Hukuk ve iktisat mezunları zabıta olmak için yarışacak

 Hukuk ve iktisat mezunları zabıta olmak için yarışacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, KPSS puanına nazaran alım yapacağı 250 zabıta memuru için müracaatları almaya başladı. Bugüne kadar mezunları hakim-savcı-vali ve kaymakam olmak için dirsek çürüten siyasal bilgiler ve hukuk fakültesi mezunu gençler zabıta olmak için yarışacak.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Gençler, Atatürk Spor ve Stant Sarayı’na giderek şahsen müracaatta bulunuyor.

Ataması yapılacak 150 zabıta memur adayı için üniversitelerin 4 yıllık hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme yahut iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin lisans programlarının birinden mezun olma kaidesi aranıyor. 70 aday ise üniversitelerin mahalli yönetimler yahut mahallî idareler ön lisans programlarından mezun olanlar ortasından seçilecek. 20 aday da  etraf, etraf sıhhati, etraf müdafaa üzere ön lisans kısımları mezunları ortasından alınacak. 10 aday ise besin teknolojisi ve besin teknikerliği kısımlarından mezun olanlar ortasından seçilecek.

Adaylardan lisans mezunları için KPSS’den en az 70, ön lisans mezunları için de en az 65 puan alma koşulu da bulunuyor. ABB, boş takım sayısının beş katı oranında adayı yani 1250 kişiyi mülakata çağıracak.

ABB, boş takım sayısının beş katı oranında adayı yani 1250 kişiyi mülakata çağıracak.

KAMUDA İSTİHDAM GÜÇ

Yılda 1000 kişi mezun veren birtakım kısımların kamudaki istihdamı 10’u bile bulmuyor. Birtakım kısımlardan kamuya birkaç yılda 5-10 kişi alınıyor, kimi kısımlardan mezun olanlar hiç alınmıyor. İŞKUR’un istatistiklerine nazaran ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olup iş bekleyen üniversite mezunu sayısı 766 bin 674. İş arama umudunu yitiren üniversite mezunu gençler bu listede yer almıyor. İŞKUR’ a kayıtlı işsizlerin; 767’si  doktora mezunu işsiz. Kayıtlı işsizlerin 417 bin 890’ı lisans mezunu, 17 bin 688’i yüksek lisans mezunu ve 330 bin 331’i ise ön lisans mezunu.

Yorum Yap