İçişleri Bakanlığı: İhraç edilen 2 bin 164 kişi hakkında kamu vazifesine iade kararı verilmiştir

 İçişleri Bakanlığı: İhraç edilen 2 bin 164 kişi hakkında kamu vazifesine iade kararı verilmiştir

İçişleri Sözcüsü İsmail Çataklı, FETÖ nedeniyle vazifesinden ihraç edilenlerin iadeleriyle ilgili açıklamada bulundu. Çataklı, şu sözleri kullandı:

* FETÖ nedeniyle ihraç edilenlerin geri dönüşleri yahut iadeleriyle ilgili dedikodu kaynaklı haberleri ve bunlar üzerinden yapılan tezviratları şaşkınlıkla ve ibretle takip ediyoruz.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

* Birçok kurumun işleyişini töhmet altında bırakmayı hedefleyen, hedefi FETÖ ile çabayı sulandırmak ve FETÖ ile çabaya sekte vurmak olan anlayışla geçtiğimiz süreçte de birçok kere karşılaştığımız malumdur.

* Bilindiği üzere kamu misyonundan çıkarılma süreçleri; örgütsel aksiyonlarda bulunma, hakkındaki yürütülen adli soruşturma, kovuşturmalarda elde edilen datalar, ByLock kullanıcısı olma, örgüt talimatıyla hesap açma ve para yatırma, kapatılan dernek yahut sendika üyeliği üzere kamuoyunun vakıf olduğu kriterler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

* Terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, aidiyeti, iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğuna yönelik hakkında duyum, bilgi, sav bulunan işçiye yönelik kurumlarınca ayrıntılı tahkikat yapılmakta, başta kolluk üniteleri olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi ve dokümanlar talep edilmekte, isimli sürece dair durum tespiti yapılmakta ve tahkikat sonucunda elde edilen datalar belirtilen kriterler çerçevesinde kıymetlendirilerek işçinin kamu misyonundan çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verilmektedir.

“2 BİN 164 MÜRACAAT HAKKINDA KAMU VAZİFESİNE İADE KARARI VERİLMİŞTİR”

“Geçmişte kamu vazifesinden çıkarılma süreçlerine karşı çıkanların bugün, kamu misyonuna iade edilenlerin güya hiçbir kritere bakılmaksızın birilerinin tavassutuyla iade edildiği üzere gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan şaibe oluşturma çalışmaları manidardır” diyen Çataklı, açıklamasına şöyle devam etti:

* Bu durum, devlet güvenliği açısından da son derece kıymet taşıyan ve bu hususta vazifeli olan kamu kurum ve kuruluşları ile çabayla vazifelerini yerine getirmeye çalışan işçi tarafından titizlikle ve ciddiyetle yürütülen sürece büyük ziyan vermektedir.

* Harikulâde hal uygulanan periyotta kanun kararında kararnamelerle kamu misyonundan çıkarılan şahısların müracaatları 7075 sayılı kanun mucibince Fevkalâde Hal Süreçleri İnceleme Kurulu tarafından değerlendirildiği ve sonuca bağlandığı kamuoyunun malumudur.

* Bu çerçevede OHAL Kararnameleri ile Bakanlığımız bünyesinde vazife yapan 39 bin 597 kişi kamu misyonundan çıkarılmış olup bunlardan 39 bin 85’i OHAL Komisyon’una itirazda bulunmuştur.

* OHAL Komisyonu’nca şu ana kadar bu müracaatların 38 bin 93’ü neticelendirilmiş, 35 bin 929’u hakkında ret, 2 bin 164’ü hakkında kamu vazifesine iade kararı verilmiştir.

Kararların kurum bazlı dağılımını açıklayan Çataklı, şunları belirtti:

* Bakanlık ünitelerinden (taşra dahil) 1014 kişi kamu vazifesinden çıkarılmış, bunlardan 992’si OHAL Komisyonu’na müracaatta bulunmuş, müracaatların şu ana kadar 965’i sonuçlandırılmış, 871’i hakkında ret, 94’ü hakkında kamu vazifesine iade kararı verilmiştir.

* Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 34 bin 147 kişi kamu vazifesinden çıkarılmış yahut rütbeleri geri alınmış, bunlardan 33 bin 804’ü OHAL Komisyonu’na müracaatta bulunmuş, müracaatların şu ana kadar 32 bin 897’si sonuçlandırılmış, 30 bin 977’si hakkında ret, 1817’si hakkında kamu misyonuna iade, 103’ü hakkında rütbe iade kararı verilmiştir.

* Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 4 bin 29 kişi kamu vazifesinden çıkarılmış yahut rütbeleri geri alınmış, bunlardan 3 bin 892’si OHAL Komisyonu’na müracaatta bulunmuş, müracaatların şu ana kadar 3 bin 838’i sonuçlandırılmış, 3 bin 698’i hakkında ret, 138’i hakkında kamu misyonuna iade, 2’si hakkında rütbe iade kararı verilmiştir.

* Kıyı Güvenlik Komutanlığı’ndan 349 kişi kamu vazifesinden çıkarılmış, bunlardan 339’u OHAL Komisyonu’na müracaatta bulunmuş, müracaatların tamamı sonuçlandırılmış, 337’si hakkında ret, 2’si hakkında kamu vazifesine iade kararı verilmiştir.

* Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden 58 kişi kamu vazifesinden çıkarılmış, tamamı OHAL Komisyonu’na müracaatta bulunmuş, müracaatların 54’ü sonuçlandırılmış, 47’si hakkında ret, 7’si hakkında kamu misyonuna iade kararı verilmiştir.

* 7075 sayılı Kanunun 10/A hususu uyarınca Harika Hal Süreçleri İnceleme Kurulu tarafından müracaatın kabulü kararı verilen genel kolluk çalışanından, eski takım, rütbe yahut unvanına atanması ilgili bakan onayı ile uygun görülmeyen 558 kişinin ise araştırma merkezlerinde istihdam edilmesine karar verilmiş, 205’i ile ilgili kıymetlendirme süreci devam etmektedir.

Mevcut mevzuat kararları çerçevesine nazaran idari süreçlerin, OHAL Komitesi müracaatlarının kıymetlendirilmesi, idari yargı itiraz basamağının en ince ayrıntısına kadar belirlendiğini bildiren Çataklı, “Süreçte misyonlu tüm kurum ve kuruluşlar tarafından ciddiyet içerisinde kararlı ve uğraşlı bir gayret yürütülürken bu tıp yakışıksız telaffuz ve iftiralarla nelerin amaçlandığını ve bu oyunun nerede kurgulandığı aziz milletimizce çok âlâ bilinmekte olup kamuoyunun takdirlerine hürmetle duyurulur” açıklamasında bulundu. DHA

Yorum Yap