İmamoğlu isyan etti: Bu ayıptır, yazıktır

 İmamoğlu isyan etti: Bu ayıptır, yazıktır

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve İBB Sıhhat Daire Lideri Başkan Yüksel Eryiğit Kemerburgaz Kent Ormanı’ndaki çalışma  ofisinde,  İstanbul Diş Doktorları Odası Lideri Prof.Dr Tarık İşmen, İstanbul Veterinerler Odası Lideri Prof. Dr. Murat Arslan, İstanbul Eczacılar Odası Lideri Zafer Cenap Sarıalioğlu, İstanbul Tabip Odası İdare Konseyi Üyesi Dr. Murat Ekmez, CHP İstanbul Vilayet Başkanlığı Sıhhat Komite Lideri ve Meslek Odaları temsilcisi Dt. Ahmet Gürbüz  ile bir ortaya geldi.

4 sıhhat meslek odası, İmamoğlu’na pandemi boyunca sıhhat çalışanlarına verilen ulaşım, otopark ve konaklama dayanağı nedeniyle teşekkür plaketi sundu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

SIHHAT ÇALIŞANLARI ANISINA PARK

İmamoğlu, dünya tarihinde en fevkalâde periyotlardan birinin yaşandığına dikkat çekerek “İstanbul da bunu en derinden yaşayan megapollerden birisi oldu. Hiçbirimizin hafızasından çıkmayacak insanüstü bir eforla, bütün sıhhat çalışanlarımızı; doktorundan hemşiresine, sıhhat memurundan başka gruplarına varıncaya kadar çok üst düzeyde bir emek ortaya koyuldu. Hatta bazen, sahiden şartları uygunsuz ve makûs olmalarına karşın. Bu, bizim hafızamızdan hiç çıkamayacak” dedi.

İmamoğlu “14-15 aylık süreçte; nakliyatta olsun otoparklar olsun birçok hizmetimizde, odalardan ya da sıhhat kuruluşlarından talep edilen ne varsa yetişmeye, yetiştirmeye çalıştık. Konaklama konusunda verdiğimiz katkıda, sağlıkçı arkadaşlarımızın talebi bence çok değerliydi: ‘Evimize gitmeyelim. Çocuklarımıza hastalık bulaştırmayalım.” O insanların ailelerinden fedakarlık ederek, tahminen aylarca bir öbür yerde konaklamaları da tekrar bu süreçte tarihe not düşülecek pahalı bir fedakarlık örneğiydi” diyerek İstanbul halkı ismine sıhhat çalışanlarına teşekkür etti.

300 MİLYON LİRALIK KATKI

1 Temmuz’dan itibaren açılma ile birlikte sıhhat çalışanlarına verilen ulaşım dayanağının sona ereceğini söyleyen İmamoğlu “Sağlıkçı arkadaşlarımız naif biçimde ‘devam etse yeterli olur’ üzere bir beklentiyi lisana getiriyorlar. Benim gönlüm bütün yaptığımız sübvansiyonların çok biçimde devam etmesinden yana olur. Keşke toplumun her düşünce yaşayan ve dezavantajlı kesitine kalıcı katkılar sunabilsek. Fakat İstanbul’un ulaşım sistemi de çalışmak zorunda, çarkları dönmek zorunda. 300 milyon lirayı aşkın katkımız oldu İBB bütçesinden 1 yıl içinde. Ne yazık ki 1 Temmuz’dan itibaren duracağız” dedi.

“ARALIK AYINDA PANDEMİ NEDENİYLE ARTIRIMI ERTELEDİK”

İstanbul’da verilen toplu taşıma hizmeti ile ilgili hükümet temsilcilerinin çoğunlukta olduğu UKOME’den çıkmayan artırım kararına da değinen İmamoğlu sert tenkitlerde bulundu. İmamoğlu, şunları söyledi;

*İyi niyetle aralık ayında ulaşım artırımı yapmak için UKOME’ye getirdiğimiz  kararı nasılsa kapanma var deyip yapmadık. Yalnızca esnaf mağdur olmasın diye taksi ve minibüslerin artırımını geçirdik. İETT otobüsleri de esasen yüzde 10’larda 20’lerdeyiz geri tutalım, pandemi bitsin ondan sonra artırımı yapalım dedik.

“BU AYIPTIR, YAZIKTIR”

*Alt kurulda bu iş kabul olmasına karşın geri çektik kararımızı. Artık de ‘siyaseten size artırım vermiyoruz’ biçiminde UKOME’de koltuk fazlalığı üzerinden bir siyasi karar veriliyor. Bu verilecek hizmetin bile engellenmesi manasına geliyor. Bunu suda da yaşıyoruz, ulaşımda da yaşıyoruz.

*Bu ayıptır, yazıktır. Zira bu hizmetler insanın kentte ömrü için en değerli hizmetlerden bir kaçıdır. Bu istikametiyle de siyasi hareket eden bir anlayışa karşı uğraşımız var.

“KÖTÜ NİYETLİ BİR TAVIR”

Ulaşımda verilen sübvansiyonların (katkının) 4 milyar liraya ulaşmak üzere olduğunun altını çizen İmamoğlu “Seçimden evvel 2 milyar lira civarında olan sübvansiyon bu sayılara gerçek gitmekte. Ne acıdır ki, 2 sene bitti, ‘ kasıma bıraktık’ diyen bir inatla, su artırımını da vermeyen bir akıl, yaklaşık 3 yılda bize yüzde 6.84 artırım vermiş oluyor şuana kadar. Bunu niçin anlatıyorum? Şundan; hiçbir artırımın sorumlusu lokal idare değildir. Artırıma sebep olan hükümetin ekonomik uygulamalarının karşılığıdır. Ülkede enflasyon varsa, döviz artıyorsa, dövize dayalı bir ekonomik sistemi varsa mahallî idareler de mecburen artırım yaparlar. Türkiye’nin hangi belediyesine giderseniz gidin böyledir. Ancak İstanbul’da bu kararlar alınmasın diye UKOME’de koltuk sayısını arttıran aklı, meclisteki çoğunluğunu kullanan aklı ben halkımıza şikayet ediyorum. Bu şartları zorlaştırmaya dönük makûs niyetli bir haldir, tutumdur” diye konuştu.

İmamoğlu ayrıyeten İBB’nin 1 Temmuz’dan itibaren müzeler, spor tesisleri, Beltur ve toplumsal tesisler başta olmak üzere tüm yerlerinin açılmış olacağını da duyurdu.

KUTU: 67.4 MİLYON OTOPARK KULLANIMI, 216.3 MİLYON KONAKLAMA

Sıhhat çalışanları, yaklaşık 15 aylık pandemi süreci boyunca, İBB iştiraki İSPARK’a ilişkin otoparkları 67 milyon 428 bin kere kullandı. Sadece fiyatsız otopark kullanımının sübvanse bedeli, yaklaşık 272 milyon TL oldu. Sıhhat çalışanları, İBB’yle mutabakatlı otellerde 216 bin 290 gecelik konaklama gerçekleştirdi. Konaklama bedelleri, toplam 3 milyon 800 bin TL oldu.

Yorum Yap