Haftanın Kitapları

 Haftanın Kitapları

Memnunluk bir aksiyondur

Eleanor H. Porter’den Pollyanna. Çevirmenliğini Zeynep Alim’in yaptığı kitap raflarda. 1913 yılında yayımlandığından beri pek çok lisanda milyonlar satan ve tekraren sinemaya da uyarlanan Pollyanna, tanımı giderek güçleşen memnunluk kavramıyla bir defa daha yüzleştiriyor okuru. Pollyanna’nın sıkıntıyla dolu ömrünün ayrılmaz bir kesimi olan Memnunluk Oyunu’na daha yakından bakmanın tam zamanı… Memnunluk Oyunu, her olumsuz tecrübenin içinde memnun hissettirecek bir şeyler bulabilme hüneri değildir yalnızca. Mutluluğun emekle ve gayretle mümkün olabileceğinin farkında olmaktır birebir zamanda… Memnunluk, şartsız ve eforsuz olan değildir. Memnunluk bir aksiyondur. (Genç Destek)

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kozmik Oda’dan çıkan evraklar ne oldu?

Erkan Yılmaz Büyükköprü’den Kozmik Albay – Kozmik Oda Operasyonu. “Arınç’a suikast” tezgahıyla başlayan ve Albay’ın adres yazılı kâğıdı yutmaya çalıştığı palavrasıyla süren Kozmik Oda operasyonu, kumpasların en sinsisiydi… Bir yanı daima sis perdesinin gerisinde kalan bu tarihi olayı birinci sefer tüm detaylarıyla okuyacaksınız: Operasyonda kimler, hangi rolleri aldılar? Kozmik Oda’ya ısrarla telefonuyla giren Yargıç’ın irtibatını hangi kumandan “jammer” getirterek önledi? Hâkim ve Tümgeneral’in haftalar süren hudut harbi ve karşılıklı tutulan tutanaklar… Kozmik Oda’daki saklı bilgileri kimler korudu, kimler daha sonra teslim etti? Kozmik Oda’dan çıkan dokümanlar ne oldu? Kozmik Oda operasyonunu başlatacak telefon ihbarının yapıldığı yerden, evvel hangi asker arandı? O asker, Kozmik Oda dokümanlarının tesliminde ve akabinde 15 Temmuz darbe teşebbüsünde hangi rolleri aldı? (Kırmızı Kedi Yayınevi)

Berlin’den Bergama’ya uzanan bir macera

Ahmet Ümit’ten Kayıp Rabler Ülkesi. Müelliften polisiyeyi arkeoloji ve mitolojiyle harmanlayan usta işi bir roman. Berlin Emniyet Müdürlüğü’nün cevval baş komiseri Yıldız Karasu ve yardımcısı Tobias Becker, göçmenlerin, işgal meskenlerinin ve sokak sanatkarlarının renklendirdiği Berlin sokaklarından Bergama’ya uzanan bir macerada, hayatı ve insanları yok etmeye muktedir sırların peşinde bir seri cinayetler dizisini çözmeye çalışıyor. Soruşturmanın Türkiye ayağında sürpriz bir ismin olaya dahil olmasıyla heyecanın dozu gittikçe artıyor. Kitap Zeus Altarı ve Pergamon Tapınağı’nın gölgesinde mitlere günümüzde yine hayat verirken, kabahatin çağlar ve kültürler uzunluğu değişmeyen tabiatını bir tokat üzere yüzümüze çarpıyor. (Yapı Kredi Yayınları)

