Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a şeffaflık eleştirisi: Pekala bu güne kadar devletin yaptığı ihalelerden hangisi şeffaftı?

 Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a şeffaflık eleştirisi: Pekala bu güne kadar devletin yaptığı ihalelerden hangisi şeffaftı?

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, partisinin 7. Olağan Diyarbakır Vilayet Kongresi’nde konuştu.

“BİR MUKAVELEYİ İMZALAMAK BAYANA ŞİDDETİ AZALTMAYA YETMİYOR”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Türkiye gündemi hakkında açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu şu sözleri kullandı:

* İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmiş olmasından ötürü ben memnuniyetimi söyledim. Neden? İstanbul Sözleşmesi’nin ismi bayana şiddeti önlemeyle ilgili, bayana şiddeti önlemek için bir mukavele.

* Şimdiye kadar sordum bu kontrat imzalandığından beri bayana şiddet ne kadar azaldı? Azaldı mı? Tam 10 misli artmış. Demek ki bir mukaveleyi imzalamak bayana şiddeti azaltmaya yetmiyor. Bu farklı bir bahis, bundan ötürü biz ‘bu sıkıntıyı bir kenara bırakarak iki mevzunun üzerinde durmamız icap eder’ dedim. Bunlardan bir tanesi önemli olarak bayana şiddeti durdurmaktır.

* Bir öbür sorun ise ailenin korunmasıdır. Bundan ötürü biz aileyi koruyabilmek için elimizden gelen bütün çabası göstermeye önlem almaya mecburuz. Bayana göstereceğimiz şefkat, hürmet, annemize, babamıza, büyüklerimize bizim temel ilkelerimizdendir.

“KENDİLERİ ÜZERE DÜŞÜNMEYEN HERKESİ HAİN İLAN EDİYOR”

* Bir kez bir sorunu çözmek için sorunun birinci kuralı nedir? Bir sorunun var olduğunu kabul etmektir. Sorun yok derseniz çözemezsiniz. Biz evvel bir sorunun varlığını kabul edeceğiz ki o sorunun tahlili için gayret sarf edelim.

* Bu sorunu çözmek için farklı teklifler gündeme gelebilir. Lakin biz şuna inanıyoruz; bir ülkede bu zihniyet değişikliğinin başlangıcı bilhassa parti önderlerinin, siyasalların lisanlarına hakim olmaktan geçer.

* Karşınızdaki beşere ‘sen hainsin’ diye kelama başlarsan orada bir müzakere yapma imkanı ortadan kalkar. Şu anda maalesef birtakım parti önderleri kendileri üzere düşünmeyen herkesi hain ilan ediyor, ‘hadi oradan sen de’ demekten öteki demekten diğer dermanımız yok. Niçin? Zihniyet yanlış. O zihniyet düzelmeden sorunlar düzelmez.

“HER ŞEYDEN EVVEL ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİNE MUHTAÇLIĞIMIZ VAR”

* Şayet siz bir ülkede halkın tercihine prestij etmezseniz maalesef ayrımcılığı bilerek yahut bilmeyerek körüklemiş olursunuz. Biz buna istek gösteremeyiz. Kamplaşmayı bu haller doğurur.

* Onun için dedim ki bizim her şeyden evvel zihniyet değişikliğine gereksinimimiz var. Anayasa’ya bunların hepsini yazın, kanunlara yazın, kurallara yazın fakat zihniyetiniz değişmemişse o kanunun da o Anayasa unsurunun de o kuralın da etrafında nasıl dolaşacağınızı bulursunuz.

“PEKİ BU GÜNE KADAR DEVLETİN YAPTIĞI İHALELERDEN HANGİSİ ŞEFFAFTI?”

* İdarenin temel üzerinde durması icap eden mevzu şeffaflıktır. Şeffaf olacak idare. Her yaptığı işi kamu ile paylaşacak. Sayın Cumhurbaşkanı geçen gün belediye liderlerini topladı. Onlara nasihatlerde bulundu, ‘Bütün ihaleler şeffaf olsun’ diye.

* Ne kadar hoş. Pekala bu güne kadar devletin yaptığı ihalelerden  hangisi şeffaftı?  Ben hatırlamıyorum. Hele ‘yap işlet devret’ modeliyle verilenler…Para basma makinesi üzere çalışıyorlar. Ziyan diye bir iş yok, işi uygun yapmış berbat yapmış kıymetli değil.

* Kesinlikle kar ediyor, sağlanıyor, hem de harcadığı paranın tahminen 10 misli kar ediyor. Şeffaflık olmadan olmaz. Her yapılan iş vatandaş tarafından kamuoyu tarafından denetlenebilmeli. Kim denetleyecek? Basın, halk ancak tıpkı vakitte da  devletin Sayıştay üzere kurumları bunlar olmazsa olmaz.

“BİZ O HENGAMENİN BİR MODÜLÜ HALİNE GELİRSEK AFGANİSTAN’LA BARIŞ DİYE BİR PROBLEMİMİZ KALMAZ”

* Afganistan’da Amerikalıların yerini alamaya gitme kararı alınmış. Ruslar, Afganistan’ı işgal ettiğinde biz mücahitleri Ruslara karşı dirensinler diye destekledik. Sonra onlar gitti Amerikalılar geldi bu sefer de mücahitler Amerikalılara karşı direndi.

* Artık Amerikalılar da çekiliyor içeride Allah saklasın bir iç arbede var. Biz o hengamenin bir modülü haline gelirsek Afganistan’la barış diye bir sorunumuz kalmaz. Ortadan kalkar.

Yorum Yap