JEROME POWELL: “GÜVERCİN BİR KONUŞMAYDI”

 JEROME POWELL: “GÜVERCİN BİR KONUŞMAYDI”

Merakla beklenen Jackson Hole Ekonomi Politikası sempozyumu yapıldı. Tüm piyasaların beklediği konuşmada Fed Merkez Başkanı Jemope Powell, faiz oranlarının yükselmekten hala çok uzak olduğunu belirtti. 

 

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu dijital ortamda gerçekleşti.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın sempozyumdaki konuşması merakla bekleniyordu.

Powell, Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda “Kovid-19 Zamanında Para Politikası” başlıklı bir konuşma yaptı.

Powell, konuşmasında varlık alımlarının bu yıl içinde azaltılmaya başlanmasının kapısını aralarken, analistler Powell’ın mesajlarının piyasa beklentileriyle uyumlu olduğunu belirtti.

“VARLIK ALIMLARINI AZALTMAYA BU YIL BAŞLAMAK UYGUN”

Ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde varlık alımlarını azaltmaya bu yıl başlamanın uygun olabileceğini belirten Powell, varlık alımlarını azaltmanın zamanlaması ve hızının faiz oranlarındaki artışın zamanlamasına ilişkin doğrudan bir sinyal amacı taşımayacağını ifade etti.

Jerome Powell

“POZİTİF GÜVERSİN”

Powell’ın konuşmasının ardından küresel piyasalarda pozitif bir hava hakim olurken, analistler Fed Başkanının “güvercin” tondaki mesajlarıyla yatırımcılara duymak istediklerini söylediğini belirtti.

“FAİZ ORANLARIN YÜKSEMEKTEN HALA UZAKTA “

American Enterprise Institute Kıdemli Uzmanı Desmond Lachman, Powell’ın Jackson Hole konuşmasının piyasanın beklentileriyle uyumlu olduğunu söyledi. Powell’ın enflasyondaki keskin artışı geçici bir fenomen olarak ciddiye almamaya devam ettiğini belirten Lachman, “Yıl sonundan önce varlık alımlarının azaltılmasının kapısını aralarken, Fed’in faiz oranlarını yükseltmekten hala çok uzak olduğunu vurguladı.” dedi.

Jerome Powell

“HİSSE SENEDİ FİYATLARI YENİDEN ZİRVEDE”

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi de Powell’ın Jackson Hole konuşmasının genel olarak Fed’in parasal genişlemeyi yıl sonundan önce azaltma yolunda ilerlerken, kısa vadeli faiz oranlarını normalleştirmeye başlamak için acelesinin olmadığının sinyalini verdiğini söyledi. Zandi, “Güvercin bir konuşmaydı ve hisse senedi fiyatları yeni zirvelere yükseldi, buna karşılık tahvil faizleri düşüş gösterdi.” dedi.

“PİYASALARA İSTEDİKLERİNİ VERDİ”

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam ise Powell’ın Jackson Hole konuşmasında yatırımcıların duymak istediklerini söylediğini kaydetti.

Powell’ın konuşmasını “iyi bir performans” olarak değerlendiren Erlam, “Bence Powell piyasalara istediklerini verdi. Bu yıl varlık alımlarını azaltmaya kararlı olsa da Fed verileri izliyor, toparlanma yavaşlarken ve Kovid-19 vakaları artarken başlamak için acele etmiyor.” dedi.

Kaynak: ensonhaber.com 

Yorum Yap