Karia kültür izlerinde yol almak

Umut M. Doğan’dan Karia-Tarih Öncesinden Yakın Çağlara Uzanan Miras. Tarihin Babası Herodot, kendi soydaşı Karialıların Girit’ten Anadolu’ya göç ettiği söylencelerini anlattıktan sonra onların bu kanıyı kabul etmediğini, göçmenliği reddedip bu toprakların kadim sahibi olduklarına dair fikirlerini aktarır. Karialıların bu kararlı sahiplenişi, Anadolu yurdunun bin yıllara yaslanan derin kültür belleği ve ayrıcalıklı, eşsiz tabiatından kaynaklanmış olmalıdır. Karia, kendine has kültürel geçmişi, dünyaca ünlü, özgün anıtları ve tüm bunları koynunda saklayan bakir coğrafyasıyla büyük bir açık hava müzesidir. Bölgenin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına, yol alan gezginlerin her kilometrede yesyeni bir kültürel zenginlikle müsabakaya hazır olması gerekir. Karia yollarında, eşsiz anıtları barındıran kentleri, yüreği serinleten dağ yamaçları, insanı sarıp sarmalayan yeşil dokusu, derisi, ruhu serinleten Ege ve Akdeniz suları gezginlere her daim eşlik eder. Anadolu’nun derinliklerine kök salmış binlerce yıllık Karia kültür izlerinde yol almak ayrıcalıklı bir tecrübedir. (Uranus Yayınları)

İdealist bir insanın duygusal öyküsü

Bülent Ersan’dan Noktalar Ortasında Kalan. Ömrünüz sırasında yürüyüp giderken, kimi periyotlar sizi öylesine derinden tesirler ki, sonlarına birer nokta koyup onları aştığınızı sanırsınız. Halbuki aslında o noktaların ortasında takılıp kalmışsınızdır. Bu romanı; birisi 12 Eylül 1980 askeri darbesine, başkası 1988 dünya ekonomik krizine rastlayan iki farklı periyotta yaşadıklarımdan yararlanarak yazdım. Hedefim, bu ülkenin siyasi ve ekonomik gelişmelerinin tesiri altında; çalışan, seven ve kendisini gerçekleştirmeye çalışan ‘idealist’ bir insanın, düşünsel ve duygusal öyküsünü anlatmaya çalışmaktı. Hoş ülkemin hoş beşerlerine ve öykümü paylaşabildiğim herkese, yüreğimden kopup gelen içten sevgilerimi iletiyorum. (KDY)

Yaşantıların harmanlanması

Mustafa Tokgöz’den Ağıldaki Kızılcık. Müellifin bu hikayelerinde geçmişin geleceğe tesiri anlatılıyor. Psikoloji ile gerçek hayatın karşılıklı bağlantısının öğrencilik periyotlarından kalan iç hesaplaşmalar da eklenerek ortaya çıkardığı dramatik sonuçlar vurgulanıyor. Yaşantıların harmanlanması ve niyetlerin derinliğine gerçek çıkılan seyahatler karşılıklı diyaloglarla veriliyor. Tesir bırakan kelamların peşine takılıp sürükleme, yaşlılık ve yalnızlığın insan davranışlarına tesiri anlatılırken, insan bağlantılarında istenilen seviyeye ulaşamama, insanın kendini söz edememesinden kaynaklanan can kahrı ve hayıflanma gözler önüne seriliyor. Bilhassa çocuklukta ekilen tohumların yetişkinlik devirlerinde çizdiği istikametler, ruhsal ve ağır bir lisan ile sunulmaktadır. (Kora Yayın)

Öğretmenin tansiyonlu kaçak günleri

Mehmet Başaran’dan Eylülün Kızgın Soluğu. Müellif ülke tarihinde kara bir leke olan 12 Eylül devrini, Giz Kokan Suskunluk’ta olduğu üzere bir kere daha, evraklardan ve yaşanmışlıklardan yola çıkarak romana taşıyor; okuyana, kitaba düşman gerici bir zihniyeti eleştirel olarak sergilerken faşizmin bıraktığı yaraları, derin izleri de gündeme getiriyor. Kitap, gözdağı vermek için açılan düzmece Ceylanköy davasına bir elebaşı olarak dahil edilen Mehmet Can öğretmenin gerimli kaçak günlerini, dehşetlerini, kaygılarını, tinsel dünyasını; dostlarını, düşmanlarını, ailesine yapılan baskıları muharrire has şiirsel biçemle okuyoruz… (Literatür Yayıncılık)

