Kitler batakta fakat 43 milyon TL’ye kirada

 Kitler batakta fakat 43 milyon TL’ye kirada

Sayıştay raporlarına nazaran 2016’da 3.8 milyar, 2017’de 5.7 milyar, 2018’de 11 milyar 93 milyon ve 2019’da da, 13 milyar 764 milyon TL ziyan eden Kamu İktisadi Teşebbüsleri, yalnızca bina kiralarına yılda 43 milyon lira ödüyor. Ülke genelinde KİT’ler tarafından kiralanan 58 binaya yıllık 30.9 milyon TL kira veriliyor. 3 KİT’in Genel Müdürlük binalarının yıllık kirası da 12.2 milyon lirayı buluyor. Böylece KİT’ler tarafından kiralanan 61 binanın yıllık toplam kirası 43.1 milyon TL oldu.

BAKAN’A SORDU

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği önerge ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının kira fiyatları ile kiralık binada hizmet veren KİT’leri sordu.

Ömer Fethi Gürer

58 BİNA KİRALANDI

Elvan sadece KİT’lere ait bilgi verdi ve cevabında, “Ülke genelinde kamu iktisadi teşebbüsleri tarafından kiralanan bina sayısı 58’dir. Bunların toplam kira meblağı yıllık 30.9 milyon TL’dir. Kiralık binada hizmet veren KİT Genel Müdürlüğü sayısı ise 3’tür. Bunların da yıllık toplam kira bedeli 12.2 milyon TL’dir” diye konuştu.

Kendi binasını boşaltıp kiraya çıkan kuruluşlar, KİT Sayıştay raporlarına yansıdı.

“YANDAŞIN BİNASINI KIYMETİNİN ÜZERİNDE KİRALAYANLAR VAR”

Önerge sahibi Gürer, SÖZCÜ’ye yaptığı değerlendirmede, “Özelleştirme sürecinde çok sayıda kamu binası ya satıldı ya yıkıldı. Kamu kurumları kiracı olarak faaliyet sürdürmeye başladı. Birtakım kamu kuruluşlarının kiralık binalarının, bölgedeki kira bedellerinin bilakis çok yüksek olduğuna ait örnekler de var. Kamunun, kendi binasını gereği üzere yapıp kullanması gerçek olandır. Kira kamuda birtakım olumsuz örneklerde olduğu üzere yandaşın binasını bedelinin üzerinde kiralamak olarak da yansımaktadır. Devlet kaynakları hakikat ve gerçekçi formda kullanılmalı ve israftan kaçınılmalı” dedi.

Yorum Yap