İmam taciz teziyle yargılanıyordu… Mide bulandıran tezler

 İmam taciz teziyle yargılanıyordu… Mide bulandıran tezler

Elazığ’da 16 yaşındaki Y.S’ye 6 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu teziyle yargılanan cami imamı H.K. geçtiğimiz kasım ayında Elazığ valiliği tarafından açığa alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmış akabinde ise  emekli edilmişti.

Emekli cami imamının taciz savıyla ilgili birinci duruşma Elazığ 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde  görüldü. Eski cami imamı tarafından taciz edildikleri teziyle 2 kişi daha mahkemede söz verdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İKİ KİŞİ DAHA TACİZ EDİLDİĞİNİ TEZ ETTİ

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığına şahit sıfatıyla söz veren 25 yaşındaki M.A. ve mahkemede müşteki sıfatıyla söz veren 23 yaşındaki S.K. da, kendilerinin eski cami hocası H.K. tarafından tacize maruz bırakıldıklarını tez etti.

“ANNEME ANLATTIM HİÇBİR ŞEY YAPMADI”

S.K.’nın sözünde “2009-2010 yıllarında kardeşimle birlikte Kur’an kursuna gitmeye başladım. Bir hafta sonra H.K. isimli şahıs daima benim derslerimi sona bırakıp çocukları kurstan gönderdikten sonra mescitte bulunan odaya ders çalıştıracağım diyerek götürüyordu. Odadayken bedenime elbiselerimin üzerinden dokunuyor, tacizleri oluyordu… Birden fazla kişi söz vermeye çekinmektedir. Ben bu olayları anneme anlattım, annem hiçbir şey yapmadı. Olayları yaklaşık 5 sene sonra idrak edebildim. Haberlerde soruşturma açıldığını duyduğum vakit birebir psikolojiye tekrar girdim ve kapalı şahit olmak istedim. Bilinmeyen şahit olamayacağım söylendi. Annemin duymasından korktuğum için soruşturma belgesine mağdur olarak dâhil olamadım. Daha sonra aracına not bırakmam üzerine olaylar ortaya çıktı. Beni taciz eden H.K. isimli şahıstan şikâyetçiyim” dedi.

“ERKEK ÇOCUKLAR BİLE KUR’AN KURSUNA GİTMEYİ BIRAKTI”

M.A. ise, “6-7 yaşlarından beri mahallemizin mescidinde Kur’an kursuna 1-2 sene kadar gittim. 2003-2004 yıllarıydı. Cami hocası H.K. bize ders verirken elleriyle mahrem yerlerimizi taciz ediyordu. Çocuk olduğum için pek bir şeyin farkında olmuyordum. Sonradan bir yakınıma bu formda cinsel istismarda bulundu. Bu olay üzerine biz Kur’an kursuna gitmeyi bıraktık. Mahallenin erkek çocukları bile gitmeyi bıraktı. H.K.’nın, çocukluk yıllarımda bana karşı işlediği cinsel tacizleri ve akrabama yapılanları asla unutamıyorum” tabirlerini kullandı.

ŞAHİT N.K.’NIN TABİRİNDEN: ÇOCUKLARI KUR’AN OKUTURKEN KUCAĞINA OTURTURDU

Şahit sıfatıyla söz veren N.K.’nın tabirinde ise; “H.K., bütün çocukları Kur’an okuturken ya kucağına oturtur, ya da elini omzuna atardı. Çocuklara uslu durdukları vakit camiyi gezdireceğini söyler, genelde birkaç çocukla ilgilenirdi. Bana Kur’an’ı süratli hızlı okutturup konuta gönderirdi. Ablamı beklediğim esnada, ‘Sen konuta git, ablanı birazdan göndereceğim’ kaygısı. H.K.’nın eşi, babaannemin yanına gelerek ‘Size karşı çok mahcubum. Yüzüne bakacak durumda değilim’ formunda telaffuzları olmuştu. Lakin ne için söylediğini bilmiyorum” tabirleri yer aldı.

“KAÇMA KUŞKUSU YOK”

Mahkeme, ‘Cebir tehdit yahut hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçlamasıyla yargılanan H.K. hakkında  isimli denetim kararının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşmanın tarihi ise 5 Ekim olarak belirlendi. Oybirliğiyle alınan mahkeme kararında, “Tutuklama talebinin sanığın duruşmaları takip etmesi ve kaçma kuşkusunu doğuran rastgele bir konu olmaması nedeniyle reddine” sözleri yer aldı.

MAĞDUR Y.S.’NİN AVUKATI: KARAR, AİLENİN ADALETE OLAN İNANCINI SARSMIŞTIR

DURUŞMASI SONRASI MAĞDUR AİLESİNE AKIN TEŞEBBÜSÜ

Cinsel istismar sanığı H.K.’nın yakınları, duruşma sonrası mağdur ailesine yönelik adliyede akın teşebbüsünde bulundu. Sanık H.K.’nın bekçi olan oğlunun belinde silahla adliyeye girdiği, mağdur ailesini tehdit ettiği tez edildi. Hücum teşebbüsü, emniyet güçleri tarafından engellendi.

CHP: TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

CHP Elazığ Bayan Kolları Lideri Ayten Çekil, kelam konusu mahkeme kararı sonrası yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

* Bizlerin de katıldığı duruşmada şahitler dinlendi. Sanık imam H.K.’nın, mağdur Y.S.’nin annesine de cinsel istismarda bulunup tehdit ettiği ortaya çıkmıştı.

* H.K.’nın, duruşmaya katılan başka şahitlere da 7-8 yaşlarından itibaren yıllarca tacizde bulunduğu, şahitlerin beyanıyla ortaya çıktı. Sanığın, Kur’an kursuna gelen onlarca çocuğa da tacizde bulunduğu belirlendi. Dava, sanığın isimli denetim kuralıyla tutuksuz yargılanmasıyla ertelendi.

* Davanın takipçisi olmaya ve mağdur bayanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bizler; Şiddete maruz kalan bayanlarımızı yalnız bırakmayacağız.

* Zira biz bayanlar; Yan yana geldikçe, dayanışma içerisinde epeyce, bu şiddet sarmalı içinde kördüğüm olan bağları birer birer çözeceğiz.

* Kimse, biz bayanların örgütlü çabasını hafife almasın. Gayretimiz, İstanbul Mukavelesi’nin feshedileceği 1 Temmuz’a kadarki sıkışık vakit dilimi ile sonlu değildir. Kelamımız açık, kararımız net. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyecek, 81 vilayette bayan dayanışmamıza devam edeceğiz.

Yorum Yap