Kendi oyuncusunu kendi yetiştiren belediye tiyatrosu

 Kendi oyuncusunu kendi yetiştiren belediye tiyatrosu

15 yıl evvel kurulan Eskişehir Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, çalışmalarını ‘kumpanya’ geleneğiyle sürdürüyor. 11 yetişkin, 6 çocuk oyunu ile haftanın 5 günü ve hiç perde kapatmadan yoluna devam eden tiyatro, salgında çalışmalarına orta verdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Oyunlar toplumsal medyaya taşındı. Genel Sanat Direktörü Elçin Elmalıoğlu Karaahmet, “Sınav açabilirsiniz, oyuncu alabilirsiniz, profesyonel oyuncular da alabilirsiniz. Odunpazarı Tiyatrosu’nun en değerli yeri burada başlıyor, kendi oyuncusunu yetiştiriyor. Özel yetenek imtihanı ile alıyor, 2 yıl profesyonel bir eğitim veriyor ve sonrasında kendi oyuncusunu yetiştirmiş oluyor. Tıpkı bir kumpanya gibi…” dedi.

Elçin Elmalıoğlu Karaahmet “Tiyatromuzun Türkiye’de örneği yok” dedi.

“BİZİMLE SAHNEYE ÇIKAN BİR BELEDİYE LİDERİMİZ VAR”

2014’te CHP’li Kazım Kurt’un, Belediye Lideri olmasıyla birlikte Odunpazarı Belediyesi’nde Tiyatro Müdürlüğü kuruldu. Böylelikle haftada sahnelenen oyun sayısı arttı.

Lider Kazım Kurt, ‘Tutuklu Şiirler’ isimli oyunun prömiyerinde oyuncularla birlikte sahne aldı.

Gençliğinde tiyatro ile ilgilenen Kurt’un takviyesini çok kıymetli bulduklarını kaydeden Genel Sanat Direktörü Elçin Elmalıoğlu Karaahmet, şunları kaydetti: “Bizimle sahneye çıkan belediye liderimiz var. Çok özel yeri vardır; ‘Tutuklu Şiirler’in. Daima güldürü yapmışız, öbür bir şey söylüyoruz orada kanıları yüzünden hapsedilmiş şairlerin performans gösterisi. Yürek gerektiriyor… Lider ise çabucak projeyi onaylıyor. Üstelik oyunda yer alıp provaya katılıyor. Bu harikulade bir baht.”

Yorum Yap