Kalp yetmezliği kanser riskini artırabilir

 Kalp yetmezliği kanser riskini artırabilir

Birleşik Krallık’ta 920.000’e kadar kişinin, kalp bedene gerektiği üzere kan pompalamadığında ortaya çıkan durumla yaşadığı düşünülüyor. Bu durum genel olarak kalp krizi nedeniyle kalp kaslarının ziyan görmesiyle ortaya çıkıyor.

200.000’den fazla insan üzerinde yapılan araştırma, kalp yetmezliği hastalarının yaklaşık dörtte birinin kansere yakalandığını, kalp rahatsızlığı olmayanların ise yalnızca yüzde 16’sının kansere yakalandığını buldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kalp yetmezliği olan bayanların kansere yakalanma mümkünlüğünün yüzde 85, erkeklerde ise bu oranın yüzde 69 olduğu belirtildi. Bulgular, başarısız bir kalbin iltihaplanmaya neden olan proteinler üretebileceğini ve bunun da tümörlerin bedende oluşma mümkünlüğünü artırabileceğini gösterdi.

ÖNLEMLER ALINARAK HASTALIKLAR ENGELLENEBİLİR

Almanya’daki Kiel Christian-Albrechts Üniversitesi’nden araştırmaya katılan Dr Mark Luedde şunları söyledi: “Kalbe ziyan veren ilaçlar alan kanser hastalarının kalp yetmezliği için izlenmesi yaygın bir uygulama. Artık ise tam aksisini yaparak kalp yetmezliği yaşayan hastaların kanser gelişiminde ağır izlemesi gerçekleşti.”

Kalp yetmezliği ve kanser ortasında bağlar olduğu düşünülse de Dr. Luedde şimdi bu irtibatın katılaşmadığını söyledi. Bu gözlemsel bir çalışmaydı ve sonuçlar kalp yetmezliğinin kansere neden olduğunu tam olarak kanıtlamıyor. Lakin bulgular, kalp yetmezliği yaşayan hastaların kanseri önlemek için önlemler alabileceklerini gösteriyor” dedi.

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin çevrimiçi bir konferansı olan Kalp Yetersizliği 2021’de sunulan ve ESC Kalp Yetmezliği mecmuasında yayınlanan araştırma, ortalama yaşı 72 olan insanları inceledi. Kalp yetmezliği olan toplam 100.124 hasta ve rahatsızlığı olmayan 100.124 kişi on yıl boyunca izlendi.

Misal yaşta ve emsal seviyede obeziteye sahip insanları içeren iki küme ortasında, kalp yetmezliği çekenlerin yüzde 25,7’si kansere yakalandı. Kalp yetmezliği olan bireylerde kansere yakalanma riskinin ortalama yüzde 76 oranında arttığı görüldü. Cilt kanseri için riskin yüzde 83 ve göğüs kanseri için yüzde 67 daha yüksek olduğu bulundu.

Yorum Yap