Tahlil odaklı teklif ve beklentiler

Dijital Dönüşüm… Dijital teknolojilerin gelişimiyle farklılaşan pazar şartları, müşteriyi dijital dönüşüme ayak uyduran işletmelere yönlendiriyor. Dijitalleşme tıpkı vakitte müşterileri daha süratli, daha farklı, tahlil odaklı teklif ve beklentileri olan dijital bireyler haline de getiriyor. İşletmeler bu üzere değişimlere ahenk sağlama istikametinde kendilerini büyük bir baskı altında hissediyor. Bu yüzden dijital dönüşüm işletmelerin kendilerini bu dinamik ortama adapte edebilmeleri için en kıymetli ögelerden biri haline geldi. İş dünyasında yaşanan dijital dönüşümü sanayilerden bağımsız olarak kıymetlendiren ve uygulama örnekleriyle bu alandaki gelişim ve ahenk süreçleri üzerinde duran elinizdeki kitap; olayın hem teknik hem de toplumsal boyutuna değiniyor. (Maltepe Üniversitesi Kitapları)

Muharrir hayata bakmaya çağırıyor sizleri

Meliha Akay’dan Doğu İstanbul’un Batısı. Güç değildi. Çok şey istemedim ki ben. Ruhum, dışarıdaki dünyanın çamuruna bulanmasın istedim, onu kirletemesinler istedim. Özümü görmek, onunla kalmak istedim. Sakinleşmek, düşleyebilmek istedim. Tekrar güçlenebilmek için kendimle kalmak istedim. Olmuyor. Hayat bırakmıyor! Ben kaçtıkça inadına kolumdan hoyratça çekip ‘Gidemezsin, bu sistemin bir parçasısın!’ diyor. Sonra da uyumsuz oluyorum o denli mi? Ahenk dediğiniz nedir, hiç öğrenemedim. Hiç! Yaşadığımız yüzyıl beşerinin kaygılarını, yalnızlığını, umutlarını, değişime ayak uydurma eforlarını, hayatı yakalama telaşlarını, aşklarını, yanılgılarını, beklentilerini ve trajikomik hallerini anlatan bu macera romanında muharrir yüreğinizin en ücra köşesindeki gökkuşağının üzerinden hayata bakmaya çağırıyor sizleri. Tahminen de daha evvel hiç bakmadığınız gibi… (Mavi Nefes)

Farklı bahislerde yol gösteriyor

Merdümgiriz: Dönüş-Yenilen-İyileş. Aşkım Kapışmak. “Sevgili Merdümgiriz! Dönüşebilir, yenilenebilir ve güzelleşebilirsin. Aşkta, parada, sevgide, mutlulukta istediğin ömrü gerçek kılabilirsin. Kendine karşı içtenlikle ve şefkatle yaklaştığında yenilenip güzelleştiğine şahit olabilirsin. Bunu sahiden başarabilirsin.” Aşkım Kapışmak, Merdümgiriz’de okurların çıkmaza giren hisleriyle yüzleşmelerini sağlıyor. Kayıtsızlık, sevme hüneri, olumsuz düşünme, vazgeçme bilgeliği üzere farklı mevzularda yol göstererek kılavuzluk yapıyor. Merdümgiriz hayata yeni bir bakış açısıyla bakmak, dönüşmek, yenilenmek ve güzelleşmek isteyenler için bir yol haritası niteliğinde… (Nemesis Kitap)

