Kandilli Rasathanesi’nden İstanbul zelzelesi açıklaması

 Kandilli Rasathanesi’nden İstanbul zelzelesi açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü, AFAD datalarına nazaran İstanbul’un Kartal ilçesinde 3.9 büyüklüğünde olan zelzeleyle ilgili açıklama yaptı.

“SIĞ ODAKLI BİR DEPREM”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Açıklamada, şöyle denildi:

* 19 Haziran 2021 Tarihinde Sultanbeyli merkez üstünde saat 15.07’de büyüklüğü 4.2 olan hafif şiddette bir zelzele meydana gelmiştir. Zelzelenin odak derinliği yaklaşık 15 kilometre civarında olup sığ odaklı bir sarsıntıdır.

* Zelzele İstanbul ili ve ilçeleri ile Marmara Bölgesinde hissedilmiştir. Bu ise bölgenin zelzele tehlikesinin izafi olarak vilayet hududunun güneyinde (Marmara Denizi boyunca) yüksek olduğunu göstermektedir.

* İstanbul ili Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun batı uzantısında Marmara Denizi içerisinden geçen ana kollarının tesiri altındadır. Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun ana kuzey kolu İzmit Körfezi’ne kadar uzanıp Marmara çukurlarından geçerek Ganos Fayı’na ve oradan Ege Denizi’ne ulaşmaktadır. Güney kolu ise İznik Gölü’nün güneyinden geçerek Gemlik Körfezi’ne oradan da güney Marmara’ya ulaşmaktadır.

* Tarihî devirde (M.Ö. 1800-M.S. 1900; Soysal ve diğ., 1981) bölgede bilhassa İstanbul’un güneyinde Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun ana kolları üzerinde şiddet kıymeti Io=IX-X aralığında olan hasar yapan zelzeleler meydana gelmiştir.

* Aletsel Devirde İstanbul’un güneyinde Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun ana kolları üzerinde büyüklükleri M=7.0-7.9 aralığında hasar yapan zelzeleler meydana gelmiştir. Vilayet merkezi’ne en yakın sarsıntı 30 kilometre uzaklıkta olan 1963 Adalar- İstanbul sarsıntısıdır.

* Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın zelzeleye sağlam binalarda oturmaları yahut satın alacakları konutların zelzeleye güçlü olarak inşaa edilmiş olması sarsıntıya karşı alınacak en inançlı önlem olacaktır.

Yorum Yap