İşgalin önünü açmıştı… ABD’den kritik Irak kararı

 İşgalin önünü açmıştı… ABD’den kritik Irak kararı

ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada, 2002’de ABD’nin Irak’ı işgal etmesine müsaade veren “Irak’ta Askeri Güç Kullanımı için Yetki” (AUMF) isimli yetkilendirmeyi iptal eden yasa tasarısı 268’e karşı 161 oyla kabul edildi. Oylamada 49 Cumhuriyetçi de “kabul” oyu verdi. Yasa tasarısını meclise taşıyan Kongre üyesi Barbara Lee toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bunun için yaklaşık 20 yıl savaştıktan sonra, sonsuza dek sürecek savaşları bitirmeye nihayet bir adım daha yaklaştık” dedi.

TRUMP SÜLEYMANİ İÇİN KULLANDI

AUMF, “Irak’ın devam eden tehdidine karşı” ABD’nin ulusal güvenliğini savunmak için askeri harekata müsaade verirken, yetkilendirme birçok ABD lideri tarafından terör tehditlerine karşı askeri harekatı haklı çıkarmak için tekraren kullanıldı. Eski ABD Lideri Donald Trump, AUMF’yi Ocak 2020’de Irak’ın başşehri Bağdat’ta İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü İHA saldırısını başlatmak için yasal bir münasebet olarak göstermişti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

BEYAZ SARAY DESTEKLİYOR

Yasa tasarısının yasalaşması için ilerleyen günlerde ABD Senatosu’nda oylamaya sunulması beklenirken, Senato Çoğunluk Başkanı Demokrat Chuck Schumer yaptığı açıklamada, yasa tasarısına dayanak vereceğini lisana getirmişti. Beyaz Saray tarafından bu haftanın başlarında yapılan açıklamada, Lider Joe Biden idaresinin AUMF’nin iptalini desteklediği belirtilmişti.

Yorum Yap