Aile kavramını sorguluyor, okura sarsıcı keşifler sunuyor

Luigi Ballerini’den İsmi Sıfır. İnsanın kalbine, dünyanın geleceğine dron uçuşu… Dış dünyadan habersiz yaşayan bir genç. Ekranlardan ve bilgisayarlardan oluşan steril bir dünyada, kimseyle temas etmeden tek başına büyüyen biri. Tek bir canlıya dokunmadan, yağmura, kara maruz kalmadan. Bu sanal hayattan gerçek dünyaya adım attığı o gün, on altı yıldır bildikleri işine yaramaz olur… Çağdaş İtalyan edebiyatının ödüllü muharriri, bilimkurguyla distopyayı ustalıkla harmanlıyor. Teknolojiyle biçimlenen dünyanın geleceğine “dronlar eşliğinde” bakıyor, aile kavramını sorguluyor, okura sarsıcı keşifler sunuyor. Günlük yaşamın her ânını ele geçiren teknolojinin etik sonlarını ve kullanım maksatlarını sorgulayan roman dünyanın geleceğini düşünenleri, insanın en temel hislerinde keşfe çıkarıyor. (On8 Kitap)

Heyecan verici… Bir özgürlük daveti

Pauline Harmange’de Erkeklerden Nefret Ediyorum. Bayanlar, özellikle da feministler uzun vakitten beri erkek düşmanlığıyla suçlanıyor. Kadınlarsa bu iddiayı içgüdüsel olarak reddediyor, ne de olsa geçmişte bundan çok daha azı yüzünden kazıklarda yakıldılar. Pekala ya erkeklere güvenmemek, onlardan hoşlanmamak –ve evet, tahminen de nefret etmek– cinsiyetçiliğe karşı tesirli bir yanıtsa? “Erkekleri sevmeme hakkımız olmalı” diyen müellif bu kitapta, şahsî seviyede değil de genel manada bayanların erkeklerden hoşlanmama ve onlara güvenmeme hakkına sahip olması gerektiğini savunurken, bayan dayanışmasına yönelik çağdaş halleri sorguluyor. Heyecan verici… Bir özgürlük daveti. Muharririn yazını bayanlara ve onların yeteneklerine sarsılmaz bir inançla dolup taşıyor. The Independent. (Mundi Kitap)

Anaokuluna gitmek ne büyük maceraydı

Marianne Dubuc’tan Haydi Okula. Pom bir sonraki sene anaokuluna başlayacaktı. O denli hevesliydi ki şimdiden arkadaşlarının okullarını ziyaret etmeye karar verdi. Minik Zıpla Okulu’nda tavşancıklar harfleri ve sayıları öğreniyordu. Yeşil Sazlık Okulu’nda kurbağalar birbirinden hoş fotoğraflar yapıyordu. Önce Vakit Okulu’nda kurtlar kütüphanede toplanmış kitap okuyordu. Sanki Pom’un hayalindeki okul da bütün bunların bir karışımı olabilir miydi? Anaokuluna gitmek ne büyük maceraydı! Ödüllü çizer ve muharrir çocukları sevinçli, detaylarla bezeli bir keşfe çıkarıyor. Yuvaların, anasınıflarının sıcacık rutinlerinin anlatıldığı sayfalar küçük okurları okula hazırlayacak, okula gidenlere ise tanıdık ayrıntılar üzerinden kendi tecrübelerine bakma fırsatı sunacak. (Redhouse Kidz Yayınları)

Mülakata katılacak adaylar için yol gösterici

Tolga Erdinç’ten Mülakata Giderken. İş görüşmeleri için farklı bir rehber… Uzun yıllar yurt dışında ve yurt içinde mülakatlar gerçekleştirmiş bir yönetici olarak öğrendiklerimden ve pahalı yöneticilerimin tecrübelerinden yararlanarak hazırlamış olduğum bu kitap, hem mülakatı gerçekleştiren uzmanların başvurabileceği bir soru kaynağı hem de mülakata katılacak adaylar için bir yol gösterici olarak hazırlandı. Başarılarınıza muvaffakiyet katması dileğiyle… (Remzi Kitabevi)

