İsrail’de Delta varyantı alarmı: Yasaklar geri döndü

 İsrail’de Delta varyantı alarmı: Yasaklar geri döndü

Ay başında yeni hadise sayısı sıfırlanan İsrail’de günlük olaylar yine 100’ün üzerine çıktı. Hadiselerin birçoklarının ülke dışından girenlerden kaynaklanan Delta varyantı irtibatlı olduğu belirtildi.

Covid-19 ile gayrette en başarılı ülkelerden biri olarak gösterilen ve dünyada en süratli aşılama programının uygulandığı İsrail’de 9.3 milyonluk yarısından fazlası kısmen yahut büsbütün bağışıklık kazandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Lakin İsrail’in corona virüsüyle uğraştan sorumlu yetkilisi Nachman Ash, kısıtlamaların kaldırılmasından 10 gün sonra yaptığı açıklamada artan olaylar nedeniyle kapalı alanlarda yine maske takılması gerektiğini söyledi. Radyo kanalına konuşan Ash, “Her geçen gün sayıların katlandığını görüyoruz. Korku veren bir öteki sıkıntı de enfeksiyonların yayılması” dedi.

TURİSTLERİN GİRİŞİ ERTELENDİ

BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran ülkede olay sayılarında en fazla artışın görüldüğü kuzey kenti Binyamina “kırmızı bölge” ilan edildi. Aylar sonra birinci sefer bir kent kırmızı listeye alınmış oldu. İsrail ayrıyeten aşılanan turistlerin ülkeye giriş müsaadesini de bir ay erteledi.

İsrail, 2019’un sonlarında salgından en çok etkilenen ülkelerden biriydi. Ocak ayında haftalık hadise sayıları 60 bini buluyordu. Ülkede üç kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve hadise sayılarında büyük oranda düşüş görüldü. Aşılama programının da hızlandırılması üzerine bağışıklık kazananların oranı da arttı. İsrail’de Covid-19 nedeniyle yaşanan can kaybı 6.400’den fazla.

Yorum Yap