İran’dan ABD’ye ‘nükleer’ çıkışı

 İran’dan ABD’ye ‘nükleer’ çıkışı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran’ın hiçbir vakit nükleer muahedeyi terk etmediğini ve bu nedenle muahedeye dönmek üzere bir kararın Tahran idaresine ilişkin olmadığını söyledi.

Hatipzade, ABD ve Fransa’nın nükleer muahedede sonuncu sonuç için İran’ın alacağı kararı bekleyecekleri istikametindeki açıklamalarına reaksiyon göstererek, Tahran idaresinin nükleer muahededen ayrılmadığını belirtti. Hatipzade, nükleer muahede konusunda ABD’nin karar vermesi gerektiğini belirterek, “Anlaşmaya ait asıl kararı ABD’nin vermesi gerekiyor. Yaptırımları kaldırmalı ve kesin olarak muahedeye dönmeli” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

ABD’nin tek taraflı olarak mutabakattan çekildiğinde İran’ın kararını verdiğini belirten Hatipzade, “Viyana görüşmelerinde de birçok sefer lisana getirdiğimiz üzere muahedeyi bozan taraf ABD oldu. ABD’nin mutabakata tam manasıyla dönmesi halinde mutabakattaki taahhütlerimizi biz de yerine getirmeye hazırız. ABD, yaptırımları müzakere aracı olarak kullanmayı bırakırsa bir sonuç elde edebiliriz” sözlerini kullandı.

Hatipzade ayrıyeten, “Bizim Viyana görüşmelerindeki duruşumuz değişmedi. Yaptırımların kaldırılması, akabinde kaldırılan yaptırımların iktisatta tesirinin görülmesini istiyoruz. Biz de buna karşılık askıya aldığımız mutabakattaki taahhütlerimize tekrar döneriz. Bu hususta asıl karar alması gereken karşı taraf” kelamlarını kaydetti.

Avusturya’nın başşehri Viyana’da Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı (KOEP) olarak isimlendirilen İran ile nükleer mutabakatın tam uygulanması ve ABD’nin muahedeye dönüşünün ele alındığı görüşmeler, 6 Nisan tarihinde başlamıştı.

Yorum Yap