Rönesans niyet ve sanatı üzerine

Frances Yates’ten Giordano Bruno ve Hermetik Gelenek. Yıl 1460: İstanbul’un fethinden yedi yıl sonra, Bizanslı ulemanın beraberinde getirdiği elyazmaları Floransa Sarayı’nda antikçağ ideolojisi üzerine hummalı bir çalışma başlatır. Tam bu sırada, Makedonya’dan ulaşan Yunanca bir elyazmasıyla akan sular durur. Bu metin, Rönesans niyet ve sanatı üzerinde kuvvetli bir etki bırakacak olan Hermetik Külliyattır. Hafiye romanlarını aratmayacak bir merak hissinin önderlik ettiği bu araştırmada müellif, “Din Savaşları” devrinde Avrupa’da ilahiyat, ideoloji ve büyü ortasında yine çizilmekte olan sonları Hermetik geleneğin en önde gelen temsilcisi Giordano Bruno’nun İtalya’dan başlayıp Paris, Londra, Almanya, hatta Prag’a uzanan ve Venedik’te son bulan serüveni üzerinden irdeliyor. (Say Yayınları)

Okunması gereken bir kitap

James Ball’dan Sistem-Dünyayı Ele Geçiren İnternet Aslında Kimin Elinde. İnternet, temelde kablolar ve ilişkilerden oluşan bir ağdır; dünyayı sarıp sarmalayan, data merkezlerini birbirine ve nihayetinde bize bağlayan teller ağıdır. Pekala, tüm bu ağların sahibi, finansörü, denetleyicisi kim? Bu devasa sistem nasıl gelişti? İktisat ve politikayı kullanarak toplumu nasıl şekillendirdi? Muharrir, bilgisayar bilimcilerden kablolu yayıncılara, milyarder yatırımcılardan reklamcılara, aktivistlerden istihbarat kurumlarına kadar pek çok bireyle röportaj yaparak internetin keşfedildiği birinci günden günümüze kadarki dönüşümünün kısa  tarihini yazıyor. “Tam da bu vakitte okunması gereken bir kitap.” ―Spectator. (Timaş Yayınları)

Yeryüzünün büyük güçleri

Stanislaw Lem’den Dünya’da Barış. Uzay gezgini Ijon Tichy’nin akıl almaz maceraları tam gaz devam ediyor. Bu sefer Ay Ofisinin verdiği kapalı bir misyonla, yeryüzünün büyük güçlerinin devasa cephaneliğine ve savaş oyunu meydanına dönmüş Ay’a iniyor. Burada uğradığı görünmez atakla korpus kallozumu kesiliyor. O da mı ne? Beynin sağ ve sol yarımkürelerinin kontağını kesen bir musibet. Bu taarruzla ikileşen kahramanımızın, sol yanıyla irtibat kurmak ve neler olduğunu bölük pörçük de olsa hatırlamak için hem Dünya’da hem de hafızasında atıldığı, mizah dozu yüksek bir cümbüşe hazır olun. (Alfa Yayınları)

İstersen her şeyi yapabilme gücün var

Elif Kiraz’dan Şifanın Gücü. Kendi gücünün farkına var. İstersen her şeyi yapabilme gücün var; ıstıraplardan, sıhhat sıkıntılarından, hayatındaki tüm negatif olaylardan kurtulmak ve mükemmel kapıları açmak! İşte hayatına açılan bu süper kapıların anahtarı sende. Kendinizin farkına varıp, Yaradan’ın bahşettiği gücün sizin olduğunu anlayıp, hayatınızı değiştirebileceğinizi bu kitap vasıtasıyla sizlere sunuyorum. Haydi gelin daima bir arada süper değişimin kapıların bu sihirli kitap ile açalım. Sahip olduğun yetenekler sana bahşedilenlerdir. Korkma, yolunu bulamayan şifacı, yalnız değilsin; kocaman bir ailen var, yüreğimde yerin  var. “Bul beni” demiştim vakitte sana seslenerek. “Bul beni ve yak kandilleri.” Kutlu olsun buldun beni! Artık bizim vaktimiz başladı… (Az Kitap)

