Kasketini taktı, şalvarını giydi, çiftçinin sıkıntısını tarladan anlattı…

 Kasketini taktı, şalvarını giydi, çiftçinin sıkıntısını tarladan anlattı…

AKP’nin yanlış tarım siyasetlerinin üreticiyi nasıl fakirleştirdiğini, Türk tarımını ve çiftçisini üretim ve ekonomik taraftan nasıl geri götürdüğünü CHP’nin ziraat yüksek mühendisi ve çiftçi milletvekili Ayhan Barut gözler önüne serdi. Kasket takıp,  Adana’ya mahsus kara şalvarı giyen Barut, çiftçilerimizin epeyce sıkıntı günler geçirdiğini vurguladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Barut, Adana’ya has kara şalvarı giydi ve tarlaya gitti.

TARLADA KALDI

Barut, “İthalata dayalı, AKP’nin tarım anlayışı, bir vakitler tarımda kendi kendine yeten Türkiye gerçeğine darbe vurdu. Her fırsatta ‘ülkeyi şaha kaldırdık, uçurduk’ diyorlar. AKP hakikaten de çiftçinin ekmeğini havaya, ülkeyi ve tarımı da uçurumdan aşağıya uçurdu. Bakın, AKP iktidara gelmeden yıl 2002’de mazot 1 liraydı, bugün 7.5 liraya dayandı. Yani tam 7.5 kat arttı. Gübrenin tonu 2002 yılında ortalama 150 liraydı, bugün en ucuz gübre 2 bin 600 lirayı aştı. Süt yemi 2002 yılında 200 lirayken bugün 2 bin 850 liraya fırladı. Çiftçinin eseri, hayvancının eti ve sütü ise para etmiyor.  Soğan da, patates de tarlada kalmış artık de karpuzda dekarda 5-6 bin liraya üretim maliyeti olan çiftçi, tarlada 30 kuruşa karpuz satamıyor. 2002 yılında karpuz üreticisi 1 ton karpuz satıp 1 ton üre gübresi alabiliyordu” dedi.

Ayhan Barut “AKP iktidara gelmeden yıl 2002’de mazot 1 liraydı, bugün 7.5 liraya dayandı. Yani tam 7.5 kat arttı. “Çiftçi sıkıntı günler geçiriyor” dedi.” dedi.

Ben köylü çocuğuyum tarımı çok âlâ bilirim

Kendisinin köylü çocuğu olduğunu, Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Helvacı Köyünde doğup büyüdüğünü kaydeden Barut, “Ömrü çiftçilikle geçmiş bir köylü çocuğu, bu işin eğitimini almış biri olarak tarımda yaşanan meseleleri şahsen yaşıyorum. AKP’nin yanlış tarım siyasetleri nedeniyle elinin nasırı, alnının teriyle üreten çiftçinin nasıl yok edildiğini görüyorum” diye konuştu.

Ayhan Barut “Üretici tarlada 30 kuruşa karpuz satamıyor” dedi.

2003 yılında 2 milyon 800 bin çiftçi vardı, artık bu sayı azaldı

Ayhan Barut çiftçinin çok sıkıntı durumda olduğunu söyledi. Barut, “AKP’nin iktidara geldiğinde 2003 yılında 2 milyon 800 bin çiftçimiz vardı. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) datalarına nazaran, bugün 700 bin azalışla çiftçi sayısı 2 milyon 100 bine geriledi. Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca birinci kere ekim alanları 20 milyon hektarın altına geriledi. Yani AKP tarımda utanç rekorları kırmıştır. Yalnızca buğdayda bile geçen yıl 10 milyon tonun üstünde ithalat yaptılar. AKP, 2003-2021 Nisan ayı dahil geçen müddette 118 milyar dolarlık ziraî eser ithalatı yaptı. Bunlar üretmez, ürettirmez. Bunlar ithalat sevdalısı zira. Tarım Kanunu’na nazaran çiftçinin devletten 211 milyar liralık alacağı var. Çiftçiye parasını bile ödemiyorlar. AKP, üreteni desteklemiyor, meseleleri da derinleştiriyor” dedi.

Planlı tarım anlayışı ile işler rayına oturur

Ayhan Barut, tekliflerini şöyle sürdürdü: “Bugün can çekişen tarımda yapılacak olan şey çok kolaydır. Ulusal ve sürdürülebilir tarım siyasetleriyle, üretim ve üretene dayanak veren bir model yaşama geçirildiği anda işler rayına oturacaktır. Planlı bir tarım anlayışı bu cennet vatanı çok daha hoş bir yere çevirecektir. Emektar çiftçilerimiz desteklenmeli.”

Yorum Yap