İhale dışı bırakılan Kadıköy Belediyesi, kararı mahkemeye taşıyor

 İhale dışı bırakılan Kadıköy Belediyesi, kararı mahkemeye taşıyor

Kadıköy Belediyesi’nin, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile özelleştirilen Kalamış Yat Limanı ve Yelken Kulübü topraklarının 40 yıllık işletme hakkı için  7 Temmuz’da gerçekleştirilecek ihaleye katılmak üzere yaptığı müracaat, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı tarafından reddedilmişti.

Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’nın özelleştirme uygulamalarında kamu kurum ve kuruluşlarına dönem yapılamayacağını münasebet göstererek Kadıköy Belediyesi’nin ihaleye alınmayacağını açıkladığı öğrenildi. Kadıköy Belediye Lideri avukat Şerdil Dara Odabaşı karara reaksiyon göstererek Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’nın kararının hukuksal olmadığını tüm yasal haklarını kullanacaklarını açıkladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İMZA KAMPANYASINA DAVET

Odabaşı, “Halka karşın, halkın yararını gözetmeyen bir projeye müsaade vermeyeceğim. Etrafa, kentine, toprağına hassas herkesi hafta içi farklı mahallelerde kuracağımız stantlarımızda dijital imza vermeye davet ediyorum. Bizim uğraşımız elbette burada bitmeyecek. Kıyımıza çökmelerine müsaade vermeyeceğiz zira Kalamış bizimle güzel” dedi.

NE OLMUŞTU?

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı için  2011 yılında verilen özelleştirme kararı süreci devam ederken, 21 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kalamış Yelken Kulübünü  için de özelleştirme kararı alınmıştı.  Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı da bu karara reaksiyon göstermiş ve “Kimse buraya ‘çökmesin’ diye, Kadıköy Belediyesi olarak yeşil alanı korumak kaidesiyle biz talibiz” açıklamasında bulunmuştu.

Özelleştirme Yönetimi, 7 Temmuz’da Kadıköy’deki Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın 40 yıllık işletme hakkını vermek üzere özelleştirme ihalesine çıkacağını duyurmuştu. Kadıköy Belediye Meclisi’nin 7 Haziran tarihli oturumunda da ihale teknik şartnamesini almak, teminat ödemesi yapmak ve ihaleye katılmak için oybirliğiyle Lider Odabaşı’na yetki verilmiş; başru süreci başlatılmıştı. İhaleye girmek için gereken 30 milyon liralık teminat mektubunu almak üzere bir banka ile mukavele imzalanmıştı. Marinanın mahkemelik olan imar planlarına göre  yat limanının büyütülüp, otel ve yeni ticari alanlar yapılması öngörülüyor.

Yorum Yap