İçişleri Bakanı Soylu: Türkiye’deki terörist sayısı 240’a düştü

 İçişleri Bakanı Soylu: Türkiye’deki terörist sayısı 240’a düştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanyayla’daki güvenlik toplantısının akabinde bölgede misyon yapan askerlerle bir ortaya geldi. Askerlerle sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektirdi. Akabinde tarihi Murat Köprüsü’nü gezen ve yetkililerden bilgi alan Bakan Soylu, Hasköy ilçesine geçerek vatandaşlarla bir ortaya geldi.

“GÜVENLİK TOPLANTISI YAPTIĞIMIZ YER MANİDARDI”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Şenyayla Üs Bölgesi’nde Muş’un tüm güvenlik sorununu masaya yatırdıklarını belirten Bakan Soylu, şunları söyledi:

* Güvenlik toplantısını yaptığımız yer manidardı. Nerede yaptık biliyor musunuz? Şenyayla’nın göbeğinde yaptık. Bu ülkeye, bu milletin kardeşliğine insanlara bedel ödetmeye çalışanlara dedik ki ‘bu ülkeyi bölemezsiniz kardeşliğini ortadan kaldıramazsınız.’

* En uygununu siz biliyorsunuz; şayet siz problemin gerisinde durmasaydınız, yüreğinizi ortaya koymasaydınız, biz daima birlikte bu ülkeye bedel ödetmeye çalışanlara birlikte karşı duracağız demeseydiniz bugün bu huzuru bulamazdık, Allah sizden razı olsun.

“YILLARCA ÇOK KÜLFET ÇEKTİNİZ”

Doğu ve Güneydoğu’nun her tarafında huzur olduğunu tabir eden Soylu, şunları söyledi:

* Allah’ımıza şükürler olsun çocuklarımız okullara gidiyor, üniversitelere gidiyor. Allah’ımıza şükürler olsun, her vilayette havalimanları, hastaneler var. Hastaneler büyüyor, kapasiteleri artıyor. Gereksinimlere yanıt verecek hale geliyor. Yollarımız var, bölünmüş yollarımız var. Murat suyunun etrafında yüzlerce dönüm yapılan mesire yeri var, 12 gözlü köprünün üzerinde. Oradan yeni dokuma kentin yapılacak yerine uğradık.

* Bir taraftan fabrikalar, bir taraftan hayvancılık. Neymiş terör örgütü gelecekmiş de dağlara çıkmaya benim buradaki hoş insanlarımın yaylalarına gitmesini engelleyecekmiş. Yapabildiler mi? Hayvancılığı yaylaların her tarafında yapabilme kapasitesine sahip olabiliyoruz. Yetmedi barajları yaptırmayacaklardı, becerebildiler mi? Türkiye büyüyor, bir kardeşiniz olarak söylüyorum.

* Burada sizinle bir heyecanımı paylaşmak istiyorum. Gördüğümü size anlatmak tıpkı heyecanın ortağı olmanızı istiyorum. Allah’a yemin olsun ki Türkiye bir büyüyecekse Doğu ve Güneydoğu 5 büyüyecek.

* Zira bu sizin hakkınızdı, yıllarca çok sorun çektiniz yıllarca çok bedel ödediniz. Göreceksiniz engelleyemediler, engelleyemeyecekler. Yalnızca Hasköy’de değil Doğu ve Güneydoğu’nun her tarafında çocuklarımız hekim ve mühendis olacak, kızlarımız bütün Türkiye’ye hem de Doğu ve Güneydoğu’nun anlayışını nakşedecekler. Evlatlarımız öğretmen olacaklar zira.

“KİM NE DERSE DESİN”

Birlik, beraberlik ve kardeşliği kimsenin bozamayacağını vurgulayan Soylu, “Ne birliğimize ne beraberliğimizi ne kardeşliğimizi ne zenginliğimizi ne büyümemizi, dünyaya nizam vermemize mani olamayacaklar. Kim ne derse desin ne ortaya koyarsa koysun, hangi sıkıntıyı ortaya koyarsa koysun. Şu inanç topluluğu var ya şu beşerler var ya bilmenizi istiyorum siz kâfi ki dik durun bilesiniz ki dünyaya söyleyecek kelamımız var” dedi.

“TERÖRİST SAYISI 240’A DÜŞTÜ”

Şenyayla’daki güvenlik toplantısının 3,5- 4 sürdüğünü belirten Bakan Soylu, Muş’ta terörist kalmadığını, Türkiye’deki terörist sayısının ise 240’a düştüğünü kaydetti.

Soylu, “Başlarını mağaralardan çıkaramıyorlar, telsizle konuşamıyorlar. Alimallah milletimize, kelamımız yeminimizdir. Evlatlarınız, bir daha sizin gördüğünüz ve çektiğiniz sorunları çekmeyecek, çekmeyecek, çekmeyecek. Yalnızca tarım ve hayvancılığa, ticarete değil, Muş başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu önümüzdeki devirde de turizmin parlayan yıldızı olacak. Daima birlikte bunun şahidi olacağız” diye konuştu. DHA

Yorum Yap