır – Alev Ebüzziya’ya Mektuplar 1962-1976. Kitap çağdaş şiirimizin bir büyük ustasının iç dünyasını önümüze koyuyor. Muharririn en üretken devrinde, Tragedyalar (1964), Çağrılmayan Yakup (1966), Kirli Ağustos (1970), Sonrası Kalır (1974), Ben Ruhi Beyefendi Nasılım (1976) kitaplarının oluştuğu yıllarda yazılmış mektuplar bize çok şey söylüyor. Müellif deyişiyle söylersek, şairin kanıyla yazılmış her bir mektupta şairin ömrüyle şiirinin iç içe oluşu çabucak göze çarpıyor. Gönlünden geçenleri, kasvetleri, düşleri, maksatları lisana getirişinde; günlerini kimlerle, nasıl geçirdiğini anlatışında; özcesi kelamı kâğıda her döküşünde şiirle yaşadığını, özgün buluş ve söyleyişler geliştirdiğini görüyoruz. (Yapı Kredi Yayınları)

Çok üretim büyük savaşlara yol açar

Paul Lafargue’den Tembellik Hakkı. Muharririn yapıtı 1883’te yayımlanmasının akabinde Komünist Manifesto’dan sonra en çok lisana çevrilen, en çok baskısı yapılan, en çok okunan, atıfta bulunulan, tartışılan başyapıtlardan biri oldu. Lenin Rusya’da 1905 İhtilali sürecinde çok sayıda baskı yapan kitap Ekim İhtilali üzerinde kıymetli tesire sahip yapıtlardan biri olarak tanımlamıştı. 19. yüzyılın sonlarında on yedi saate varan çalışma saatleri üzerine kapitalizmin insanı köleleştiren, mutsuzlaştıran ve fakirleştiren sistemini keskin bir ironiyle eleştiren muharrir kitabında bir yandan da çok üretimin büyük savaşlara, sömürgeciliğe yol açacağını vurguluyor. (Can Yayınları)

Yorum Yap