İstihdam takviyeleri bugün bitiyor: Milyonlarca çalışan işsizlik maaşı bile almadan sokağa atılabilir

 İstihdam takviyeleri bugün bitiyor: Milyonlarca çalışan işsizlik maaşı bile almadan sokağa atılabilir

İş dünyası ve sendikaların ‘devam etmeli’ davetlerine karşın kısa çalışma ödeneği, nakdi fiyat takviyesi ve işten çıkarma yasağı bugün bitiyor.

Sözcü Gazetesi muharriri Nedim Türkmen ve Doç. Dr. Aziz Çelik, milyonlarca çalışanın işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ihtarında bulundu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘İŞTEN ATILANLARI BİRDEN FAZLA İŞSİZLİK MAAŞI DA ALAMAYACAK’

Vergi uzmanı Dr. Nedim Türkmen, kısa çalışmadan yararlanan çalışan sayısının 1 milyon 200 bin, fiyatsız müsaadeden yararlanan çalışan sayısının 2 milyon 600 bin olduğuna dikkat çekerek “Milyonlarca çalışan yarından itibaren sokağa atılabilir” dedi.

Şimdi pandeminin yaralarını saramayan binlerce işletmeye “1 Temmuz’dan itibaren sigorta primlerini ve maaşları yatır” dendiğini lakin bunun mümkün olmadığını belirten Türkmen, yarından itibaren işsiz kalacakların birçoklarının işsizlik maaşı da alamayacağına dikkat çekti.

Fiyatsız müsaade sırasında sigorta primlerinin yatırılmadığını ve kısa çalışmada da eksik yatırıldığını hatırlatan Türkmen, yarından itibaren iş kontratı feshedilecek bireylerin birçoklarının işsizlik maaşı için gerekli olan son 3 yılda 600 gün prim ödenmesi koşulunu yerine getiremeyeceklerini ve işsizlik maaşından yoksun kalacaklarını söyledi.

Türkmen, kısa çalışma ve nakdi fiyat dayanağının devam etmesi gerektiğini söyledi.

‘CİDDİ BİR İŞSİZLİK ARTIŞI BEKLİYORUM’

Kocaeli Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma İktisadı ve Sanayi Münasebetleri Kısmı’ndan Doç. Dr Aziz Çelik, Cumhurbaşkanı’nın kısa çalışma, işten çıkarma yasağı ve nakdi fiyat dayanağını uzatma yetkisi olmadığını, yeni kanun gerektiğini, bu nedenle yarından itibaren bu dayanağın sona ereceğini hatırlattı.

İşsizlik maaşları için olağan nizama dönüleceğini, yani son 3 yılda 600 gün prim yatırılması kuralı olacağını belirten Çelik, fiyatsız müsaade devrinde iş kontratı askıya alındığı için evvelki devir için 600 gün prim koşulu aranacağını, işten atılan birçok kişinin işsizlik maaşından yoksun kalabileceğini söyledi.

Çelik, pek çok işletmenin şimdi belini doğrultamadığı için bilhassa hizmetler kesiminde önemli bir işsizlik artışı beklediğini belirtti.

Yorum Yap