İklim değişikliği bal üretimini düşürecek

 İklim değişikliği bal üretimini düşürecek

Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Zootekni Doç. Dr. Aziz Gül, global ısınma ile yaşanan iklim değişikliğinden arıların olumsuz etkilendiğini belirterek, arıcıların panik yapmadan polen dayanağı ile üretime devam etmeleri gerektiğini söyledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Doç. Dr. Aziz Gül, arı üreticilerinin çalışmalarını yerinde incelemek üzere Kozan Ticaret Odası’nın teşebbüsleri ile ilçeye gelerek arıların bal üretim çalışmalarını inceledi. Bu yıl global ısınma nedeniyle bal randımanında azalma olduğunun altını çizen Gül, bilhassa doğu ve güneydoğuda yaşanan kuraklık edeniyle polen kıtlığı olduğunu söyledi, Şunları anlattı:

GLOBAL MANADA BİR KITLIK VAR

– Bu bölgede bizim fark edemediğimiz iklimsel değişikliği en erken arılar fark eder. Arılar kendi ömürlerini sürdürmek için bal üretiyor. Bizde kendi besinlerimizi alan bireyler olarak etkileniyoruz. Bununla birlikte arıcılıkla uğraşan üreticilerimiz de bu global ısınmadan etkileniyor. Bu sene ülke geneli ve global manada bir kıtlık yaşıyoruz. Bilhassa doğu vilayetlerimizde yağışın az olması bu kıtlığı tetikledi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Zootekni Doç. Dr. Aziz Gül

– Kıyı bölümlerimiz, Karadeniz kısımlarımız nispeten yağış aldı. Fakat doğu kısımlarımızda beklenen yağışlar gerçekleşmedi. Yayla ballarının üretimi olan doğu vilayetlerimiz bu yağışı alamadı. Şimdi dönemin ortasındayız lakin bu sene iddiamız bal üretimi az olacak üzere görünüyor. Yeni yeni geven bitkisi çiçek açmaya başladı. İleride sıcak iklimlerde çiçekler de olmasa bile geven bitkisinden ve salgı ballarından bu açığı kapatmaya yönelik arıların üretimi olacak.

VARROA HASTALIĞINA DİKKAT

Üreticilerin paniğe, telaşa kapılmamasını isteyen Doç. Dr. Aziz Gül şunları kaydetti: Üreticilerimizin dikkat etmesi gereken konular var. Çiçek olmadığı için polen kıtlığı var. Arının çoğalması polene bağlıdır. Polen kovana taşınmaz ise arı çoğalamaz ve yumurtadan çıkan arı beslenemez. Polen muhtaçlığını karşılamaya yönelik tedbir alsınlar. Doğuda bilhassa polen olmadığı yerlerde arıcılarımız polen alsınlar ya da hasat yaptıktan çabucak sonra polen kaynaklarına arılarını taşısınlar. Bu periyotta bir Varroa hastalığına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Üreticilerimizin hastalıkla uğraş etmelerini ve kovan mevcudunu düşürmemelerini öneririz. (İHA)

Yorum Yap