Kanada’da 34 kişi çok sıcaklar hayatını kaybetti

 Kanada’da 34 kişi çok sıcaklar hayatını kaybetti

Kanada’da çok sıcak havalar nedeni ile can kayıpları yaşanıyor. Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) tarafından yapılan açıklamada, British Columbia eyaletinde çok sıcaklar nedeniyle 34 kişinin hayatını kaybettiği aktarılarak, hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu söz edildi.

Eyalet polisi tarafından yapılan açıklamada ise, pazartesi gününden bu yana onlarca can kaybı haberi aldıklarını fakat resmi vefat nedenlerinin şimdi belirlenmemesine karşın hava şartlarına bağlı vefatlar olduğunu düşünüldüğü aktarıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İsimli Tıp Kurumu, sıcak hava dalgasıyla temaslı ölümlerin soruşturmanın şimdi erken safhalarında olduğunu belirtirken, meteorologlar ise çok sıcaklık artışını iklim değişikliklerinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Meteorolog Johanna Wagstaffe yaptığı açıklamada, Kanada’nın batısında şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklığa yol açan sıcak hava dalgasının birkaç gün daha devam edeceğini aktardı.

Sıhhat yetkilileri, bilhassa yaşlıların, çocukların, açık havada çalışanların ve evvelce sıhhat sıkıntıları olanların çok sıcaklığa bağlı ölümlerde daha büyük risk altında olduğuna dikkat çekti.

Yetkililer, mümkün olduğunca direkt güneşten kaçınılmasını, mümkünse kütüphane, alışveriş merkezi ve hatta sinema üzere serin yahut klimalı bir ortamda vakit geçirilmesi gerektiğini tabir ederek, susuzluk hissetmeyi beklemeden bol bol su içilmesi ihtarında bulundu.

Yorum Yap