İSVEÇ’TE BAŞBAKAN GÖREVİNİ BIRAKTI

 İSVEÇ’TE BAŞBAKAN GÖREVİNİ BIRAKTI

Geçen hafta İsveç Meclisi Riksdag, İsveç Toplumsal Demokrat Partisi Genel Lideri ve İsveç Başbakanı Stefan Löfven’in güvensizlik oyunu desteklemiş ve 349 sandalyeli yasama meclisindeki 181 milletvekili, tartışmalı kira ıslahatı nedeniyle Löfven’in vazifeden alınması tarafında oy kullanmıştı.

Riksdag’ın güvensizlik oyunun akabinde bugün Löfven’den istifa açıklaması geldi. Başbakan Löfven yaptığı açıklamada, Başbakanlık vazifesinden istifa ettiğini duyurdu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Açıklamasında, erken seçimin İsveç için uygun olmayacağını ve İsveç Meclisi Riksdag Sözcüsü Andreas Norlen’dan yeni bir hükümet kurması için çalışmalara başlamasını istediğini belirten Löfven, “Erken seçim İsveç için en yeterlisi değil. Artık Sözcü Norlen, Riksdag’ın kabul edebileceği bir Başbakan önermek için çalışmalara başlayacak. Hükümet süreksiz hükümet olarak ülkeyi yönetmeye devam edecek” sözlerini kullandı.

İNANÇ OYLAMASIYLA İSTİFAYA ZORLANAN BİRİNCİ BAŞBAKAN OLDU

Açıklamanın akabinde Meclis Sözcüsü Norlen’in ise, yeni kabineyi kurabilecek parti başkanlarıyla görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Öte yandan, İsveç’te 2014 yılından bu yana Başbakan olarak vazife yapan Löfven, inanç oylamasıyla istifaya zorlanan birinci İsveç Başbakanı oldu.

Yorum Yap