Kılıçdaroğlu depremzedelerle bir ortaya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a davet yaptı

 Kılıçdaroğlu depremzedelerle bir ortaya geldi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a davet yaptı

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki sarsıntı nedeniyle meskenleri yıkılan vatandaşlarla bir ortaya geldi.

“79 BİN KONUTUN YAPILMASI ÖNERİLİYOR”

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Geçen müddette depremzedelerin taleplerinin bir kısmının karşılandığını, bir kısmının ise karşılanmadığını tabir eden Kılıçdaroğlu, her vatandaşın zelzeleye güçlü konutlarda oturmasının en büyük dilekleri olduğunu lisana getirdi.

Kılıçdaroğlu, şu tabirleri kullandı:

* Bunun için elimizden ne geliyorsa onu yapmaya hazırız. Belediye liderleri bu mevzuda ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Biz parlamentoda sizin sizin sözcünüz oluyoruz, adımlar atmaya çalışıyoruz.

* Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile milletvekili arkadaşlarımız sık sık görüşüyorlar. Toplu bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, o çerçevede de görüşmeler yapılıyor. 79 bin konutun tekrar yapılması gerekiyor, ağır hasarlı, orta hasarlı ve az hasarlı diye bir tanımlama yapılmış, toplam 79 bin konutun yapılması öneriliyor.

* Biz ağır hasarlılardan başlayarak konutların bir an evvel yapılmasını, insanların inançlı konutlarda oturmalarını istiyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’A DAVET: ÖNÜNÜZE GELEN MUKAVELEYİ İMZALAYIN

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a davette bulunarak şunları söyledi:

* Keşke buraya iktidar sahipleri de gelseydi Tunç Beyin Dünya Bankası’ndan aldığı krediyi 2 aydır niçin imzalamıyorlar onu sorabilseydik. Ben olayı bir siyasi materyal yapmak için buna girmedim.

* Depremzedelerin sıkıntısının çözülmesi bir siyasi olay değildir. Bu sorun iktidarıyla muhalefetiyle çözmemiz gereken bir sıkıntıdır. Şayet Erdoğan bu kararnameyi imzalarsa Tunç Lider çok uygun koşullarda kredi alacak, o krediyi sizin için kullanacak, sarsıntıya güçlü konutlar yapacak, hatta bir adım daha atacak, inşaatı yaparken siz bir müteahhitle karşı karşıya kalmayacaksınız.

* Muhatap direkt doğruya Büyükşehir Belediye Lideri olacak ve İzbeton aracılığıyla bu inşaatlar yapılacak müteahit karı da olmadığı için siz daha ucuz konutlara sahip olacaksınız. Zira burada yaşayan beşerler sarsıntıda mağdur oldular şayet bir toplumsal devlet isek şayet mağdur olanın yanında isek biz bu uygun şartları yaratmak zorundayız. Biz bunun için uğraş ediyoruz. Lakin dediğim üzere bunu bir siyasi çatışma konusu AK Parti-CHP çatışması olayı haline getirmek istemiyoruz.

* Arkadaşlar Dünya Bankası’ndan kredi buldu, bu krediyi imzala, inşaata başlayacağız. İnşaata başlamak için para lazım para da alındı, bulundu, imzalar atıldı, kontratlar yapıldı, 2 aydır bekliyor. Gidin AK Parti’nin Vilayet Lideri ile konuşun, ‘Arkadaş kendi genel liderinize söyleyin bu mukaveleyi imzalasın.’

* Buradan da davet yapayım ben, Sayın Erdoğan’a davet yapıyorum; önünüze gelen mukaveleyi imzalayın, depremzedeler bekliyor, imzaladığınız andan itibaren kısa müddet içerisinde inşaatlar başlayacak ve beşerler zelzeleye sağlam konutlarda oturacaklar.

“MALİ KAYNAK YARATTIK 2 AYDIR SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ONAYINDA BEKLİYOR”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ise şöyle konuştu:

* Zelzeleden sonra biz her vefat eden aileden bir kişiyi istihdam edelim demiştik. Yani onlar çok büyük acı yaşadılar ailelerinde muhtaçlığı olan varsa istihdam edelim demiştik. Sonra Sayın Genel Liderimiz yaptığı ziyarette bana, ‘Başkan burada apartman vazifelileri var, onlar hem meskenini hem işini kaybetti kesinlikle onları da işe alacaksın’ dedi. Bize talimat verdi ve biz Bayraklı’daki apartman görevlilerini işe aldık.

* Dünya Bankası’yla daha evvelki gelişmeleri söylemiştim; 250 milyon dolarlık bir projeyle ilgili 30 yıl vadeli, 5 yıl ödemesiz bir krediyle ilgili çok yol aldık diye. 2 senede yapılacak kredi müzakerelerini 4,5 5 üzere bir müddette tamamladık ve bu sayısı da 330 milyon dolara çıkardık yani yaklaşık 7 ila 10 ortasındaki konutu yapabilecek bir mali kaynak yarattık, 2 aydır Sayın Cumhurbaşkanımızın onayında bekliyor, lütfen bunun takipçisi daima bir arada olalım. Bir an evvel şu kaynağın aktarılması lazım ki bir an evvel çalışmaya başlayalım.

Yorum Yap