KİM JONG UN “YÜZLEŞMEYE HAZIRIZ”

 KİM JONG UN “YÜZLEŞMEYE HAZIRIZ”

Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un’dan ABD’nin yeni idaresine yönelik ileti geldi. İktidardaki Emekçi Partisi’nin Merkez Komitesi’nin gerçekleştirdiği Genel Heyet toplantısına katılan Kim, yeni ABD idaresinin siyaset eğilimine yönelik detaylı tahlil yaptı.

Kim, “Hem diyalog hem de yüzleşme, devletimizin onurunu ve bağımsız kalkınma konusundaki çıkarlarını korumak için bilhassa yüzleşmeye tam olarak hazırlanmalıyız” dedi. Kore yarımadasındaki durumu istikrarlı bir biçimde denetim altına almaya yönelik eforları ağırlaştırma davetinde bulunan Kuzey Kore başkanı Kim, bölgede süratle değişen duruma net ve çabuk reaksiyon verme ve bununla başa çıkmanın ehemmiyetini lisana getirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

YENİ DİYALOG UMUDU

Toplantıda Kim’in nükleer silahlardan ve kıtalararası balistik füzelerden kelam edip etmediği konusunda detaylı bilgi verilmedi. Joe Biden idaresinin Ocak ayında misyona gelmesinden bu yana birinci defa Biden idaresiyle görüşme isteğini açıkça lisana getirdiği tabir edilen Kim’in son çıkışı, yaklaşık 18 aydır beklemede olan nükleer silahlardan arındırma müzakereleri konusunda yeni umutların doğmasına neden oldu.

KITLIKTAN ÇIKARMAK İÇİN ADIM

Kim, 2 gün evvel kamuoyuna yansıyan bir öbür açıklamasında ülkenin besin kıtlığı ile karşı karşıya olduğunun sinyalini vermişti. Tarım dalının geçtiğimiz yıl meydana gelen seller nedeniyle tahıl üretim gayesini tutturamadığını belirten Kim, besin arzında durumun “endişe verici” olduğunu tabir etmişti. Bu nedenle Kim’in son açıklaması, Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD’nin nükleer ve balistik füze programı nedeniyle yaptırım uyguladığı Pyongyang’ı yaşanılan kuvvetli ekonomik süreçten kurtarmak üzere atılan bir taktik adım olarak yorumlandı.

Yorum Yap