Kanal İstanbul’un birinci köprüsü için tören…

 Kanal İstanbul’un birinci köprüsü için tören…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şimdi hayata geçirilmeyen Kanal İstanbul’un üzerinden geçecek Sazlıdere Köprüsü’nün temel atma merasiminde konuştu…

Erdoğan’ın açıklamaları:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

* Türkiye’nin kalkınma tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Bugün ülkemizin gelişmesi için atılan adımlara bir yenisini daha ekliyoruz.

* Merhum Menderes, Merhum Özal, Merhum Erbakan, Demirel üzere sembol isimlerin ruhlarını bir sefer daha şad ediyoruz. Kanal İstanbul projesinin birinci köprüsünün temelini atıyoruz.

*Kanal İstanbul Projesi’ni bundan 11 yıl evvel milletimizle paylaşmıştık. Türkiye’nin bu süreçte yaşadığı iç ve dış badireler sebebiyle projenin ilerlemesi biraz gecikti.

* Boğaz’da hem kuzey hem güney hem doğu-batı istikametinde çok ağır bir gemi trafiği yaşanıyor. Tıpkı devirde (1930’lar ve günümüz) gemilerin uzunlukları 50 metreden 350 metreye kadar da yükseldi.

* Gemilerin karaya çarpması halinde hem kültürel miras ziyan görüyor hem önemli yıkım ve yangınlarla karşılaşabiliyoruz. Yaşı ilerlemiş İstanbulluların hafızalarında Boğaz’da haftalarca yanan petrol gemilerinin imajları vardır.

* Z Jenerasyonu, tüm bu gençlere sesleniyorum. Tüm bu olanlar bitenler, 19-20 yıldır bu ülkede iktidarda olan bizler, neleri gerçekleştirdik, hangi adımları attık, bunları bilmeniz gerekiyor.

* Yapılan projeksiyonlar 2050 yılında gemi sayısının 78 bini bulacağını gösteriyor. Yapılan hesaplamalara nazaran, İstanbul Boğazı’nın inançlı gemi geçiş kapasitesi 25 bindir. İstanbul Boğazı alarm zilleri vermeye başlayalı çok oldu.

* Müsilajla ilgili Marmara bakın ne durumda? Nedir bu durum diye daima yandık diyoruz. Gemi geçişlerine Boğaz’ı kapatamayacağımıza nazaran, yeni kanal inşası fikrini gündeme getirdik.

* Kanal İstanbul’a, İstanbul’un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz. Hedefimiz, İstanbul Boğazı ve etrafındaki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır.

“BEREKETLİ BİR PROJE”

* Proje kapsamında yer alan 500 bin kişi kapasiteli yerleşim alanları, zelzeleye hazırlık için alternatif yerleşim alanları oluşturulması konusundaki eksiğimizi de kapatacaktır. Bu pek çok faydayı birebir anda sağlayacak bereketli bir projedir.

Yorum Yap