Irak, Mısır ve Ürdün ortasındaki 3’lü tepe tamamlandı

 Irak, Mısır ve Ürdün ortasındaki 3’lü tepe tamamlandı

Irak’ın başşehri Bağdat’ta Irak, Mısır ve Ürdün’ün katıldığı 3’lü tepe toplantısı tamamlandı. Tepe sonrası yapılan ortak açıklamada, her 3 ülke ortasındaki bağları geliştirme yolları vurgulandı.

Irak’ın bölgesel güvenliği sağlamak için oynadığı istikrarlı diplomatik uğraşlarının övgüyle karşılandığını aktaran açıklama, Irak’ın terör örgütü DEAŞ ile gayretinin bölgede istikrarı sağlamakta kıymetli tesiri olduğu belirtildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Irak hükümetinin ekonomik ıslahatlarını memnuniyetle karşılaya Mısır ve Ürdün, Irak’ta önümüzdeki Ekim ayında yapılması öngörülen seçimlerin başarılı geçebilmesi için her türlü dayanağı vermeye hazır olduklarını bildirdiler.

Filistin halkının legal haklarını sağlayan, barış ve adaletin sağlanması için gayretlerin harcanması gerektiğini vurgulayan Irak, Mısır ve Ürdün önderleri, başşehri doğu olan Kudüs Filistin devletinin kurulması için Filistin halkının taleplerinin yerine getirilesini aktardılar.

Terörle uğraş konusunda her 3 ülke ortasında güvenlik ve istihbarat işbirliği konusunda uyumun sağlanmasının ehemmiyetini vurgulayan her 3 ülkenin başkanları, ekonomik alanda ise Irak – Ürdün ortasındaki Ortak Ekonomik Kenti projesinin başlatılması için gereken adımların atılması gerektiği vurgulandı.

Üç ülke ortasında elektrik, doğalgaz ve petrol alanlarındaki projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirten ortak açıklama, Irak’ın Basra kentinden Ürdün’deki el-Akebe Limanına uzanan Arap Petrol Taşıma Çizgisi’nin projesinin başlatılması gerektiği vurgulandı.

ʻʻ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, 3’lü tepeye katılmak üzere Irak’ı 30 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci Mısır Cumhurbaşkanı oldu.

Yorum Yap