Kılıçdaroğlu: ‘Otoriter rejimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları demokratik yollarla değiştirdi’ diyecekler

 Kılıçdaroğlu: ‘Otoriter rejimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları demokratik yollarla değiştirdi’ diyecekler

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi açılış merasimi ve ziyaret gerçekleştirmek için gittiği İzmir’de son üç durağı olan; Sasalı İklim Hassas Tarım Merkezi Açılış Merasimi, 364 Yeni Otobüsün Hizmete Alınış Merasimi ile Tarım Fuarı iştirakçileriyle gerçekleştirilen buluşmaya da katıldı.

KILIÇDAROĞLU, ÇOCUKLARIN PARK RİCASINI GERİ ÇEVİRMEDİ

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kılıçdaroğlu’nun üçüncü durağı Sasalı’daki İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi oldu. Kılıçdaroğlu’nu merkez girişinde karşılayan bir küme çocuk, İzmir’deki sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşları anmak için ortalarında imza toplayarak yapılmasını istedikleri parkı Kılıçdaroğlu’na anlattı. Çocukların çizdiği parkın fotoğraflarını inceleyen Kılıçdaroğlu, Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü’ye park için onay verdi.

“DOSTLARIMIZLA İKTİDAR OLDUĞUMUZDA AİLE TAKVİYESİ SİGORTASINI GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu Sasalı’daki açılışın akabinde, 364 Yeni Otobüsün Hizmete Alınış Töreni’nde konuştu.

2019’daki mahallî seçimlerde hükümetin, seçmenlere, “Aman CHP’ye oy vermeyin, yatırım yapmazlar, yardım yapmazlar” dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

* Türkiye genelinde CHP’li olsun yahut olmasın, nerede bir çocuk açsa, nerede bir aile geçim düşüncesi çekiyorsa size kelamım söz Anadolu coğrafyasında yoksulluğu sonlandıracağız.

* Bizim ülkemizde al bayrağımızın altında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Millet İttifakı ve belediyelerimizle bunu yapacağız.

“YOL YAKINDIR DİKTATÖRLERİ İNDİRECEĞİZ”

“İktidar olduğumuzda her kuruşun hesabını vereceğiz” diyen Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:

* Bütün dünya şu gerçeğe şahit olacak; ‘Otoriter rejimi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları demokratik yollarla değiştirdi’ diyecekler.

* Gençler ülkeye sevgiyi, demokrasiyi getirecekler. Bu gençler ayrışmaya karşı olan gençler. Gençler geleceğimiz.

* Ülkeye, inançla, kararlılıkla demokrasiyi getirecekler. Asla ümitsizliğe kapılmayın. Yol yakındır diktatörleri indireceğiz.

“TÜRKİYE NEFES ALACAK, BİRİNCİ 6 AYDA ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK”

Lider Soyer’in, dört başka yerdeki dört başka açılışı işaret ederek “Sizi çok yorduk” kelamlarına karşılık veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* Ben demokrasi gelmeden, huzur gelmeden asla yorulmayacağım. Yorulmak bize haramdır. Çalışmak zorundayız sizin için. Türkiye için çalışacağız, Türkiye’nin onurunu koruyacağız. Bunu sizin desteğinizle gerçekleştireceğiz.

* Bütün nesillerden oy istiyorum. A neslinden Z nesline kadar hepsinden oy istiyorum. Geçmişte hangi partiye oy verdiyse verdi, eyvallah. Artık daima birlikte demokrasiden yana olmalıyız. 83 milyonun hepsini çok seviyorum.

* 83 milyona hizmet etmek benim en büyük gayem, en büyük dileğimdir. Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırmak, Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetidir. Temel gayemiz bu çıtayı yakalamak ve aşmaktır. Bunu sizlerle bir arada yapacağız.

* Hoş Türkiye’yi daima birlikte inşa edeceğiz. Büyükşehir Belediye Liderimiz başta olmak üzere vilayet liderimize, milletvekillerimize, parti meclisi üyelerimize teşekkür ediyorum. Millet İttifakı’nın iktidarında Türkiye nefes alacak, birinci 6 ayda çok şey değişecek.

“ÇİFTÇİNİN BU HÜKÜMETTEN 175 MİLYAR LİRA ALACAĞI VAR”

Kılıçdaroğlu son olarak da Tarım Fuarı iştirakçileri ile gerçekleştirilen buluşmaya katıldı.

2006 yılında Tarım Kanunu çıkartıldığını ve bu kanunun 12. hususuna nazaran ‘her yıl en az ulusal gelirin yüzde 1’i oranında çiftçiye takviye verilmesi’ gerektiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* 2006 yılından bu yana hiçbir vakit bu kanun unsuru tam uygulanmadı. Çiftçilerin, var olan hükümetten, 2006’dan bu yana dünya kadar alacağı var. 175 milyar lira alacağı var şayet işi sayıya dökersek.

* Para verilmedi. Sizin hakkınız olan size teslim edilmedi. Demek ki bu mevzuda sizin ve bizim ortak bir lisan geliştirmemiz lazım. Sizi, tarımı, çiftçiyi her periyotta desteklemek zorundayız. Bu yalnızca bizim vazifemiz değil, bu ülkeyi düşünen herkesin ortak misyonu olması lazım.

“SAMANIN İTHAL EDİLECEĞİ AKLINIZA GELİR MİYDİ?”

Konuşma yaptığı kürsünün önündeki saman balyalarını işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bu samanın yurtdışından ithal edileceği aklınıza gelir miydi? Bu samanın, buğdaydan daha değerli olacağı aklınıza gelir miydi” diye sordu.

“Demek ki yönetemiyorlar” diyen Kılıçdaroğlu, “Sağlıklı ve dengeli bir planlama yapmak lazım. Planlamanın özü şudur: Çiftçi neyi ekeceğini bilecek. Asgariden kaça satacağını bilecek, zira o fiyatı devlet belirleyecek. Onun üstüne bir fiyat verirse tüccar, ona satacak. Veremez, onun altına düşerse, devlet taahhüt ettiği fiyattan eserini satın alacak. Böylelikle hiç kimsenin zara etmediği, herkesin kazandığı bir alanı daima bir arada ayağa kaldırmış oluruz” tabirlerini kullandı.

“TÜRK ÇİFTÇİSİNİN ESERLERİNİ DÜNYANIN HER TARAFINA TAŞIYACAĞIZ”

Çiftçiye ve alın terine her vakit şükran duyduğunu; çiftçilerin her vakit yanında olduğunu ve yanında olmaya ihtimam göstereceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir siyasetçinin yapabileceği en hoş şey, bu hoş ülkede herkesin huzur içinde yaşamasıdır. En büyük dileğimiz budur. Bunun yolu da, herkesin alın terinin bedelini kazanmasıdır. Size kelamım söz, bir arada kazanacağız, birlikte kazanacağız, birlikte Türk çiftçisinin alın terini, ürettiği eserleri dünyanın her tarafına taşıyacağız” vurgusu yaptı.

Yorum Yap