Yoga dönüştürme gücüne sahiptir

Peter H. Reynolds’tan Ben Yogayım. Çok büyük bir dünyada kendimi küçük hissettiğimde zihnimi, vücudumu ve nefesimi sakinleştiririm. Hayal edebilir ve yaratıcılığımı sergilerim. Ben Yogayım. Bulutların ortasına yükselen bir kartal yahut gece gökyüzünde parıldayan bir yıldız… Çölde bir deve yahut denize yelken açan bir tekne… Yoga dönüştürme gücüne sahiptir. Sırf vücudu güçlendirip zihni sakinleştirmekle kalmaz, birebir vakitte biraz hayal gücü ile bize her şeyin mümkün olabileceğini gösterir. Kitap, çocukları yogayı keşfetmeleri ve onun ötesindeki dünyaya yüreklerinde yer açmaları için cesaretlendiriyor. (Altın Kitaplar)


 
İkisi de birbirinin kıssasını yarım bıraktı

İclal Aydın’dan Söylenmemiş Kelamlar. Üzüm ve zeytinin, yağ, bal ve şarap küplerinin, kadırgaların, bin bir şifalı otun en eski vatanı Urla. Dünyanın zalimliği ve insanın vahşiliğinden kuşkusu olmayanları, dünyanın hoşluğu ve insanın düzgünlüğüne inandıran bir yer burası. Bir vakitlerin efsane gazetecisi, dünyaya küskün Oktay Onur Yortan’ın ise çocukluğunun huzurlu bahçesi. Dünyadaki paha yitimine isyan edip tüm mesleğinden ve hayatın yüklerinden vazgeçip sığındığı liman. Kaçıp geldiği geçmişinden ve eski hoş günlerin anısından seçip sakladığı eski aşkı Filiz Canan artık değeri bilinememiş, kaçırılmış bir memnunluk fırsatı artık. Söylenememiş kelamların altında kalan koca bir ömürde ikisi de birbirinin kıssasını yarım bıraktı. (Artemis Yayınları)

Gecenin sessizliğini yırtan bir çığlık

Tayfun Karadeniz’den Gönül İhtilali. Gecenin sessizliğini yırtan bir çığlık sesi üzere yankılandı ani frenle bir anda kilitlenen beyaz yanaklı lastiklerin, kaliteli asfaltta ortaya çıkan ses… İstanbul vardı bugün ayaklarının altında. Gümüş balığı kaplıydı güya Marmara Denizi… “Gönlün gönlümün mabedidir Sevgili; günde yüz bin vakit tavaf döndüğüm…” (Ateş Yayınları)

Eskiyle savaşmak yerine yeniyi yaratmak

Ceni İpekoğlu’ndan Hayatımın Efendisiyim. Mutsuzlukların mutluluğa dönüşmesini, külfetlerin yaşama sevincine, telaş ve dertlerin sevgiye, hayat emelini bulup o yolda gitmeye, içindeki gerçek ‘sen’i tanıyıp özünle buluşmaya, gayelerine muvaffakiyetle yol almana, kim olduğunu, neden bu hayatta olduğunu kendini fark ederek gerçek mucizelerini yaşamaya, hayatının senin elinde olduğunu anlamaya, içindeki sonsuz gücüne uyanmaya, tek ve biricik olduğunu bilmeye, her şeyin şifasının sende olduğunu öğrenmeye, her anını keyifle ve coşkuyla geçirmeye seni davet ediyorum… “Olası en makus şeyin başınıza gelmesinden korkmak yerine, muhtemel en düzgün şeyin beklentisi içinde olun.” Değişimin sırrı: Tüm enerjini eskiyle savaşmak yerine yeniyi yaratmak için odaklamandır… (Başlık Yayın Grubu)

