İSTANBUL’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI…

 İSTANBUL’DA KAÇ KİŞİ AŞILANDI…

İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, aşılama hakkında tüm merak edilenleri ve gelinen son durumu anlattı.

 “İSTANBUL’DA OLUMLULUK MANASINDA EN AZ OLAYLA KARŞILAŞIYORUZ”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Hadise ve ağır bakımdaki hasta sayılarının azaldığını belirten Prof. Dr. Memişoğlu, “11 Mart 2020’den beri bu çabayı veriyoruz. Şu anda İstanbul’da o vakitten beri görülen olumluluk manasında en az hadiseyle karşılaşıyoruz. Bu türlü devam etmesi için herkesin ahenk göstermesi gerekiyor, aşı yaptırması gerekiyor. En azından şunu net söyleyebiliriz ki; Temmuz ve Ağustos ayında rahat bir devir yaşayacağız üzere gözüküyor. Şu anda ağır bakımlarımızda da tıpkı halde çok az hastamız var ve hastanelerimizde olağan işlevlerine dönmüş durumda. Hastanelerimiz covid harici bütün işlevlerini yürütmeye başladılar” sözlerini kullandı.

“TEMMUZ’DA AŞILAMAYI BİTİRMİŞ OLURUZ”

Aşılamaların tüm süratle devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, şöyle konuştu:

* Şu andaki nüfusa nazaran İstanbul’daki 9,5 milyon insanı aşılamamız gerekiyor. 16 Haziran saat 00.00 itibariyle İstanbul’da 6 milyon 531 bin 933 doz aşı yapıldı.

* Yaklaşık 2,5 milyon kişi ikinci dozunu tamamladı. Yani artık 2,5 milyon kişi İstanbul’da aşılı durumda. 3 milyonu kaldı. Bunu da Temmuz’un birinci haftasına gerçek bitirmiş olacağız. Her yaş kümesine nazaran amacımız değişiyor.

* 12 yaş üstü olan bütün insanlarımızı aşılamış olacağız. Bizim aşı takip sistemimiz dünyadaki en uygun sistemlerden bir tanesi ve 2009 yılında kuruldu. Bununla birlikte şu anda İstanbul’da olağan kaidelerde 400 bin doz aşı yapabilir haldeyiz.

MASKE NE VAKİT ÇIKACAK?

Vatandaşın en merak ettiği hususların başında gelen maske kullanımı konusuna da değinen Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, temmuz-ağustos aylarında kısıtlamaların esnetileceğini söyledi.

Memişoğlu, “Bazen bize de soruluyor; ‘Maske ne vakit çıkacak? Salgın ne vakit bitecek?’ deniyor. Dünya üzerinde hiçbir bilim insanı bu salgının ne vakit biteceğini maalesef bilmiyor. Zira bu salgın geçmişteki salgınlardan çok farklı seyreden bir salgın. Onun için bütün dünyada bitmediği sürece, bu salgının hiçbir vakit bitmediğini bilmemiz gerekiyor. İnsanlarımızın farkındalığı olduğu sürece, aşı oldukları sürece temmuz – ağustostan itibaren çok daha rahat, kısıtlamaların çok azaldığı bir periyoda gireceğiz diye öngörüyoruz. Maskeyi de büyük ihtimalle açık havada, aşikâr yaz periyotlarında, kullanma konusunda gevşeme olabileceğini öngörüyoruz” halinde konuştu.

“İKİNCİ DOZ SİNOVACLARI YAPABİLİYORUZ, BİONTECH’LE STOK SIKINTIMIZ YOK”

Kâfi sayıda aşı olduğunun altını çizen Memişoğlu, söyle konuştu:

* İkinci doz Sinovac aşıları yapabilir haldeyiz. İnşallah önümüzdeki hafta itibariyle de Sinovac’ın birinci dozları da tekrar insanlarımızın kullanımına ve tercihine bırakılacak. Fakat şu var, Biontech ile ilgili hiçbir aşı meselemiz yok. Stok meselemizde yok. Ne kadar talep, o kadar aşı var elimizde.

* İmkanımız da var. İnsanların da gelmesinden, aşıya talebinden çok mutluyuz. Zira bizim için bir bayram olarak düşünün bunu. İki  senedir yaşadığımız bir süreç vardı. Bizim için hastalıkla gayret değil, hastalanmadan insanları korumak bayram demektir.

“OKULLARIN RAHATLIKLA  AÇILACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM”

“Açık havada arayı koruduğunuz sürece maskeyle ilgili kullanım kısıtlarının kalkacağını öngörüyorum” diyen Memişoğlu, “Vaka sayılarımız bu düzeyde olursa ya da aşağı düşerse ben okulların rahatlıkla açılacağını öngörüyorum. Esasen aşılama da bunu sağlayacak. Artık çocuklarımızın toplumsal hayatları ile bir arada okuldaki arkadaşlarına, öğretmenlerine Eylül ayında rahatlıkla kavuşacağını iddia ediyorum” formunda konuştu. Yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili olarak da “Bayramı bayram üzere yaşayacağız inşallah” tabirlerini kullandı. (DHA)

Yorum Yap