Herkese para Zoom’layacak

 Herkese para Zoom’layacak

EKONOMİ SERVİSİ – Online video konferans platformu Zoom, ABD’de bilgisayar korsanlarının özel toplantılara girmesini önleyemeyerek mahremiyet ihlaline yol açtığı iddiasıyla açılan davada 85 milyon dolar ödeyerek anlaşma yoluna gitti.

Konuyla ilgili AP’nin haberine göre, Amerika’da Mart 2020’den bugüne Zoom kullanan herkes bu paradan pay alabilecek. Mahkeme belgelerine göre, Zoom’a para ödeyerek abone olanların payına 34 – 35 dolar, platformu bedava kullananlara ise 11 – 12 dolar düşmesi bekleniyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Dava, Zoom’un “zayıf gizlilik kontrolleri” nedeniyle kişisel bilgilere kolay erişim sağladığı iddiasıyla açılmıştı.

‘Hatalıyım’ demedi

Pandemiyle birlikte evden çalışma başlayınca Zoom’un işleri adeta patlama yaptı, ancak şirket güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Neredeyse tüm dünyadaki bir gecede iş toplantıları, okullar, buluşmalar Zoom’a taşındı.

Amerika’daki davada, Zoom’un, kullanıcıların kişisel bilgilerini Facebook, Google ve Microsoft’a ait LinkedIn gibi platformlarla paylaşarak milyonlarca kişinin güvenini ihlal ettiği iddia edildi. Mart 2020’den bu yana açılan 14 farklı davayı birleştiren davada, video konferans toplantılarına sızan bilgisayar korsanlarını tanımlamak için kullanılan ‘Zoombombing’ (Zoom bombalaması) durumunun yıkıcı etkileri de gündeme geldi. Şirket, anlaşma kapsamında hatalı olduğunu kabul etmedi.

Gelirleri tam 3 milyar dolara koşuyor

Zoom’un yıllık geliri geçen yıl dört katına çıkarak yaklaşık 2.7 milyar dolara ulaştı. Pandemi ABD’yi vurmadan önce paralı uygulamaya üye olan şirket sayısı 81 bin 900 iken rakam bu yıl 497 bine ulaştı. AP’nin haberinde davayı takip eden avukatların ise 85 milyon dolarlık anlaşmadan yüzde 25 pay istediği belirtiliyor.

AB savunma bakanlarına el salladı…

Geçen yıl kasımda Hollandalı gazeteci Daniel Verlaan AB Savunma Bakanları Toplantısı’na ‘davetsiz misafir’ olarak girmişti.

Verlaan, Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in sosyal medyada paylaştığı bir fotoğraftan toplantıya giriş için gerekli adresi ve 6 haneli şifrenin 5 hanesini görmüş, birkaç denemeyle de doğru şifreyi bularak Zoom toplantısına bağlanmıştı.

Verlaan’ın AB savunma bakanlarına gülerek el sallaması şaşkınlık yaratmıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson geçen yıl koronavirüse yakalandığında dijital bir kabine toplantısı yapıldı. Zoom’daki görüşmenin fotoğrafı paylaşılınca protokol numarası, kabine üyelerinin bilgileri ve arka plan görüntüleri tüm dünyaya servis edilmiş oldu.

 

 

 

Yorum Yap