Farklı jenerasyonları anlatan bir roman

Esme Weijun Wang’tan Cennetin Sonu. 2017’de Granta’nın, En Güzel Genç Amerikalı Romancılar ortasında gösterdiği muharrir, büyük yankı uyandıran birinci romanında aşka, aileye, göçmenliğe ve akıl sıhhatine dair son derece etkileyici, ezberleri bozan bir kıssayı ustalıklı bir kurguyla anlatıyor. “Evliliğin manası, lisanın hudutları ve zihnin kaçınılmaz ıssızlığı üzerine nefes kesici bir roman. Muharririn kalemi sizi büyüleyecek, tesirinden uzun müddet çıkamayacaksınız.”  Jennifer Dubois, Cartwheel kitabının müellifi. “Farklı nesilleri anlatan, ustalıkla kurgulanmış, akıl hastalığına dürüstlükle yaklaşan bir roman.” Barbara Hoffert, Library Journal (Bilgi Yayınevi)

Farklı yaşanan tek bir hayatın seyahati

Jenny Erpenbeck’ten Bütün Günlerin Akşamı. İnsan kaç kez ölebilir? Mevt ânı gelip çattığında kimdir? Kitap, küçük tesadüflerle öbür vakitlere, öteki yerlere sürüklenen, bir yanıyla daima tıpkı lakin aslında farklı yaşanan tek bir hayatın seyahati. Bir ömür seyri. Zira bir kere başlayan bir hayat için günün sonu daima akşam ve orada mevt var. Muharrir bizi 20. yüzyıl boyunca Galiçya’dan Viyana’ya, Moskova’dan Berlin’e uzanan farklı kültürel coğrafyalarda, farklı siyasal iklimlerde, tek bir ömrün kucaklayabileceği muhtemel hayatlarda dolaştırıyor. “Erpenbeck, çağımızın en güzel ve en kışkırtıcı müelliflerinden biri.” Michel Faber, The Guardian. (Can Yayınları)

Yaşadığı çağda zulüm gören müelliften

Oscar Wilde’den Dorian Gray’ın Portresi. Nicholas Frankel’ın editörlüğünü yaptığı bu baskıda, kitabın 1890’da dergiye teslim edilen sansürsüz nüshası temel alındı ve eser açıklamalı notlarla zenginleştirildi. Böylelikle Dorian Gray’in öyküsü, “düzelti” ismi altında hoyratça yapılan budamalardan, “ahlaksızca” olduğu fikriyle “yumuşatılmış” sözlerden arındırılmış, birinci kere muharririn asıl kurguladığı biçimiyle hayat bulmuş oluyor. Muharrir, kendini romandaki Basil Hallward, dünyanınsa onu Lord Henry sandığını, halbuki Dorian olmak istediğini söylemiş, “Belki öbür çağlarda” diye de eklemiştir. Yaşadığı çağda zulüm gören ve “ahlak bozukluğundan” mahpusa atılan müellifin kendiyle böylesine özdeşleştirdiği romanı, bugün nihayet özgün hali ve Ülker İnce’nin ehil çevirisiyle okurlarının karşısına çıkıyor. (Everest Yayınları)

Bu kitap bir yolcunun günlüğü

Bilen Güneş’ten Mayas Hochzeit-Mayanın Düğünü. Malum; hayat bir yolculuk… Kimi vakit yolların, kimi vakit şartların değiştiği lakin yolu yürüyenin değişmediği “İki kapılı bir han.” Bu kitap bir yolcunun günlüğü; yaşadıklarının, hissettiklerinin bazen yazıya bazen de çizgiye döküldüğü bir günlük. Bu kitap tıpkı vakitte bir armağan; bir hoşa adanan… Âlâ ki doğdun Maya. (Hayykitap)

Yorum Yap