İngiltere Maliye Bakanı Sunak emekli maaşı zammına sıcak bakmıyor

 İngiltere Maliye Bakanı Sunak emekli maaşı zammına sıcak bakmıyor

Sunday Times’ın haberine göre, Bakan Sunak’ın Başbakan Boris Johnson’ın aksine, emeklilik maaşı ödemelerinde öngörülen yaklaşık yüzde 6’lık artışı, sosyal transfer harcamalarını azaltmak amacıyla desteklemediği aktarıldı.

Muhafazakar Parti 2019 seçim kampanyasında, her yıl emekli maaşlarında yıllık enflasyon oranı üzerinden ya da yüzde 2,5 oranında zam yapılması sözünü vermişti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Pandemi döneminde ortaya çıkan bütçe açıkları nedeniyle, Nisan ayına kadar olan üç aydaki yıllık ücretler yüzde 5.6 oranında arttı. Bu durumun da ilerleyen dönemde, emekli maaşları için devlete fazladan 4 milyar pound (5.5 milyar dolar) yıllık gider yaratacağı bekleniyor.

Sunday Times haberinde, Maliye Bakanlığı’nın bir yıl boyunca emekli maaşları ve ücretler arasındaki bağı koparmak istediğini bildirdi. Haberde, ismi açıklanmayan bir bakanın, “Emekliler son derece iyi durumda olacaklar. Bunu bir yıl boyunca düzeltmek siyasi olarak o kadar da zor değil.” yorumunu yaptığı belirtildi.

Haberde ayrıca, Bakan Sunak’ın bu hafta tartışılacak olan emeklilere yönelik sosyal yardım planının, yıllık 5 milyar sterlinlik potansiyel maliyeti konusunda da endişeli olduğu kaldedildi.

Yorum Yap