Kapalıçarşı’da onarım çalışmaları bitti

 Kapalıçarşı’da onarım çalışmaları bitti

560 yıllık tarihi ile İstanbul’un en beğenilen tarihi yapıları ortasında bulunan Kapalıçarşı’nın çatısı onarım çalışmalarının tamamlanmasının akabinde 1 Temmuz’da yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. Belli kurallar çerçevesinde ziyarete açılacak olan çatıya gelen turistler eşsiz görüntünün tadını çıkaracak.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Tarihi çatının ziyarete açılmasıyla ilgili konuşan Kapalıçarşı İdare Heyeti Lideri Fatih Kurtulmuş, “1 Temmuz prestijiyle Kapalıçarşı’mızın çatısı yerli ve yabancı turizm için turistlerin ziyaretine açılacak. Tüm ziyaretçiler inançlı bir biçimde Kapalıçarşı’nın çatısına çıkabilecek ve fotoğraf çekebilecek. Burası 560 yıllık bir yer. Lakin yalnızca alışveriş değil kültür ve sanat , turizm, tarih için bir ömür merkezi. Hasebiyle bunu da paylaşmak istiyoruz” dedi.

800 BİN KİREMİT KULLANILDI

Onarım çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü belirten Kurtulmuş, “Burada çok önemli bir çalışma yapıldı. Kapalıçarşı’nın çatısında James Bond’un bir sineması vardı. 2012’de tam bu yol üzerinde James Bond motosikletiyle buradan geçti. O sırada devrildi ve kiremitler ziyan gördü. Çok nahoş bir durum oldu ve bu çatıyı büsbütün restore ettik. 800 bin kiremit kullanıldı. 630 gün boyunca yüz kişi çalıştı. Yapılan çalışmalarla Kapalıçarşı’nın çatısı tamamlandı onarım olarak” diye konuştu. (İHA)

 

Yorum Yap